Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 4 voturi

Ce prefera Dumnezeu ...

catedrala lemn video

301 raspunsuri la acest subiect

#41
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 08 aprilie 2016 - 22:34

Nu- s rall, dar imi permit sa iti raspund eu, sa nu stai in suspans  vineri seara. E o actrita, a fost cu Florin Piersic jr, au un copil impreuna. 



#42
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 09 aprilie 2016 - 00:08

Eu m/am scarbit cand am auzit cum se cer bani la inmormantari, botezuri, nunti.

Cred ca banii aia putea fi investiti in altceva, spitale de exemplu, orfelinate, azile pt batrani.

eu cred ca peste tot in lume costa  inmormintarea si nunta...

nu vin preotii/pastorii gratis....numai asta costa aprox $100-200

 

dedicatia la copii mici/botezul la adulti  e gratis.



#43
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 09 aprilie 2016 - 00:23

mi-a placut melodia!

din punct de vedere biblic, Dumnezeu prefera lemnul.

 

 

eu cred rolul unei biserici (cladiri ) e doar sa adaposteasca la un loc credinciosii  in timp ce acestia cu inimile dornice IL slavesc, primesc harul pacii divine ...restul (din punctul meu de vedere) sunt in plus...arta, religie, traditie...

 

am fost prin citeva catedrale, biserici mari in Romania, dar intr-o  singura biserica  mica din Eforie Nord parca m-am simtit mai aproape de Dumnezeu.


Editat de michelle-usa, 09 aprilie 2016 - 19:38 .


#44
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 09 aprilie 2016 - 05:55

 

 

din punct de vedere biblic, Dumnezeu prefera lemnul.

 

 

 

 

Nu, nu prefera lemnul "din punct de vedere biblic"  ci piatra dar asta chiar nu are legatura cu subiectul.

Subiectul nu este "din punct de vedere biblic" nu este nimic ce sa aiba legatura cu asa zisul studiu biblic ci  cu metafora. 

 

Piatra era elementul durabil de constructie ( si astazi de altfel ).   Insusi Hrisos S -a numit "piatra din capul unghiului" , Petru a fost numit " piatra pe care voi zidi biserica" , legea a fost " scrisa in piatra" ,  cel fara de pacat a fost indemnat " sa ridice piatra"  si multe altele. 



#45
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 aprilie 2016 - 09:22

eu cred ca peste tot in lume costa  inmormintarea si nunta...

nu vin preotii/pastorii gratis....numai asta costa aprox $100-200

 

dedicatia la copii mici/botezul la adulti  e gratis.

In Belgia nu mi-au cerutt niciun ban pentru slujba de cununie.



#46
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 aprilie 2016 - 10:01

In Belgia nu mi-au cerutt niciun ban pentru slujba de cununie.

Probabil pentru ca e ca si in Germania,unde este taxa pentru biserica,ce o plateste cine doreste.

 

Insa doar cine plateste aceasta taxa ,beneficiaza de serviciile bisericii(cununie,inmormintare),restul ori nu apeleaza la aceste servicii,ori cred,nu sunt sigura aici,platesc pentru ele.


Editat de andacos, 09 aprilie 2016 - 10:05 .


#47
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 aprilie 2016 - 10:03

Imi place cantecul si cuvintele si tot.

In niciun caz si sub nicio forma nu as putea sa-i acuz pe cei care il canta de lipsa de reactie, reactie tardiva, sa-i arat cu deget,  atata timp cat nici eu, nici alti participanti la discutie nu am facut nimit concret in sensul asta.

 

Lucialu, sa-i faci impotenti frustrati pentru ca ceva nu e pe gustul tau.... Este prima oara cand o jignire adusa unor terte persoane, pe care nu le cunosc, reuseste sa ma atinga personal.

Sunt pur si simplu revoltata ca ai putut gandi in astfel de termeni, iar calitatile tale in domeniul asta mi-au dat masura scazuta a credibilitatii tale.

=========

 

 

O vad ca pe o pledoarie pentru cucernicie,  o pledoarie care se adreseaza bunului din noi, o melodie pentru cei ca mine, ca tine, care nu au nevoie de lucruri mari sa infaptuiasca lucrurile marunte de zi de zi, acele maruntisuri care ne fac si ii fac si pe altii fericiti.

 

O vad ca pe un pamflet despre inutilitatea unei astfel de catedrale.

Dumnezeu prefera lemnul e mai degraba o metafora - lemnul materia prima care se gaseste oriunde in natura, care e la indemana tuturor, care ne-a salvat, lemnul care denota simplitate si modestie.

===

 

Din pacate nu s-ar fi putut face nimic impotriva construirii acestei catedrale. 



#48
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 09 aprilie 2016 - 10:16

Nu stiu ce prefera Dumnezeu, dar cred ca ne-ar prefera pe toti mai buni, si nu doar acum cand vine Pastele.

Mie imi place melodia. Rufus cred ca a explicat esenta ei foarte bine.

As prefera sa faca o catedrala, mare, mare dar numai cand n-o sa mai fie nici un copil flamand sau desculț in tara asta.

 

Si pentru ca am vazut ca a postat cineva o lista cu alocari de bani catre biserici...

Acei bani sunt alocati conform legii 350, pentru finantarea cultelor religioase, asociatiilor sportive,etc. Defapt CJ-urile sunt doar intermediarii care primesc de mai sus banii si ii impart in teritoriu cum li se cere. Bineinteles, in urma unor concursuri de proiecte. [:-)))]

Ca, isi aduc aminte apoi beneficiarii sa trimita enoriasii la vot...( e doar parerea mea)



#49
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 09 aprilie 2016 - 10:45

Silvi, legea 350 e pentru finanțarea activităților non-profit de interes general (aici intră și cultele, dar intră și asociații și fundații). Din punct de vedere legal, CJ alege proiectele și decide dacă finanțează culte sau finanțează asociații / fundații.

 

E puțin important dacă decizia de finanțare se ia la nivel de CJ sau se ia de mai sus, banii sunt tot bani publici (ai mei sau ai tăi).



#50
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 09 aprilie 2016 - 11:11

Aici se plateste impozit pt biserica (12% din suma care tb platita e pt biserica); toate serviciile sunt gratuite...numai ca platesc impozit doar catolicii si protestantii...eu nu platesc, pt ca sunt ortodoxa...insa daca va tb sa apelez la serviciile bisericii, va tb sa platesc.


Editat de Ella73, 09 aprilie 2016 - 11:12 .




Etichetat si cu catedrala, lemn, video

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -