Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Condimente(mai)deosebite


133 raspunsuri la acest subiect

#91
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 14:30

Da, masala înseamnă amestec.

 

Garam masala = amestec ”cald” (hot în engleză)

Tandoori masala = amestec pentru tandoor (cuptorul tandoor)



#92
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.308 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 20:40

ca regula generala - nu mai lua condimentele praf (cele care nu-s in forma asta original). sofranul se ia pistile, nucsoara se ia intreaga, etc.

cele deja macinate nu au deloc aceeasi aroma pentru ca aroma se pierde in timp, indiferent de cat de ermetic e inchis acel plic.

Multumesc si tie si lui COllins de sfaturi!

 

Abia "ma obisnuisem"cu prafurile [:-)))] [:-)))]



#93
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 23:25

Mie mi se pare ca gustul lasagnei e dat in principal de nucșoară. Fără, ar fi doar paste cu sos [:)]

Sarea afumată e afumată, adica nu cu prafuri ci cu fum. Cel puțin asta de o am eu e așa [:)]

#94
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 28 iunie 2016 - 00:00

Pt mine gustul lasagnei e dat de busuioc si de salvia. Nu am citit nicio reteta cu Nucșoara. Interesant ce scrii tu Rall.

#95
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 28 iunie 2016 - 11:01

Cum noi ne hranim in porportie de 90% vegan, folosim muuuulte condimente. Avem cutii intregi de borcanele si pliculete pline si vizitam des magazinele asiatice. Cele arabesti nu asa demult, pt ca ei folosesc mult susan si fii-mea cea mare e alergica.

In ultima vreme am inceput sa ma interesez mult de bucataria japoneza, pe care nu o cunosteam dincolo de sushi. Azi avem vegan sukiyaki, reteta asta:http://www.veggiesdo...panese-hot-pot/

 

Acum condimente. Nici nu stiu ce sa sa incep. Probabil cu favoritele care sunt garam masala (folosit in supe-creme, legume la wok, sos de creveti, creme-desert, prajituri etc), Chinese 5-spices si Thai-7 spices folosite in orezuri, legume la wok, mancaruri de legume, ciorbe si alte amestecuri facute spontan in bucatarie. Pt o mancare rapida, cel mai des punem in tigaie turmeric+ghimbir+garam masala+praf de usturoi. Asta-i oarecum standard pt noi... 

 

Curry verde si rosu (sub forma de pasta) folosim des, cel rosu mai des ca parca nu e asa de iute. Folosim impreuna cu orez, taitei de orez sau fasole mung, cu legume, sau mancare de linte, sau de cartofi, cartofi dulci, dovleac, fasole etc. Ce ne trece prin cap si avem in momentul ala.

 

Facem supa tom yum cu pasta cumparata si ne lingem pe degete.

 

Folosim coriandru boabe (pe ala frunze il detest) impreuna cu chimen, macinate, in falafel la cuptor.

 

Tot coriandru macinat in burgeri vegetali, de linte in special. 

 

Ghimbir proaspat folosim inclusiv pt ceai, f bun la digestie si la raceala.

 

Cuisoare bag in oala cand fierb nautul (ca mie mi se pare ca miroase a urina altfel).

 

Nucsoara o folosesc mai ales la deserturi, nu stiam ca merge la cartofi. Mersi de idee [flo2]



#96
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 28 iunie 2016 - 11:34

Amestecul de turta dulce il fac eu in rasnita: scortisoara, nucsoara rasa in prealabil, piper negru, cuisoare, ghimbir, in proportii divertie. Amestecul asta il punem si in negresa (vegana, evident).

 

In paella nu pun amestec de paella gata facut pt ca, in general, are arome si coloranti. Asa ca nu folosim decat turmeric si piper.

 

Uitasem de lemon grass. Miaaaam, bine ca mi-ati amintit.

 

F interesant mi se pare amchoor-ul pe care il foloseam in sosul de creveti si despre care am aflat doar acum ca de fapt este pur si simplu pudra de mango. Cred insa ca mango alea sunt verzi, pt ca este f acru. Si are o aroma f fina.

 

Scortisoara o folosim iar mult, nu doar la deserturi, dar si la cartofi. Facem cartofi prajiti (ma rog, prajiti la cuptor, adica taiati ca pt cartofi prajiti, dati cu putin ulei si pusi in cuptor in tava, pe hartie de copt) si ii mancam cu mujdei si scortisoara. Ciudat, stiu, dar f bun. Sau, facem cartofi taiati 1/2 (cu coaja cu tot) dati cu sos si copti in cuptor. Sosul asta il facem cu sos de soia, ulei de masline, usturoi, otet balsamic si muuulta scortisoara. Bestial de bun!


Editat de carolinah, 28 iunie 2016 - 11:45 .


#97
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 28 iunie 2016 - 11:36

Eu folosesc mult nucusoara....sosurile pt paste ce contin carne de vita, bechamel, la miel, marinatele pt gratar, la ciuperci, conopida. 

Curry doar la orez. 

Sarea cu ierburi imi place. 

Chilli folosesc pt mine, paprika dulce, iute in rest.



#98
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.308 mesaje

Postat 28 iunie 2016 - 11:48

5 conidmente chinezesti am folosit si eu...nu pot sa spun ca-mi plac foarte tare.



#99
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 28 iunie 2016 - 12:38

un amestec de condimente pe care il folosesc mult este harissa. il pun la legumele la cuptor, il pun in chiftelute la cuptor (cu ceapa verde si patrunjel), la midii, pe sardinele la gratar... l-as pune si pe paine la cat de mult imi place :)))))



#100
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.315 mesaje

Postat 28 iunie 2016 - 12:47

Mamaaaa Carolinah! Te declar regina spice-urilor la acest topic! De-acu stiu pe cine sa intreb daca am vreo nedumerire! [:)]


Editat de Letitia1, 28 iunie 2016 - 12:47 .



Panic Questions

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - Astăzi, 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

Last Blogs

  • o noua minune

    Onyoana
    - Astăzi, 19:14

  • Dulapul lui bebe

    Julix94
    - Astăzi, 17:39

  • Am primit geanta bebelusului

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 15:56

  • Al treilea trimestru - saptamana 28

    IonIza
    - Astăzi, 15:19

  • Al doilea trimestru - saptamanile 14 - 27

    IonIza
    - Astăzi, 15:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -