Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 2 voturi

Persoane obsedate de curatenie si ordine


43 raspunsuri la acest subiect

#1
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 01 august 2016 - 15:47

Aveti in anturaj acest gen de persoane? Daca da si voi nu sunteti obsedati de curatenie si ordine, cum va comportati cu ele? Presupunand ca sunteti cat de cat apropiati, cum ar veni, mai calcati in casa lor, mai calca in casa voastra...



#2
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 01 august 2016 - 16:19

Da, sotul meu e obsedat de curatenie.

Cateodata e un luru bun, cateodata ma enerveaza.

 

Dar e mai bine decat sa fie un om care nu stie decat sa lase vasele murdare peste tot :)))))  din cand in cand eu fac asta.



#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 01 august 2016 - 16:31

Din experienta mea,astia care sunt obsedati de curatenie [:D] ,nu prea primesc musafiri,nu invita,isi petrec viata intre galeti cu apa,cirpe si solutii de curatenie.

 

Nu invita pe principiul ca invitatii fac mizerie,si cum roata se invirte,nici nu prea sunt invitati.

 

Eu nu m-as simti bine sa ma duc in vizita la un obsedat de curatenie,ca indiferent cum,tot ce-i intra in casa sunt purtatori de mizerie(praf),microbi,stau cu ochii pe tine sa nu dai ceva pe jos,sa nu versi un pahar si altele din sfera asta.

 

Eu nu am intilnit obsedati de curatenie cu o viata sociala activa.Viata sociala adica prieteni,anturaj permanent sau intimpaltor.



#4
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 01 august 2016 - 16:35

E diferenta mare de la a pastra curat in casa si a fi obsedat de curatenie. E normal sa-ti speli vasul dupa tine si sa nu-ti fie rusine sa-ti intre cineva in casa.

 

Obsesia legata de curatenie tine oarecum de patologic. Am vazut acum ceva timp un documentar unde o tanti punea clor in apa din cada unde se spalau copiii. Isi luase nu stiu ce aparat cu care putea masura nr. de microbi de pe o anumita suprafata. Stergea obsesiv absolut tot din casa si vopsea zilnic dusumelele. Da, zilnic :)))

 

Eu nu m-as duce in vizita din aceleasi motive invocate de Andacos si nici nu as invita pentru ca oricat as avea de curat oricum i s-ar parea ca e mizerie si i-ar fi sila. Oricum, in anturajul meu nu am astfel de persoane.



#5
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 01 august 2016 - 16:40

Da, am in anturajul apropiat persoane obsedate. 

Imi pare rau pentru toata energia lor consumata pe frecat si dezinfectat.  [:D]

Eu sunt relaxata, munca ma asteapta mereu; pot dormi extrem de bine cu vasele nespalate, eu fiind matinala le spal atunci; sau pot iesi in parc de 3 ori in aceeasi zi, fara sa mi fi facut norma la spalat si aspirat.  [:)]  

Nu ma deranjeaza sa vina in vizita si merg si eu cu drag la ele, ne acceptam cu stolul de pitici de pe creiere   [:-)))]



#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 01 august 2016 - 16:42

Da,exact,am uitat sa precizez,nici el -obsedatul [:D]  ,nu s eva simtit bine in vizita pentru ca sigur nu i se va parea destul de curat,incit sa se simta confortabil,iar tu gazda,ai ocazia sa te simti inconfortabil in propria-ti casa,datorita obsedatului.

 

Se va sfirsi prin obsedatul nu maninca si nu bea,eventual nu s easeaza pe scaun.canapea ,iar tu gazda.te vei simti execrabil ca obsedatul ,nu se simte bine. [:D]



#7
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 01 august 2016 - 16:57

Mda, eu am fost in vizita acum cateva zile si am ramas blocata. Pana si copilul de 6 ani, noul prieten al lui al meu, pastreaza totul impecabil. N-am mai intalnit asa copil pana acum, al meu a fost la el, urmeaza sa vina el la noi.



#8
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 01 august 2016 - 17:34

Eu am invatat ca suntem unici si fiecare alege ce si cum sa experimenteze.

 

La un moment dat, in viata mea, si eu am fost cam exagerata cu ordinea si curatenia. Nu chiar sa dezinfectez tot in jurul meu, dar tot exagerata eram. Aceasta perioada a coincis cu perioada cand era copilul meu mic si tare obosita mai eram.

Aveam viata sociala, imi intra lume in casa, dar cand stiam ca am musafiri trebuia sa fie totul luna, ca si cum acele persoane ma judecau pentru cat de curata era casa sau cat de buna bucatareasa eram eu.  Gandeam asa pentru ca de fapt asa faceam si eu, dar nu-mi dadeam seama la momentul respectiv.

Vedem in ceilalti ceea ce noi de fapt, continem in interior [:)] 

Eiiii... cu varsta a venit si intelepciunea. Am evoluat oarecum si mi-am dat seama ca nu eram sanatoasa la cap.

 

 

Cum sa va comportati cu acele persoane? Comportati-va cum v-ar placea voua sa se comporte ceilalti cu voi. Intelegeti ca sunt persoane in suferinta care au nevoie de acceptarea voastra. 



#9
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 01 august 2016 - 18:02

Sotul si bunica mea nu sunt bolnavi ca cei deacrisi de voi:))))
Dar pt mine tot obsedati de curatenie sunt.
Cred ca voi vorbiti de germofobi.

#10
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 01 august 2016 - 18:46

Xio, o amica imi povestea ca al ei prieten ii impaturea hainele, inclusiv sutienul si chilotii. Ii pierea tot cheful cat dura operatiunea individului.  [:-)))]

Daca sotul tau nu-i tot pe-acolo, inca e bine. [:)]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -