Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sinuzita cronica


80 raspunsuri la acest subiect

#11
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 07 septembrie 2016 - 14:31

ia macar un antihistaminic pana pe 15. orice ca sunt destule OTC -uri pe piata (loratadina, desloratadina, etc). vezi ce simptome se amelioreaza dupa un tratament minim de 5-7 zile. asa le poti elimina pe cele sezoniere (alergice) fata de cele de sinuzita. in orice caz, sinuzita poate fi si ea consecutiva unei alergii netratate deloc.

pai cred ca a luat deja, a scris in primul post ca a luat pastile cu c timp de 7 zile, probabil era vorba despre claritine.



#12
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 07 septembrie 2016 - 14:36

sincer, eu stiu cel putin 100 de produse medicamentoase care incep cu C deci in orice caz nu-s sigura pe care dintre ele le-a luat. in al doilea rand, se pot incerca diverse antihistaminice, pentru ca ce merge la unul nu merge la altul.



#13
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 07 septembrie 2016 - 14:44

sincer, eu stiu cel putin 100 de produse medicamentoase care incep cu C deci in orice caz nu-s sigura pe care dintre ele le-a luat. in al doilea rand, se pot incerca diverse antihistaminice, pentru ca ce merge la unul nu merge la altul.

 

stiu ca stii, doar esti medic.

 

dar cum pepco a presupus ca are alergie la ceva si cum claritine e primul nume de medicament care iti vine in minte cand e vorba despre alergii (mai ales din cauza reclamelor tv)...am dedus ca a luat claritine, al carui nume a devenit atat de banal, de familiar, incat ii pot uita denumirea.

asa m-am chinuit eu o zi intreaga sa-mi amintesc numele medicamentului "debridat". parca il vedeam in fata ochilor, stiam culoarea sticlei, a etichetei, a cutiei, dar nu-mi aminteam si pace numele lui.



#14
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 septembrie 2016 - 17:33

eu am scapat de nasul infundat in timpul noptii cu inca o perna in plus.  [flo2]



#15
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 septembrie 2016 - 17:49

doamne, cata lume alergica la ambrozia asta !

Mie mi-a spus medicul ca sunt alergica la "ierburi",voi cum ati descoperit ca sunteti la ambrozie?

 

(ca ai scris cochetez si eu ca ea e responsabila de starile mele din ultimul timp si ma intrebam care e planta cauzatoarea!!!!Am facut nordic walking pe linga un cimp proaspat cosit si m-a luat o tuse seaca pe loc plus peste noapte gitul de ziceai ca am inghitit spalatorul de sirma).

 

Pentru sinuzita,pe linga tratamentul corespunzator cu antibiotice,comprese cu hrean ajuta foarte bine.Si da ,inhalatiile sunt foarte,foarte bune!!!(dar neplacute de facut)


Editat de andacos, 07 septembrie 2016 - 17:49 .


#16
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 07 septembrie 2016 - 21:23

pai cred ca a luat deja, a scris in primul post ca a luat pastile cu c timp de 7 zile, probabil era vorba despre claritine.

 

Claritine, ala e, nu a avut nici un efect.



#17
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 07 septembrie 2016 - 21:25



eu am scapat de nasul infundat in timpul noptii cu inca o perna in plus.  [flo2]

 

Am interdictie de a dormi cu perna de orice fel, insa am incalcat-o de mult, ca muream naibii in somn. Am deja doua perne, nu functioneaza.


Editat de Pepco, 07 septembrie 2016 - 21:26 .


#18
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 08 septembrie 2016 - 06:52

Iti trebuie un ORL-ist bun.

Nu cred ca med fam nu are inlocuitor si daca chiar nu are nu este legal. Daca vrei neaparat sa mergi la stat du-te si spune-le ca MF nu este si de aceea nu ai trimitere.

De ce nu mergi la un cabinet particular ? Nu-i chiar atat de scump.

Dar trebuie sa te tratatezi cum trebuie.



#19
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 08 septembrie 2016 - 07:05

dana vio, eu vreau sa ma tratez, normal, doar ca diagnosticul este recent, luni l-am primit, cum spuneam, in urma CT-ului, pentru CT am asteptat o luna, simptomele au aparut in timp ce asteptam data programarii.

 

Eu am primit recomandare de CT de la neurolog, nu mi se pare ca sinuzita + alergia sunt de competenta lui, nici nu stiu daca mai are rost sa merg sa ii arat CD-ul si foaia cu rezultatele...

 

ORL-ist bun, zici? Sa vad, ca ala din spital nu mi-a inspirat incredere, dupa cum a efectuat controlul pentru copil si spaima pe care a bagat-o in el.



#20
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 08 septembrie 2016 - 07:58

Mie mi-a spus medicul ca sunt alergica la "ierburi",voi cum ati descoperit ca sunteti la ambrozie?

 

 

La testele cutanate facute la alergolog.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -