Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Gravidute FIV-oase (76)


231 raspunsuri la acest subiect

#61
dellya86

dellya86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 29 octombrie 2015 - 19:04

Bună fetelor!

 

Comy eu alăptez și dau și lapte praf...deci în mall scot biberoanele  [:-)))]  problemă e ca bebelușii au văzut ca e mai ușor cu biberonul și nu prea mai vor tzitzica [fri] 

 

Sara felicitari! Sa-ti trăiască printul! Și felicitări ca ai reușit să alăptezi atat timp

 

Comy și eu am nascut tot la privat și nu am avut nevoie de nimic.

Vad ca vorbiți despre cărucior...offf cât am mai căutat și eu...și tot mi-am luat țeapă ca nu intră în lift din cauza roților din spate. Să mă vedeți cum mă duc cu una bucată bebe în brațe, unul în landou până la mașină. Pus bebeii pe banchetă din spate. Scos cărucior gemeni din portbagaj. Luat bebei și puși în cărucior. Și plimbare [biz]  când mă întorc aceeași poveste 



#62
saramaria30

saramaria30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 29 octombrie 2015 - 19:26

Dellya86, esti foarte tare tu [:)] Un fel de wonder-mama. Si-mi imaginez ce provocare e sa scoti la plimbare gemenasii  [:)]

 

Fete dragi, desigur ca am fost nevoita sa alaptez si in public: scoteam milkutzele la atac daca ii era foame Eric-ului [:-)))] Sigur, sunt pro-alaptare dar nu am facut asta niciodata ostentativ: cand eram in public foloseam o esarfa obisnuita, ceva mai ampla, pe care mi o tineam la gat si-mi acoperea si pieptul, adica partea care ramanea neacoperita de capul lui bebe. Stiu ca sunt si esarfe speciale pentru alaptare, ca un fel de sortz, pe care mama si-l pune de gat...Eu nu am considerat necesar, m-am descurcat cu ce aveam acasa.



#63
tumpi

tumpi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.323 mesaje

Postat 29 octombrie 2015 - 22:27

Cosmina sa sti ca eu mi-am scos sambata milkutele in restaurant, m-am acoperit cu un sal si am hranit copilul.Cum noi am avut pb cu cadera de glicemie de la nasere si fiind cezariana laptele mi-a venit abia spre a 5-a zi a tb in spital sa-i dea biberon.Am tras ceva sa pape cum tb sa tzitzi.

Cat de cumparaturi cum spunea si Sara, multe nu folosesc.Eu la categoria hainute am luat strictul necesar, am sa va scriu listuta mea in una din zile ca sa vedeti.

Noi avem si patut de voiaj ca am zis ca e bun si la drum,dar il folosesc si tarc mai tarziu plus ca initial am vrut sa o culc ziua in sufragerie,dar apoi am renuntat si ziua sta in carucior.In camera noastra pt inceput avem un cos dar de dormit doarme cu noi ca am avut pb cu nasucul cand am iesit din spital si respira mai greu si sotul a vrut sa o avem aproape.

Ca si in cazul nasterii planurile mi-au fost date peste cap, din ce am spus ca o sa doarma nu stiu cum , doarme si face ce vrea ea din noi.Dar suntem cei mai fericiti parinti.



#64
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 30 octombrie 2015 - 11:09

Hello! Eu nu am nimic de zis doar va salut :)

 

Sunt superstitioasa asa ca nu incep inca sa cumpar carut, patut, etc si nici cu alaptatul nu am experienta dar informatiile voastre imi vor fi f utile asa ca le citesc cu mare atentie.

 

 



#65
comynaa

comynaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 30 octombrie 2015 - 11:52

Cu patutul stil voiaj am inteles ca bebelusii se pot trezi de la zgomot sau ca nepoata mea care s-a bruscat in el pana a rupt plasa.

Acuma fiecare cum considera ca e mai bine pentru el. Noi am primit patutul cadou de la parintii mei. Eu o sa ma chinui sa o invat sa doarma singura in patul ei daca o sa reusesc nu stiu. Am postat eu un filmulet pe facebook cu parinti care citesc carti si incep vai eu copilul meu nu o sa-l tin in brate, vai eu nu fac aia .....si apoi :)))))))

Nu ma deranjeaza sa alaptez dar imi doresc de la 3 luni sa fac un curs mai aprofundat de limba si pitica 4 5 ore o sa stea cu mama si trebuie sa se obisnuiasca cu biberonul. Vreau sa-l implic si pe tati in activitati ca si el a vrut :)))))

La capitolul hainute deja avem o cutie 0-6luni stiu suntem nebuni,bani aruncati pe geam dar nu ne putem abtine si daca o sa ramana am sa le dau la casa de copii si gata, si copii aia merita ceva nou. Eu una sunt shopping fan si pentru mine si o mai am si pe mama care nici ea nu e mai prejos....ex a plecat in romania pentru 3 zile cu treaba pac mi-a trimis poze ca i-a luat 3 costumase :))))



#66
comynaa

comynaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 30 octombrie 2015 - 11:58

Cosmina sa sti ca eu mi-am scos sambata milkutele in restaurant, m-am acoperit cu un sal si am hranit copilul.Cum noi am avut pb cu cadera de glicemie de la nasere si fiind cezariana laptele mi-a venit abia spre a 5-a zi a tb in spital sa-i dea biberon.Am tras ceva sa pape cum tb sa tzitzi.

Cat de cumparaturi cum spunea si Sara, multe nu folosesc.Eu la categoria hainute am luat strictul necesar, am sa va scriu listuta mea in una din zile ca sa vedeti.

Noi avem si patut de voiaj ca am zis ca e bun si la drum,dar il folosesc si tarc mai tarziu plus ca initial am vrut sa o culc ziua in sufragerie,dar apoi am renuntat si ziua sta in carucior.In camera noastra pt inceput avem un cos dar de dormit doarme cu noi ca am avut pb cu nasucul cand am iesit din spital si respira mai greu si sotul a vrut sa o avem aproape.

Ca si in cazul nasterii planurile mi-au fost date peste cap, din ce am spus ca o sa doarma nu stiu cum , doarme si face ce vrea ea din noi.Dar suntem cei mai fericiti parinti.

Can ai timp sa-mi scrii ce a trebuit in spital aici, ca eu habar nu am.



#67
tumpi

tumpi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.323 mesaje

Postat 30 octombrie 2015 - 12:29

Cosmina, cu biberoul se obisnuiesc repede ca acolo nu tb sa depuna efort, mai greu e invers  [bib]

Cat de ce-ti trebuie la maternitate: pt tine doar cosmetice(pasta,periuta, gel dus, creme, ce folosesti in mod normal), si haine(eu in timpul zilei am avut o pereche de pantaloni usori si un tricou), eventual sosete groase.A fost f cald in spital si n-am avut nevoie de soseste,dar in a doua noapte dupa cezariana m-am trezit cu frisoane si mi-au fost folositoare ca le aveam.Camasi eu mi-am luat defapt niste rochite de la C&A cu nasturi in fata ca n-avea rost sa dau 20€ pe camasi de alaptat ca si asa nu port.

Asadar pt tine:camasi noapte(2-3), sosete groase, sutien alaptat(eu am avut 1 in rest bustiere), halat baie, prosop (fata si corp), cosmetice.

Protectiile pt sani le primesti din spital, eu n-am apucat sa cer ca nu -mi venise laptele,deci n-avem nevoie.

Pentru bebe n-ai nevoie de nimic, primesti tot din spital, dar daca vrei sa-l imbraci in hainele tale, poti sa -ti aduci.Eu am optat pt hainele lor.

Si asta este listuta mea dupa care m-am ghidat

Lista cumparaturi bebe

 

 

Hainute:

 

6-8 Body(manceca lunga/scurta)(56-62)

4-6 costumase sau pantalonasi               

3-4 pijamalute

4-6 bluzite(folosibile si p t costumase daca nu au  bluzita)                        

2-3 perechi sosetele

1-2 caciulite

1 jacketica

1 paturica(pt iesit)

5-6 babetele

 

Pentru camera:

 

Patut

Saltea

1-2 Aparatori pat

2-3 lenjerii pat

1 plapumioara

4-6 scutece(80x80) protective(pat)

Comoda infasat        

Dulap

lampa incalzit

2 -Saci dormit

Interfon

Carusel patut

 

 

 

 

Pentru baitza(cremuieli etc) :

Cadiza(comoda)

Termometru baie

2 Prosoape(cu gluga)

Sapun lichid

Lotiune corp hidratanta

Termometru digital(ureche)

Forfecuta

Pompita nas

Perie/piepten

Comprese sterile pentru buric

Prosop moale(finet)

Pampers

Ser fiziologic

Crema galbenele

Crema fundulet

Crema fata/maini( perioada rece)

 

 

 

 

Transport:

 

Carut

Scaunel masina

Paturica

Gentuta(inclusiv pt schimbat)

 

Pentru mama:

2-3 sutiene alaptat

Tampoane pt sutien

Crema pt. mameoane



#68
comynaa

comynaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 30 octombrie 2015 - 13:13

Cosmina, cu biberoul se obisnuiesc repede ca acolo nu tb sa depuna efort, mai greu e invers  [bib]

Cat de ce-ti trebuie la maternitate: pt tine doar cosmetice(pasta,periuta, gel dus, creme, ce folosesti in mod normal), si haine(eu in timpul zilei am avut o pereche de pantaloni usori si un tricou), eventual sosete groase.A fost f cald in spital si n-am avut nevoie de soseste,dar in a doua noapte dupa cezariana m-am trezit cu frisoane si mi-au fost folositoare ca le aveam.Camasi eu mi-am luat defapt niste rochite de la C&A cu nasturi in fata ca n-avea rost sa dau 20€ pe camasi de alaptat ca si asa nu port.

Asadar pt tine:camasi noapte(2-3), sosete groase, sutien alaptat(eu am avut 1 in rest bustiere), halat baie, prosop (fata si corp), cosmetice.

Protectiile pt sani le primesti din spital, eu n-am apucat sa cer ca nu -mi venise laptele,deci n-avem nevoie.

Pentru bebe n-ai nevoie de nimic, primesti tot din spital, dar daca vrei sa-l imbraci in hainele tale, poti sa -ti aduci.Eu am optat pt hainele lor.

Si asta este listuta mea dupa care m-am ghidat

Lista cumparaturi bebe

 

 

Hainute:

 

6-8 Body(manceca lunga/scurta)(56-62)

4-6 costumase sau pantalonasi               

3-4 pijamalute

4-6 bluzite(folosibile si p t costumase daca nu au  bluzita)                        

2-3 perechi sosetele

1-2 caciulite

1 jacketica

1 paturica(pt iesit)

5-6 babetele

 

Pentru camera:

 

Patut

Saltea

1-2 Aparatori pat

2-3 lenjerii pat

1 plapumioara

4-6 scutece(80x80) protective(pat)

Comoda infasat        

Dulap

lampa incalzit

2 -Saci dormit

Interfon

Carusel patut

 

 

 

 

Pentru baitza(cremuieli etc) :

Cadiza(comoda)

Termometru baie

2 Prosoape(cu gluga)

Sapun lichid

Lotiune corp hidratanta

Termometru digital(ureche)

Forfecuta

Pompita nas

Perie/piepten

Comprese sterile pentru buric

Prosop moale(finet)

Pampers

Ser fiziologic

Crema galbenele

Crema fundulet

Crema fata/maini( perioada rece)

 

 

 

 

Transport:

 

Carut

Scaunel masina

Paturica

Gentuta(inclusiv pt schimbat)

 

Pentru mama:

2-3 sutiene alaptat

Tampoane pt sutien

Crema pt. mameoane

Multumesc.....deci ce e pe lista eu nu am cumparat:))) numai prostii de rochitele, dresuri si niste costumase si ceva cu totul mai grosut.

Mai am timp.....parca am intrat in transa.

Cred ca ma ocup de camera ca acolo am multe.

Aspiratorul de nas l-ai luat de aici sau din Ro?



#69
tumpi

tumpi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.323 mesaje

Postat 30 octombrie 2015 - 15:56

Pompita am luat-o de aici.

Am luat de pe seite-ul de ti-l aratasem.

Ce uitasem sa-ti scriu e ca in spital iti dau ei chiloti de unica folosinta si tampoane.



#70
saramaria30

saramaria30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 30 octombrie 2015 - 22:01

Hello  [:)]

la lista trimisa de Tumpi - lista ft buna, dealtfel - o sa mai adaug si eu cateva tips-uri:

 

Hainute bebe: sa stiti ca sunt ft utile costumasele acelea intregi "cu labute" si/sau body-uri + pantalonasi. In casa...la somn...tot d-astea o sa folositi pentru ca il imbracati usor si repede pe bebe. Sa luati in calcul ca body-urile si costumasele sa se desfaca atat pe piept cat si pe picioruse (In cazul costumaselor/ pijamalelor).

 

Camera bebe: as adauga pe lista 

- termometru de camera cu higrometru pt masurarea umiditatii

- scutece de finet: desi pana sa nasc nu stiam ce sa fac cu ele, dupa ce am nascut le-am folosit si inca le mai folosesc: spalate, calcate si impaturite le puteti pune sub cap lui bebe cand doarme pt ca el regurgiteaza laptic si mai usor schimbati scutecelul decat toata lenjeria, in fiecare zi  [:)] Si o sa le mai folositi ba sa- l puneti pe bebe pe canapea, in patul vostru etc

- pentru ca noi nu avem o camera speciala a lui bebe si nici ft mult spatiu in camera noastra, nu am avut loc de comoda speciala pt el insa ne-a ajutat mult un buzunar de patut in compartimentele caruia organizasem servetelele, creme, ser fiziologic etc

 

la capitolul pt. baitza as adauga:

- alcool medicinal (tot pt buric)

- baneocin pudra (buric)

- betisoare de urechi cu opritor ( se poate sa faceti toaleta urechii si fara betisor, doar cu un colt de finet moale)

- glicerina pt toaleta gurii 

 

*eu am optat pt termometru rectal, e mai neplacut dar cica e mai sigur

** Fetelor...sfantul ser fiziologic sa nu va lipseasca. Se pare ca e tratamentul universal, il veti folosi la greu [:-)))]

 

Pentru mama: tampoane de lehuzie ( ma rog...in spital am folosit d-astea dar acasa am luat absorbante normale pt ca deja fluxul nu mai era asa mare iar tampoanele de lehuzie mi se par enorme:groase si lungi)

 

Tot pentru mama: mult calm si mult ignore hormonilor "urati" de dupa nastere [:)]  Zen total  [:)]  (dar despre asta o sa va mai povestesc eu...in alt "episod")

 

Sa aveti o seara minunata [flo2]  [flo2]  [flo2]  




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -