Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Gravidute FIV-oase (81)


322 raspunsuri la acest subiect

#1
o-baba

o-baba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 500 mesaje

Postat 26 martie 2016 - 19:17

Acest capitol este dedicat viitoarelor mamici si proaspetelor mamici!
 

Aici ne-am continuat povestea de la aspirante: 

cap.1cap.2cap.3cap.4cap.5cap.6cap.7;cap.8cap.9cap.10cap.11;cap.12cap.13cap.14cap.15cap.16cap.17cap.18cap.19cap.20cap.21cap.22;cap.23cap.24;cap.25cap.26cap.27cap.28cap.29cap.30cap.31cap.32cap.33cap.34cap.35cap.36cap.37cap.38cap.39cap.40cap.41cap.42cap.43cap.44cap.45;cap.46;cap.47;cap.48cap.49cap.50;cap.51cap.52cap.53;cap.54cap.55cap.56cap.57cap.58cap.59,cap.60,cap.61,cap.62cap.63cap.64,cap.65,cap.66cap.67cap.68cap. 69cap. 70cap. 71cap. 72cap. 73 cap 74 cap 75 cap 76 cap 77 cap 78 cap 79 cap 80
 
 
 

Fetelor va doresc sarcini usoare si BB-ici sanatosi!!

 

Acest nou subiect sa ne tina impreuna    [grup] unite asa cum eram la aspirante si cum ne vom muta la Mamici prin FIV   [;)]

 

Cele mai fericite    [gravi]!!! Cele ce am luptat si am invins!   

BCO78                                                03.04.2016 [am]  
radu23                                                24.04.2016 [am]
ruxandrars fiv3 Kadikoy            20.08.2016 [bbfata] si [am]
 
      Mamici fericite de 2015:
Lavinia [bbbaiat]
Gabyv  [bbfata]
comynaa[bbfata]
anxiao  [bbbaiat]
 
 
       Mamici fericite de 2015:
alia13                                [bbbaiat]
theo2014                           [bbfata]
saramaria30                       [bbbaiat]  
tumpi                                 [bbfata]
dellya86 fiv3Accibadem  [bbbaiat]  [bbbaiat] 
_Micaela_                          [bbfata] 
carla_cluj                            [bbbaiat] 
      Mamici de 2014:
Jaguar
Speranta2
NelayStar
Josephinedxc
onitzi21
Aristica
Sandy2707
Sim_agn
 Teardrops                                                                         
      Mamici de 2013!!!   [mamica]
Amaradia - mami de bucalata Ilinca Teodora nascuta pe 26 iulie 2013, ora 12.55, Apgar 10, 3850 g.
Nanne16 - mami de albinuta frumusica nascuta pe 26 septembrie 2013, ora 12.07, Apgar 9/10, 2520 g.
Cristinaddr - mami de Sara si Sebi nascuti pe 24 octombrie 2013, ora 07:30 si 07:33, 2300 g si 3500 g.
 
 
 

[ruga] Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei    [ruga]



Doamne, cel care ai zis oamenilor :" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul" binecuvantand nasterea de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita. Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere. Parinte Ceresc,Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui. Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.



Ticker la semnatura: Dupa ce ai gasit si personalizat mini-tickerul dorit de pe unul din site-urile personalizate, copiezi link-ul ImageURL, intri la semnatura de pe forum si o lipesti pur si simplu. Succes!    [flo]
 
Linkuri utile: Calculator sarcina FIV,Cum se dezvolta bebeGreutate si centimetri    [copil] in burtica la mamiDiverse filmulete despre sarcina si nastereGreutatea viitoarei mamiciSarcina- saptamana cu saptamanaRecomandari pentru gravideIntrebari si raspunsuri despre sarcinaNume de fetite si baieteiInformatii privind testele prenataleRecomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoaseMasuratori ecografCalculator pentru verificat masuratori ecografRUGACIUNILE NASTERIIpozeBBinBurtica Nastere in direct cu epiduralaSarcina- de la conceptie la nastere
Calcul greutate fat dupa DBP si AC:Ghiceste sexul    [bb] dupa varsta implinita a mamei si luna conceptiei
Listuta cu cele necesare aici
Atasarea-corecta-la-san-a-bebelusului-video
primele-365-zile-din-viata-unei-comori
Despre interactiunea alimentatiei,medicamentelor in lactatie: http://www.e-lactancia.org/(multumim saramaria)

Editat de o-baba, 28 martie 2016 - 10:20 .


#2
o-baba

o-baba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 500 mesaje

Postat 26 martie 2016 - 19:24

    Sa vina  [barza1]  [barza1]  [barza1] ,cu bebici sanatosi si papaciosi!

    Imi cer scuze de format dar nu merge formatarea.Daca din babutele vechi pot repara ceva,chiar va rog.



#3
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 27 martie 2016 - 10:54

Capitolul trecut a fost plin de bebelini, sa vedem si pe asta. Asteptam pe Bogdana, ca nici ea nu mai are mult.

#4
raishwanya

raishwanya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 879 mesaje

Postat 27 martie 2016 - 15:06

Anxi, Cosmina, felicitari! Sa va traiasca bebelusi si sa va bucurati de ei!

#5
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 27 martie 2016 - 15:09

Pai sigur nu mai am mult... Deja mi-e clar ca burta e mai jos, abia merg, abia ma intorc de pe o parte pe alta, seara am ceva mai multe contractii decat de obicei.... Maine dimineata am programare din nou la consult si la monitorizare si abia astept sa vad ce imi zice dr... Cam liniste pe aici.... Gravidutele mai mici vad ca sunt tare tacute, proaspetele mamici ocupate.... Asteptam vesti de la Cosmina sa ne povesteasca si ea cum a fost. Anxi, cred ca deja trebuie sa va uram bine ati ajuns acasa :)

#6
anxiao

anxiao

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.293 mesaje

Postat 27 martie 2016 - 15:41

Multumim! Suntem intr-adevar acasa....bebe e la el in patut si doarme linistit, tati fuge de colo colo sa cumpere diverse iar eu stau cu ochii pe patut ca un soim pt ca nu stiu ce sa fac cand doarme [:-)))] 



#7
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 27 martie 2016 - 16:40

Sora mea a fost haioasa acum 3 ani cand l-a adus pe al ei junior acasa de la maternitate: a zis ca abia atunci a inteles de ce este recomandat sa te feresti de ursoaica cu pui in padure :)) Si pe barbat-su il maraia daca se apropia de patut :))

#8
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 27 martie 2016 - 17:03

Eu nu prea am ce sa povestesc, fata e cumintica, insa face crize de plans cand o schimbam sau ii e foame. Tati mai are o sapt si merge la servici, atunci sa vedeti emotiile, ca ramanem amandoua. Ma mai supar pe tati, ca vrea sa o mute in camera ei si eu nici nu vreau sa aud. La fel si cu tinutul in brate, cica sa nu o obisnuiesc...

#9
anxiao

anxiao

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.293 mesaje

Postat 27 martie 2016 - 20:31

Nici bebe meu nu plange decat atunci cand il schimbam si bazaie de foame. Eu ii dau supliment de lp seara pt ca nu am destul

#10
saramaria30

saramaria30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 27 martie 2016 - 20:49

Buna seara, mamici si burtici! Eu nu sunt deloc tacuta...sunt ft guraliva, vorbesc cu voi toate...dar in gand  [:)]  [:)]  ca piticania mea ma tine ocupata si cu greu apuc sa mai si scriu cateva randuri.

 

Bogdana, draga de tine, minunea e aproape! Tinem pumnii -toti pe care-i am in casa - pentru nastere usoara, bebe mancacios si mami milk-oasa  [flo2]

 

Proaspete mamici, Lavi, CosminaGabitza si Anxi, sunteti minunate!  [flo2]  

 

Doua lucruri, daca imi permiteti, din experienta mea personala:

- papuselelor, cand bebe doarme ...dormiti si voi. Asa veti fi mereu odihnite, bine-dispuse, rabdatoare si atente si prezente [:)]

- tineti in brate bebelushii, tineti-i aproape de voi, de pieptul si de rasuflarea voastra. Pe lumea asta ei au venit cunoscandu-va doar pe voi; va stiu mirosul, va stiu vocea, va cunosc ritmul respiratiei si bataile inimii. Voi sunteti Universul lor, cel mai bine ei sunt cand va simt aproape. Langa voi se linistesc, isi regleaza ritmul respiratiei invatand de la voi. Nu va fie teama, nu vor fi niste "rasfatati" in acel sens peiorativ. Din contra, vor invata ca mama e mereu aproape de ei si isi vor exersa fara teama, incet, independenta. [flo2] Actionati asa cum simtiti; intuitia nu este o baliverna; functioneaza  [flo2]

 

 

 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -