Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Frica de ...

frica

88 raspunsuri la acest subiect

#61
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 14:36

În altă ordine de idei îmi dă și mie cineva niște exemple de lucrări de specialitate (psihologie) unde se tratează frica versus teama, cu diferențele între ele? În engleză cum caut? (după ce termeni). Mulțumesc.



#62
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 14:48

Mie imi era frica de pestii din acvariu. Mai ales de unul mare, pe care l aveam de multi ani. Aveam noaptea cosmaruri ca imi scapa pestii din acvariu si nu i pot baga inapoi si se plimba pe pereti, nu va spun sila ce o simteam in vis, apoi la trezire.

Ei bine, intr o frumoasa zi saptamana trecuta, ma tolanesc eu ca tot omul si ma joc cu catelusa, care incepe sa scormone langa canapea, am zis eu, dupa oasele ei de piei sau vreo minge.

Si ii sar in ajutor, sa aiba loc si scoate de langa canapea ... pestele meu mare.

Nu va puteti inchipui cum am urlat si cat de rau mi-a fost, sa lesin de sila si scarba, caci imi traiam cosmarul.

Nu mai stiu daca traia sau nu, nu stiu de ce s-a sinucis ( [:-)))] acum rad, poate i-am transmis ca nu-l suport [:-)))] ), cert e ca am avut noroc avandu-l acasa pe tatal meu, l-am rugat sa ambaleze chestia si sa o faca sa dispara jos la bloc la tomberon.

Asa am scapat de cosmaruri si frica imensa ce o aveam.

 

In rest mi-e frica de inaltimi. Nu vreau sa mi inving teama asta, daca nu e nevoie. [fri]



#63
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 15:43

În altă ordine de idei îmi dă și mie cineva niște exemple de lucrări de specialitate (psihologie) unde se tratează frica versus teama, cu diferențele între ele? În engleză cum caut? (după ce termeni). Mulțumesc.

Nu stiu sa-ti spun daca vei gasi asa ceva pe net.

Cauta mai degraba in psihologia cuantica, nu in cea clasica

 

Din experienta mea personala, aceste diferente subtile intre termeni vin din exercitu practic si intelegerea in profunzime a fenomenului. 

Aceeasi diferenta este intre "a fi umil" si "a fi smerit", intre "a avea mila" si "a avea compasiune"...mai sunt, dar nu-mi vin acum pe fuga.



#64
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 16:20

Ce îmi spui tu este la nivel de subtilitate de limbă, care are și sinonime care nu sunt perfect suprapozabile 100%. Particularitățile unei limbi nu pot da o analiză psihologică valabilă doar în limba respectivă :). Cei care vorbesc în urdu se întâlnesc sau nu cu frica versus teama de care zici tu? Poate că în urdu frică și teamă au același cuvânt de reprezentare :). Deci pentru ei n-ai putea aplica teoria în cauză (cum că teama e diferită de frică).

 

Eu cred că sunt frici mai mici sau mai mari iar ierarhizarea lor e făcută de către subiectul fricii (deci e o chestie subiectivă - ce mie îmi provoacă o frică extrem de mare, altora le provoacă doar o frică ceva mai ușor gestionabilă). Unele frici mai mici voi spuneți că sunt de fapt temeri (”atâta timp cât nu mă trec transpirațiile” :) cum se zicea aici la subiect). Dar ele sunt tot frici, însă ceva mai mici.



#65
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 16:28

mai mie de gndaci mi-e frica.tip si fug daca-i vaad.nu mai zic de vreo omida sau ceva de genul.

 

A si mi-e frica de lifturi.Rau.cat de inalt ar fi blocu` eu urc pe jos.am un amic care sta la 10.ce miscare fac....


Editat de eumada, 12 februarie 2016 - 16:30 .


#66
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 17:36

 

Eu cred că sunt frici mai mici sau mai mari iar ierarhizarea lor e făcută de către subiectul fricii (deci e o chestie subiectivă - ce mie îmi provoacă o frică extrem de mare, altora le provoacă doar o frică ceva mai ușor gestionabilă). Unele frici mai mici voi spuneți că sunt de fapt temeri (”atâta timp cât nu mă trec transpirațiile” :) cum se zicea aici la subiect). Dar ele sunt tot frici, însă ceva mai mici.

Bingo!

De aia psihologia nu-i matematica!

Este vorba de forta pe care o dam noi gandului, fricii si nu in ultimul rand cuvantului.



#67
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 17:40

Mă ierți, da' asta nu demonstrează decât că ce ziceați voi referitor la teamă și frică e bazat doar pe ”forța” pe care o dați voi cuvintelor ”teamă” și ”frică” :).



#68
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 17:43

Mă ierți, da' asta nu demonstrează decât că ce ziceați voi referitor la teamă și frică e bazat doar pe ”forța” pe care o dați voi cuvintelor ”teamă” și ”frică” :).

Nu citi printre randuri!

 

Edit:

De fapt, nu poti intelege din moment ce ai ramas fixata pe o idee.

Dac-ai fi initiata cat de cat in psihologie cuantica, altfel ar sta treaba.

In realiatea ta, lucrurile stau asa cum le vezi si ti le explici tu. In realitatea mea stau altfel, eu privindu-le din alt unghi.

Cu alte cuvinte, fiecare cu dreptatea si realitatea lui! [:)]


Editat de mianda, 12 februarie 2016 - 17:47 .


#69
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 17:58

Mi-e frica de moarte. A mea, a celor dragi ...



#70
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 19:28

    Mi-e frica de boala,singuratate si de sobolani.





Etichetat si cu frica

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -