Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 2 voturi

Persoane obsedate de curatenie si ordine


43 raspunsuri la acest subiect

#31
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 02 august 2016 - 17:42

Vizita mea in casa respectiva a fost inopinata, nu planificata. Va spun ca sclipea de curatenie. Nu tu un vas in chiuveta, nu tu o haina lasata aiurea, nu tu o jucarie pe covor, toate, toate erau la locul lor.

 

Asa e si la mine in casa, maxim 2 zile dupa curatenia generala saptamanala. Deja de miercuri-joi incep sa apara micile "derapaje". Insa noi plecam dimineata si revenim pe la orele 17-18, iar copila sta in general la parintii mei, atat in timpul scolii, cat si in vacanta. Asa ca la noi nu prea are cine sa faca dezastru general, de aceea si curatenia saptamanala imi ia doar o jumatate de zi, inclusiv pus rufe la spalat si uscat.



#32
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 02 august 2016 - 20:21

A, pai intr-o casa goala mult timp, altfel stau lucrurile.

 

Mamica asta este casnica. Eu n-o critic defel, doar ca sunt cam la polul opus, sunt obisnuita sa vina lume la mine si in zile normale, vin in general prietene tot cu copii cu firea lui al meu, plus playdates pe care le organizam saptamanal, in ultima vreme, asa ca ne intelegem una pe alta si nu ne tragem de maneca pentru ordine si curatenie.

 

La mine regulile sunt pune hainele murdare in cosul lor si nu lasa jucarii imprastiate cand plecam in oras, ca ne intoarcem obositi si le mai strange sfantu'. Ma lovesc de ele, calc pe ele si ma doooare. Ca raman vase nespalate, ca raman haine pe scaun sau pe pat, ca papucii sunt dezordonati, mare scofala.



#33
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 02 august 2016 - 22:34

In general persoanele casnice, sau ma rog care nu desfasoara alte activitati (ca poti fi si casnica, dar sa faci diverse) au o alta rutina cu care isi ocupa timpul, si de obicei aceste persoane acorda mult mai multa atentie curateniei, treburilor gospodaresti in general, "bibilesc" mai mult ca sa zic asa, gatesc zilnic, au in fiecare zi un alt fel de mancare.

Cam la fel sunt si persoanele mai in varsta, iesite la pensie. Dar repet, daca nu au alte activitati, ca sunt si pensionari care desfasoara diverse activitati in afara casei.

 

Eu de ex. care am serviciu, copii, du-te la job, vino de la job, ia copiii, du copiii, nu mai am timp, chef, rabdare si aplecare sa fac curatenie, ordine, mancare, spalat pe jos etc etc zilnic. Si asa se aduna micile imprefectiuni. Si cam asa banuiesc ca suntem multe dintre noi, deci ma incadrez cu +/- in parametri normali.  [:-)))]

 

Persoanele cu frica de microbi, bacterii, care dezinfecteaza in prostie orice lucru, fac parte din alta categorie, OCC sau cum i-o zice, tulburari, sunt cazuri aparte.



#34
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 02 august 2016 - 22:36

Dar, corect acum, e cineva care nu se simte bine intr-o casa/camera curata si otdonata, mai ales daca face altcineva treaba ? Eu recunosc ca sunt lenesa la capitolul asta, nu iubesc dezordinea deloc, doar ca ... iubesc alte activitati mai mult. Persoane obsedate in sens patologic de curatenie nu cunosc, dar cele excesiv de ordonate si organizate mi se par ok. De exemplu am o prietena care are carpa de maini, carpa de masa, carpa de apucat oala, carpa de... x,y, z..si asta e doar un exemplu,. dar ma simt foarte bine la ea in casa ca miroase mereu frumos, stie exact unde sunt acul si ata, ai loc sa te misti, si pe deasupra mai si strange masa dupa mine :) m as muta la ea daca m-ar primi :))

#35
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 02 august 2016 - 22:40

Monicabo, ai pus punctul pe i :)) nu e chef pentru asta, ca timp se gaseste mereu :). Nici eu nu am mereu chef sa fac treaba prin casa, le admir pe cele care fac si mancare si curățenie repede si eficient. E un talent si asta, eu ma invart prin bucatarie pe langa o oala pana obosesc, normal ca nu mai frec si baia dupa ce m-am "surmenat" cu responsabilitatea meniului familial :)

#36
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 02 august 2016 - 22:42

Pepco, eu cred ca poate invata multe baiatul tau de la familia aceasta, dacă nu e vorba de patologic, ordinea si disciplina in actiunile casnice denota ordine si in gandire. Parerea mea.

#37
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 02 august 2016 - 22:55

Pepco, eu cred ca poate invata multe baiatul tau de la familia aceasta, dacă nu e vorba de patologic, ordinea si disciplina in actiunile casnice denota ordine si in gandire. Parerea mea.

 

Valeu, saracu', ce predica i-am tinut cand l-am lasat acolo la joaca...

 

Sa invete, ca nu ma supar, dar mi-e ca-l strica el pe celalalt... [:-)))]



#38
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 04 august 2016 - 18:42

Vizita mea in casa respectiva a fost inopinata, nu planificata. Va spun ca sclipea de curatenie. Nu tu un vas in chiuveta, nu tu o haina lasata aiurea, nu tu o jucarie pe covor, toate, toate erau la locul lor.

[fri]

Asa.i la mine zilnic. ..si nu ma culc pana nu trec cu mopul pt ultima  oara seara  ,apoi urmeaza  dusul  final  [pk]

 

Cu varsta  mi.a  trecut. ..eram si mai rau.

Nu frecam  mereu ,dar ma straduiam  sa mentin. 

In camera copilului nu ma mai bag ...decat o data pe saptamana. 

I.am zis cat de cat ..cum sa isi  aseze  un pic ...daca vrea ..daca nu ..nu !

 

M.am relaxat  muuuult si nu mai sunt  deloc de acord cu bolul  de sticla  [soricel]

 

Acu mentin, nu mai fac sai frec toata ziua ...

Acu ma plimb cu fiumiu ..pe unde vedem  cu ochii. 

 

Si asta mai  ales de cand am avut suspiciuni  de tumoare  la san. ..

 



#39
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 10 august 2016 - 11:17

O, daaaaaaa, bunica-mea, Dumnezeu s-o odihneasca :)))

 

Eu am locuit la bunici , bunica-mea era secretara si venea la 16 acasa, deci nu casnica.

 

Era totul luna, luna, hainele impaturite de puneai rigla, nu avea masina de spalat si spala in fiecare zi, fierbea lenjeria si apoi ii punea "albastreala" (era un cub albastru pt cine isi aduce aminte:)))

 

Nu aveam voie sa port un lucru pe care tocmai il spalase si calcase, trebuia sa le iau pe rand:))

 

Calca toate rufele uscate, le punea in sifonier si cand le venea randul la purtat, le mai calca inca o data, ca aveau dungi.

 

Spala pe jos cu detergent in fiecare zi in bucatarie si baie, aspira si stergea praful in fiecare zi si avea vesnic pieptanul in mana, pt ciucurii covoarelor.

 

Nu pleca in concedii ca se pune praful pe mobila ei pana vine :D

Am fost o data la Tusnad si o data la mare si imi aduc aminte ca nu lasa cameristele sa faca curat, facea ea...o binecuvantare pt ele:))

 

Deci da, cunosc, chiar f bine..primea musafiri la diverse ocazii, dar statea cu pieptanul in spatele lor :D

Eu n-am avut voie sa aduc copii in casa...si nu, n-am "mostenit" nimic...poate doar ca nu suport sa simt firimituri cand calc (nu suport papucii in casa) :D



#40
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 august 2016 - 11:23


 

Era totul luna, luna, hainele impaturite de puneai rigla, nu avea masina de spalat si spala in fiecare zi, fierbea lenjeria si apoi ii punea "albastreala" (era un cub albastru pt cine isi aduce aminte:)))

 

Cub de sineala! [:)]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -