Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Manifestatii sustinere familia traditionala


654 raspunsuri la acest subiect

#21
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 16:47

Dar daca ar fi acceptabil ca o familie sa se poata intemeia intre persoane de acelasi sex, ce i-ar impiedica sa aiba si copii ai lor? Fie biologic, cu un parinte purtator / donator, fie adoptand...

 

Adoptat inseamna doar in acte al lor, l-au luat pe al altora.

Despre donator-purtator, iar un artificiu, obisnuit in cazurile in care niste parinti nu au  sansa de procreere, desi in mod normal ar avea sansa asta. Nu cred ca-s cele mai bune exemple.

 

Cand aud de familia traditionala mi se ridica parul pe cap, de nervi.

Adica ceilalti ce sunt, ce facem cu ei ?

Divortatii, vaduvii, adoptatii, cei care iubesc altfel ? Ii punem inafara legii, ii aruncam, ii expulzam ???

 

 

Cel putin din ce am vazut eu, nimeni nu condamna...divortatii si vaduvele Ce legatura are cu protestul asta?

Despre adoptati nici vorba...

 


Rusine celor care ies in strada pentru asa ceva, rusine !!!

 

Mi se pare un pic cam categoric...de ce sa le fie rusine ca au alta parere cu tine (sau cei ca tine)? Ce act antisocial au savarsit ca sa le fie rusine? Doar ca au o parere, in spiritul traditiei existentei lor?

Parca vorbeam de a accepta...



#22
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 16:49

 Eu inca nu sunt convinsa de beneficiile familiei de acelasi sex pentru copii,pentru evolutia si dezvoltarea lui armonioasa,asa ca sunt foarte sceptica si nu arat cu degetul la asemenea manifestatii.

 

Pai beneficiile casatoriei sunt numai de ordin legal ...nu esti convinsa ca doua persoane de acelasi sex, aflate intr-o relatie, merita sa se mosteneasca una pe alta ? Sa imparta asigurari de viata, de sanatate ...etc ? Ce altceva inseamna cerificatul ala de casatorie ???

 

Aceeasi intrebare o am si pentru cei ce nu se pot hotara, sau nu vor sa schimbe constitutia ...nu se pot hotara la ce ? 



#23
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 16:54

. Mi se pare un pic cam categoric...de ce sa le fie rusine ca au alta parere cu tine (sau cei ca tine)? Ce act antisocial au savarsit ca sa le fie rusine? Doar ca au o parere, in spiritul traditiei existentei lor? Parca vorbeam de a accepta...

 

Pai protestul asta este de fapt o negare al drepturilor unei anumite categorii sociale ...pot avea alta parere, dar sa lupti, repet, sa lupti,  ca unii, care nu ti-au facut nimic, sa nu aiba aceleasi drepturi familiale ca si tine, este o rușine  ... protestul este similar cu a acelora care lupta ca avortul sa fie ilegal ...pe ei.nu ii forteaza nimeni sa se casatoreasca cu pers de acelasi sex, sa faca avort ...dar ei se lupta sa interzica aceste drepturi altora.



#24
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 17:00

Eu chiar nu vad cu ce ma ameninta pe mine si pe familia mea o familie "ne-traditionala".



#25
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 17:05

Pai beneficiile casatoriei sunt numai de ordin legal ...nu esti convinsa ca doua persoane de acelasi sex, aflate intr-o relatie, merita sa se mosteneasca una pe alta ? Sa imparta asigurari de viata, de sanatate ...etc ? Ce altceva inseamna cerificatul ala de casatorie ???

 

Aceeasi intrebare o am si pentru cei ce nu se pot hotara, sau nu vor sa schimbe constitutia ...nu se pot hotara la ce ? 

 

Acolo unde nu este legiferata casatoria, problemele legale gen mostenire sunt acoperite de parteneriate civile. Sigur, nu peste tot...deci nu trebuie sa fii casatorit sa ai drepturi.

Cei ce se impotrivesc casatoriei o fac in principiu (din ce stiu eu, desigur) pentru ca devine fireasca posibilitatea adoptiei, contestata de data asta pe motive mai serioase.

 

Pai protestul asta este de fapt o negare al drepturilor unei anumite categorii sociale ...pot avea alta parere, dar sa lupti, repet, sa lupti,  ca unii, care nu ti-au facut nimic, sa nu aiba aceleasi drepturi familiale ca si tine, este o rușine  ... protestul este similar cu a acelora care lupta ca avortul sa fie ilegal ...pe ei.nu ii forteaza nimeni sa se casatoreasca cu pers de acelasi sex, sa faca avort ...dar ei se lupta sa interzica aceste drepturi altora.

 

Buflea, protestul, "lupta" asta de care vorbesti tu de parca vorbim de lupta de la Verdun este un instrument perfect democratic, pentru care au luptat, de data asta cu pretul vietii, mii de romani.

Le la fel de democratic ca si paradele homosexualilor prin care acestia isi cer drepturile.

Si la fel de democratic cu cei care cer interzicerea avorturilor.

Un pic-un pic ma deruteaza negarea unui drept evident al oamenilor ce spera in democratie. Va sa zica tu crezi ca oamenii, astia sau altii, acum sau altadata, nu au dreptul sa protesteze si sa ceara ceva, indiferent ce? Care ar fi criteriile dupa care ar trebui sa ti se permita sa protestezi?

La un protest, unii sunt pro si altii contra...ce-i asa mare inginerie? Trebuie musai sa fie toti de acord?



#26
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 17:07

Eu chiar nu vad cu ce ma ameninta pe mine si pe familia mea o familie "ne-traditionala".

 

Inseamna ca tu nu te-ai alatura unui astfel de protest.

Nici in Romania nu protesteaza toti, nu se simte toata lumea amenintata.

Nici eu nu ma simt amenintat.

Si? asta inseamna ca ceilalti trebuie sa gandeasca toti asa?

Ar fi trist sa gandim toti la fel.



#27
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 17:10

Pai aici nu vorbim de gandit, vorbim de modificarea constitutiei. De facut legi impotriva "celorlalti"...



#28
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 17:12

Pai aici nu vorbim de gandit, vorbim de modificarea constitutiei. De facut legi impotriva "celorlalti"...

 

Exact



#29
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 17:14

Pai aici nu vorbim de gandit, vorbim de modificarea constitutiei. De facut legi impotriva "celorlalti"...

 

Da, stiu ca despre asta vorbim. Un grup de oameni doreste o anumita lege si cere asta prin mijloace democratice.

Ce-i gresit in asta?

Sau cumva stii tu ca exista legi unanim acceptate, pe placul tuturor?

O lege va avantaja si in acelasi timp dezavantaja persoane, grupuri de persoane.

Nu exista lege data sa vina manusa la 100% din populatie.

Daca stii tu altfel, te rog sa-mi spui.



#30
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 17:19

Sclavia a fost o lege (robia țiganilor, de exemplu).

Lipsa drepturilor femeilor a fost o lege.

Decretul 770 a fost o lege.

 

Nu cred ca vorbim de avantaje sau dezavantaje aici ci despre încălcarea unor drepturi UMANE.


Editat de antmil, 23 octombrie 2016 - 17:20 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -