Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Pacienti cobai

medicamente spital mafie medici

51 raspunsuri la acest subiect

#41
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 01 iunie 2016 - 23:13

Nu mi se prea pare un scandal deosebit sau vreun scandal :)
Dar e tipic dupa scandalul Hexifarma sa apara acum articole dupa articole din domeniul medical cu sau motiv.

a zis careva (in afara de tine) ca e "mare" sau "deosebit"? din ce vad mai sus, a fost prezentat doar drept un nou scandal. ce anume ii lipseste ca sa se califice in categoria asta? numele Monicai Pop, infipta in post de ani de zile, vocala si omniprezenta pe toate posturile (ma rog, cel putin era pe vremea cand mai deschideam si eu tv-ul), si tupeul cu care neaga acuzatiile, ba chiar il mai si jigneste pe Tolontan, nu-s suficiente?

 

pana si tie ti-a scapat (inconstientul lucreaza) cuvantul "fara" din "cu sau fara motiv" [:-)))]  dap, cred ca se plictisea Tolo...



#42
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 iunie 2016 - 09:13

Cititi asta cu atentie: http://www.tolo.ro/2...a-aia-cu-sanse/

 

Nu am cum sa copiez aici.

 

In mare, este vorba de spitalul Sf. Pantelimon, unde sefa de la ATI, tine medicamentele sub cheie jucand rolul Dumnezeului. Ea hotareste cine primeste sau nu un medicament salvator.

Cand medicii s-au revoltat, s-a format o mica comisie locala, s-a deschis dulapul si au constata ca exista mai multe medicamente decat ar trebui sa fie, adica apareau in fisele medicale ca administrate si cand colo....

 

 

  • Doctorii nu înțeleg cum nu sînt bani de medicamente, cîtă vreme programul AP – ATI costă România 70 de milioane de euro pe an. Guvernul României, indiferent că a fost Ponta sau Cioloș, a respectat acest program.

"– Și ce a răspuns șefa ATI la ședință?
– Dați asta oamenilor, să audă cu urechile lor ce a spus șefa secției.

Dă play la încă o înregistrare.

Se aude Laura Constantinescu, șefa de la secția ATI. Ea vorbește exact despre programul Acțiuni Prioritare ATI, pe care-l numește AP-ATI.

Proiectul a început acum câțiva ani, în toată țara, pentru ca toți pacienții în stare critică să poată primi cea mai bună asistență, fără ca spitalul să se mai plîngă că nu-i decontează Casa de Sănătate.

Guvernul României, indiferent că s-a numit Ponta sau Cioloș, s-a ținut de cuvînt: banii pentru AP-ATI sînt peste fondurile normale ale spitalului. În afară de AP-ATI, spitalul are și banii normali de medicamente, care existau și pînă acum doi ani, cînd a început programul.

Ce spune Laura Constantinescu, șefa de la ATI, pe înregistrarea făcută de medic în 30 mari 2016:

 

„Medicația pe care o putem lua pe AP ATI, în primul rând, nu ar asigura cei 24 de pacienți. Că ar fi foarte simplu să-i băgăm pe AP ATI să le dăm la toți. Din păcate, nu ajunge pentru toată lumea. Trebuie să facem o oareșce diferențiere”

 

„Eu am propus o chestie care mi s-a părut de bun-simț: haideți să dăm totuși la ăia tineri și la ăia cu șanse!”

 

„Dacă vreți, nu am nicio problemă, îi băgăm pe toți, care cum intră la începutul lunii. Dacă pe 20 ale lunii nu mai avem medicație pentru ăia care merită, nu ne mai interesează, că atâta îi este bugetul!”

 

„Deci bugetul este pe fiecare trimestru și în fiecare trimestru îl împărțim pe fiecare lună și n-am nicio problemă”

Medicul oprește înregistrarea.

– De ce spune domna Constantinescu asta. Spune inclusiv ”ăia care merită”! Nu merităm toți?
– Vorbește așa pentru că se crede Dumnezeu. Iar eu nu vreau să fiu Dumnezeu!

– E greu de acceptat ceea ce tocmai am auzit.
– Știu. Nu așa gândesc medicii! Și de aceea pleacă mulți. Din spital și din țară. Anul trecut, noi eram 11 medici la ATI la Sf. Pantelimon. Acum, suntem cinci! Medicii de ATI sunt căutați în străinătate. Și mai e ceva ciudat.

– Ce anume?
– Ni se bagă pe gât un antibiotic foarte scump, 2.400 de lei cutia cu 10 flacoane, se numește Zinforo. Care nu e bun pentru terapie intensivă, pentru cazuri grave, nu se regăsește în nicio schemă terapeutică de sepsis. E bun să-l iei când ești acasă. În schimb, Vancomicina, care costă 15 lei, nu-l avem! De ce insistă conducerea pe cel scump? Șefa a făcut de câteva ori prezentarea acestui antibiotic Zinforo pe secție. N-ar avea voie ca ea să-l prezinte! Care e interesul? Abia acum s-au speriat că vine DNA peste ei.

 



#43
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 02 iunie 2016 - 11:04



a zis careva (in afara de tine) ca e "mare" sau "deosebit"? din ce vad mai sus, a fost prezentat doar drept un nou scandal. ce anume ii lipseste ca sa se califice in categoria asta? numele Monicai Pop, infipta in post de ani de zile, vocala si omniprezenta pe toate posturile (ma rog, cel putin era pe vremea cand mai deschideam si eu tv-ul), si tupeul cu care neaga acuzatiile, ba chiar il mai si jigneste pe Tolontan, nu-s suficiente?

pana si tie ti-a scapat (inconstientul lucreaza) cuvantul "fara" din "cu sau fara motiv" [:-)))] dap, cred ca se plictisea Tolo...




Nu, Mianna, nu a folosit nimeni aceste adjective, din acest motiv am specificat acest lucru. La mine nu intra nici macar in categoria de 'scandal', dar cum nu am putut sa deschid linkul al doilea, ca eram in garda si nu aveam timp sa citesc atat, am considerat ca e nevoie sa alatur aceste adjective in ideea ca poate o fi totusi vreun scandal mai linistit, si dupa aia trebuie iarasi sa explic pe 5 pagini despre ce vorbeam.
Cuvantul care lipseste a fost omis pt ca scriam de la spital,, in pauzele dintre pacienti.

Ma bucur ca esti tot timpul pe faza. ;) keep up the good work!




Viviana, din pacate asa e. Plafonull nu ajunge pt toti pacientii. Si unii nu vor sa hotarasca pe care pacient il vor intuba, ca nu au decat un ventilator si 2 pacienti sunt reanimati in acelasi timp.
Primeste medicatia sau ventilatorul sau sansa acela care dpdv medical are mai multe sanse.

Editat de XIO, 02 iunie 2016 - 11:07 .


#44
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 iunie 2016 - 11:18

Nu, Mianna, nu a folosit nimeni aceste adjective, din acest motiv am specificat acest lucru. La mine nu intra nici macar in categoria de 'scandal', dar cum nu am putut sa deschid linkul al doilea, ca eram in garda si nu aveam timp sa citesc atat, am considerat ca e nevoie sa alatur aceste adjective in ideea ca poate o fi totusi vreun scandal mai linistit, si dupa aia trebuie iarasi sa explic pe 5 pagini despre ce vorbeam.
Cuvantul care lipseste a fost omis pt ca scriam de la spital,, in pauzele dintre pacienti.

Ma bucur ca esti tot timpul pe faza. ;) keep up the good work!




Viviana, din pacate asa e. Plafonull nu ajunge pt toti pacientii. Si unii nu vor sa hotarasca pe care pacient il vor intuba, ca nu au decat un ventilator si 2 pacienti sunt reanimati in acelasi timp.
Primeste medicatia sau ventilatorul sau sansa acela care dpdv medical are mai multe sanse.

Oh, Xio, citeste articolul. In cazul acela particular pentru AP-ATI Nu e vorba ca nu ajunge plafonul - ajunge si inca cum - 



#45
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 02 iunie 2016 - 14:00

Cuvantul care lipseste a fost omis pt ca scriam de la spital,, in pauzele dintre pacienti.

 

cand io-ti spun ca e subconstientul... [:-)))]



#46
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 02 iunie 2016 - 16:19

da, nu autorrect, subconstient. ai drepptate.

 

 

 

Viviana, pe langa ce ai spus tu mai e si ce spun eu.

Am auzit de termometre electonice care zac intr/o magazie si nu sunt folosite, au fost cumpaate sau primite si expira in cutiile lor.



#47
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 02 iunie 2016 - 20:29

 

Am auzit de termometre electonice care zac intr/o magazie si nu sunt folosite, au fost cumpaate sau primite si expira in cutiile lor.

eu stiu ca medicii si asistentele nu le suporta pe astea electronice. din pacate cele clasice-s pe cale de disparitie. am vazut cazuri in care medicii le cumparau (pe banii lor) "de la rusi", insa nu se mai prea gasesc.



#48
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 02 iunie 2016 - 20:34

revenind on topic (ca nu inteleg care-s cobaii din ultimele posturi), un articol care incearca sa spuna cam ce incerc sa spun si eu:

 

http://adevarul.ro/n...e3fe/index.html



#49
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 03 iunie 2016 - 08:00

Ce pacat ca ne dam singuri cu stangul in dreptul. In toata alergatura asta dupa cancan si vanatoare de comploturi, uitam care este de fapt interesul nostru si cati oameni nevinovati ar putea fi prejudiciati prin extrapolari fara sens.

 

De curand a fost un caz similar, cu un CRO indian. S a descoperit ca pentru un studiu derulat de CROul in cauza, pacientilor nu li se lua tensiunea, ci era completata fictiv. De prisos sa mai spunem ca medicamentele care au avut la baza studii efectuate de CROul respectiv, chiar si fara legatura cu studiul in cauza (adica doar din decizia producatorului),  au fost retrase de pe piata (cu toate costurile aferente, care nu se limiteaza doar la colectare si distrugere). Ce s a ales de CROul respectiv? Cu cata prudenta isi aleg acum companiile un CRO, avand un asemenea precedent? Toti au tras concluziile necesare si lucreaza doar cu CRO uri atent selectionate.

 

Nu vreau sa ma gandesc la consecintele pe care le ar putea suporta Romania si CROurile romanesti, firme onorabile de altfel, daca aceste acuzatii generale la adresa medicilor romani ar fi luate in considerare, si cat am putea pierde ca tara (nu numai financiar, asa cum se arata in articol, ci si ca acces la tratamente noi) in urma unui zvon. 

 

Citeam de curand un articol prin care UK isi exprima ingrijorarea ca daca va iesi din UE, va putea pierde prioritatea in efectuarea studiilor clinice, ceea ce evident ar insemna o scadere a accesului la medicamentele noi. 



#50
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 03 iunie 2016 - 09:56

o noua dezvaluire:

http://stirileprotv....ane-de-lei.html





Etichetat si cu medicamente, spital, mafie, medici

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -