Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Namolul binefacator de la Marea Neagra

namol marea neagra

12 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 mai 2016 - 09:08

Cand eram mica uram acele zile obligatorii pe care le petreceam cu parintii la Eforie  - pentru curele de namol. Mi se parea ceva oribil sa stau in soare cu namolul ala ... pana mi se strangea pielea pe mine,.

 

Abia asteotam momentul cand mama spunea: gata - se poate intra in apa ... si intram in lacul acela linistit de la Techirghiol.

 

Cine isi mai aminteste?

 

Atunci nu stiam cat de sanatoase sunta acele cure. Acum as vrea sa mai fac cure cu namol - pentru ca este cea mai mare concentratie de magneziu si alte minerale sanatoase care intra in piele si fac multe beneficii de sanatate.

 

- oare se poate gasi in comert acel namol?



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 mai 2016 - 09:11

De culoare neagră, lucios și onctuos, nămolul are un miros caracteristic (hidrogen sulfurat) și posedă proprietăți fizice care îl fac extrem de util în tratamentul diferitelor afecțiuni; el reprezintă un unicat din toate punctele de vedere. Astfel, nămolul are proprietatea de a se întinde, a se mula pe suprafața corpului (este plastic); absoarbe apa ca un burete, fiind capabil totodată să se și amestece foarte bine cu ea (este hidropexic); înmagazinează ușor căldura (este termopexic) când este încălzit și o cedează greu corpului nostru (are o termoconductibilitate redusă); de aceea, aplicat fierbinte pe piele, dă o senzație de căldură mai redusă decât o baie cu apă la aceeași temperatură.

Nămolul se folosește încălzit pentru diverse proceduri: împachetări, cataplasme și în amestec cu apa sărată din lac, pentru băi la cadă. Modul de aplicare constă în împachetări parțiale cu nămol cald, de 45 — 50°, timp de 20-30 minute (eventual cu masaj), sau oncțiuni, care pot fi parțiale sau complete, cu nămol rece și expunere la soare (metoda egipteană).

Nămolul sapropelic tratează afecțiuni reumatologice de tip inflamator sau degenerativ, sechele posttraumatice (ale mușchilor, pielii și osului), afecțiuni ale sistemului nervos central și periferic (de la nevralgii la hemiplegii, hemipareze, scleroza multiplă și Parkinson), afecțiuni ginecologice (anexite, cervicite, metrite, sterilitate secundară, tulburări funcționale), afecțiuni dermatologice (psoriazis, sindrom seboreic, alergodermii), afecțiuni vasculare periferice (ischemie, insuficiență circulatorie) etc.

Aplicarea nămolului pe întreaga suprafață a tegumentului declanșează reacții funcționale locale ale țesuturilor și generale, inhibând sau activând unele sisteme enzimatice și metabolice. Cura balneară cu nămol sapropelic produce efecte favorabile ce persistă timp îndelungat prin modificarea capacității de răspuns adaptativ la diverși stimuli.

Tratamentul cu nămol se mai numește și peloidoterapie. Peloidoterapia trebuie folosită numai la indicația și sub controlul medicului.

În prezent, turiștii care merg pe litoralul românesc pot să-și trateze diferitele afecțiuni în centrele specializate aflate la Techirghiol, Mangalia, Eforie Nord și Neptun. Același nămol sapropelic, regăsit pe fundul lacului Techirghiol, este utilizat în toate clinicile de pe litoralul românesc.

 

sursa informatiei AGERPRES/(Documentare-Irina Andreea Cristea; editor: Horia Plugaru)



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 mai 2016 - 09:40

se gaseste si de vanzare. cel putin vara e plin de pungi cu namol pe la tarabele din statiuni. vad ca acum nu e pe stoc in magazinele virtuale si farmaciile care il comercializeaza, probabil e un produs care se vinde doar in sezonul cald...

ma refer la acest produs, nu la cel comercializat in sticlute, de diverse persoane "bronzate".

http://www.mudnett.com/index_ro.html



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 mai 2016 - 13:31

Eu voi ajunge vara asta cateva zile la Sulina - oare gasesc si acolo?



#5
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 19 mai 2016 - 13:43

Mirela, e posibil sa gasesti, dar nu e sigur.

Modelul pus de Corina este cel mai bun ce se gaseste la tarabe (si pe net).

Daca insa vei comanda de pe net, ti-l recomand pe cel de la PellAmar



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 mai 2016 - 14:14

da link  [flo2]



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 mai 2016 - 14:55

M-am tot uitat pe site-ul PellAmar insa nu am gasit namol.

 

Dar am o intrebare mai practica: oare se poate trimite namol la punga prin curier?



#8
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 19 mai 2016 - 15:03

Mirela, uite aici un link de pe site-ul lor:

http://www.pellamar....lsapropelic.php



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 mai 2016 - 15:14

M-am tot uitat pe site-ul PellAmar insa nu am gasit namol.

 

Dar am o intrebare mai practica: oare se poate trimite namol la punga prin curier?

 

o varianta ar fi sa comanzi on-line (cand apare din nou pe stocul magazinelor virtuale), cu livrare la o adresa din romania, daca ai prieteni/rude/cunostinte cu care te vei intalni cu ocazia vizitei in tara (bucuresti) sau la sulina...

s-ar putea sa gasesti pe la vreun centru de infrumusetare din romania, care are impachetari cu namol de techirghiol pe lista serviciilor oferite...



#10
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 19 mai 2016 - 15:50

Asta este ce am folosit eu

 

http://farmaverde.ro...roduct_id=20266

 

E mai gras si mai dens ca cel pus de Corina.

Ce sa zic...m-am straduit sa ma dau cu el pe unde ma durea...nu pot spune ca am scapat de dureri [:)]





Etichetat si cu namol, marea neagra

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -