Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sinuzita cronica


80 raspunsuri la acest subiect

#1
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 07 septembrie 2016 - 11:57

Sinuzita cronica, forma usoara, etmoidala si maxilara bilaterala, diagnosticata prin CT.

 

Daca se pricepe cineva, diagnosticul asta poate explica migrenele ce le am de ani de zile? Sunt 100% migrene, nu cefalee. Ma intriga forma usoara.

 

Apoi, cum o tratez? Mai e de competenta neurologului? Ca am mers acolo pentru migrene.

 

N-am neurolog si nici medic de familie disponibil decat dupa 15 septembrie, nu ma pot odihni noaptea de peste 2 saptamani, am nasul cand infundat, cand curgator, secretiile ajung si in gat, simt gust de puroi, ma sufoc...

 

In plus, ma si mananca nasul si ochii, asta e alergie, banuiesc. Am luat Tobradex picaturi si C... cum ii spune, ca am un lapsus, pastile, timp de 7 zile si nimic.



#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 07 septembrie 2016 - 12:31

Si pentru sinuzita efectiv ce ai luat ?

 

Edit: da, eu cred ca migrenele tale se trag de acolo, eu pe vremea aia aveam niste dureri de cap de nu puteam sa stau decat intinsa; am luat antibiotic la greu si am combinat cu inhalatii, insa facute seara de seara 2 luni de zile (inhalatiile).


Editat de szivarvany, 07 septembrie 2016 - 12:33 .


#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 07 septembrie 2016 - 12:42

pepco, medicul tau de familie, chiar daca este in concediu, are un inlocuitor.

suna la cabinet si intreaba cine-i tine locul dr-ului tau.

 

alergia si secretiile nazale s-ar putea sa le ai de la ambrozie, in perioada asta e inflorita.

e o buruiana atat de banala, de nici n-o mai bagam in seama.

https://naturapentru...ia-la-ambrozie/



#4
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 07 septembrie 2016 - 13:16

szivarvany, n-am luat nimic pentru sinuzita, ca nu stiam ca am asa ceva, luni dupa-amiaza am primit diagnosticul. N-as lua antibiotice de capul meu, nici nu stiu la ce ar reactiona.

 

Exact asa si eu, nu mai pot sta in picioare cand am migrene, fotofobie, sensibilitate la zgomote, greata...

 

CorinaDani, doctorul meu nu are inlocuitor la cabinetul sau, m-a anuntat personal cat va lipsi, eu fiind in evidenta cu multiple afectiuni. Cat despre ambrozie, nu vad cum as fi putut intra in contact cu ea...



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 07 septembrie 2016 - 13:24

de ce, tu nu iesi deloc din casa ? pai buruiana asta creste nebagata in seama pe la toate marginile de drum, garduri vii, gradini lasate in paragina, samd.

si nici nu trebuie sa intri in contact direct cu ea, s-o vezi adica, e suficient sa tragi pe nas polenul ei, il elibereaza intr-o cantitate enorma, si este rapid purtat de orice adiere de vant.

rinoree, mancarimi la nas si ochi are si un coleg de-al meu in perioada in care sunt teii infloriti.

o alta colega e alergica fix la ambrozie, si tot ea mi-a aratat planta, creste in voie in spatele cladirii unde lucrez eu.

 

cat despre migrenele tale, e posibil sa aiba si o alta cauza, respectiv o functionare defectuoasa a bilei sau chiar pietre (calculi biliari). te stii cu probleme in acest sens ?



#6
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 07 septembrie 2016 - 13:24

Astepti medicul, n ai de ales.

Intre timp as face in fiecare seara inhalatii (eu aveam la vremea aia combinatia de apa + sare zgrunturoasa + 1 ceapa taiata in 4 + ceai de musetel + ulei de eucalipt). De sinuzita am scapat, dar de alergia la ambozie nu (e fix acum sezonul, asa ca s-ar putea sa ai si asa ceva).


Editat de szivarvany, 07 septembrie 2016 - 14:34 .


#7
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 07 septembrie 2016 - 13:53

Ies din casa, dar primele manifestari ale alergiei, daca o fi si asta, au aparut in casa, nu afara. Se manifesta in special noaptea, ziua mai putin, in casa, nu afara. Sunt singura afectata, copilul nu are nimic. In timpul zilei, mi-e infundat nasul.

 

Nu, nu ma stiu cu nimic la bila, oricum, am doua ecografii facute in spital, s-ar fi vazut ceva, nu?



#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 07 septembrie 2016 - 14:19

depinde. adica daca ti-a fost examinata si bila in timpul ecografiei. e vorba despre ecografii generale de abdomen sau abdomen superior/inferior ?



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 07 septembrie 2016 - 14:23

doamne, cata lume alergica la ambrozia asta ! acum 2 minute a venit curierul care ne aduce corespondenta la birou. isi cam tragea nasul si-l intreb "ai racit si tu ?" (pentru ca si eu am prins un pui de raceala/viroza, inca de saptamana trecuta).

saracul imi spune "nu, sunt alergic la ambrozie; si ma mananca ochii si nasul de imi vine sa ma urc pe pereti"...



#10
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 07 septembrie 2016 - 14:25

ia macar un antihistaminic pana pe 15. orice ca sunt destule OTC -uri pe piata (loratadina, desloratadina, etc). vezi ce simptome se amelioreaza dupa un tratament minim de 5-7 zile. asa le poti elimina pe cele sezoniere (alergice) fata de cele de sinuzita. in orice caz, sinuzita poate fi si ea consecutiva unei alergii netratate deloc.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -