Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Telekom


67 raspunsuri la acest subiect

#61
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 20:12

Normal ca trebuie sa vina o instiintare cu suma de plata. Altfel cum crezi ca  stii cat trebuie sa platesti?

In orasul in care imi platesc eu impozitul pe proprietati nu te anunta nimeni nimic. Este termen, parca pana la sfarsitul lunii martie cand, daca-ti platesti impozitul ai o reducere de 10%, apoi pentru cei care nu au platit, este alt termen pana la sfarsitul lui iunie, cand se plateste impozitul integral. Afli cat ai de platit de la ghiseu.

Daca nu ai platit pana la sfarsitul lunii iunie, primesti somatia de plata care are incluse si penalitati.

Sora mea lucreaza la Taxe si Impozite in alt oras. Nici ei nu trimit contribuabililor instiintari cu ce au de platit. Motivul e ca nu-si permit costul postei. Fac economie. 

Poate in Bucuresti o fi altfel.



#62
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 20:27

Nu stiu cum sta treaba in armata, dar, daca tot discutam la modul general, in materie juridical somatia este, de fapt primul act de executare (mai putin in situatiile in care executarea se face prin poprire, cand somatia nu mai este obligatorie).

 

Iar formularile din somatii in general sunt standard, chiar daca sunt neplacute.

adica cum standard? cine le-a standardat?

 

adica nu poti sa-i spui frumos omului ca il executi  sau nu crede decat daca il pui in colt?   cum au ajuns somatiile atat de neplacute? 

 

plus ca o somatie nu vad de ce poate fi data anticipat .

apropo, cine e telekom-ul asta?



#63
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 20:38

Telekom-ul este fostul Romtelecom, fosta telefonie fixa de stat.

L-au cumparat nemtii. 



#64
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 20:59

Si noi primim factura de la firma de telefonie pe e-mail (cu detalii)...

nu vrem sa ni se traga banii din cont, preferam sa platim noi facturile...asta in general vorbesc...avand online banking, e floare la ureche...asa platim toate facturile de ani buni...

 

Dupa ce trec 30 de zile de la termenul de plata, daca nu ai platit factura, primesti o instiintare de plata (se mai intampla sa nu primesti factura prin posta; eu am patit-o)...in instiintarea asta, se mentioneaza ca iti dau termen de x zile sa o platesti, iar daca ai platit-o, sa o ignori...daca nu platesti de data asta, primesti o Mahnung (tot instiintare), cu suma care cuprinde valoarea facturii, plus 20 de franci..daca nu ma insel, primesti de 2 ori Mahnung...dupa cele 2 Mahnung, daca nu platesti, firma poate sa deschida Betreibung (colectare debitelor)....ceea ce nu e bine...pt ca pt multe chestii ai nevoie de hartie de la Betreibungsamt, cum ca nu ai ajuns vreodata la ei...



#65
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 21:57

Telekom-ul este fostul Romtelecom, fosta telefonie fixa de stat. L-au cumparat nemtii.

Sunt off. ..sorry. 

Cosmote  de fapt unde a disparut? 

Ca vad ca lumea  care a avut Cosmote  ....se ducea unde plateam eu factuta la Telekom. ..sau gresesc. ..?



#66
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 22:03

Cosmote e divizia de telefonie mobila a lui Telekom



#67
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 23:02

Cosmote e divizia de telefonie mobila a lui Telekom

Deci nu se mai numeste Cosmote ci Telekom. ..

Merci Viviana. 



#68
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 23:06



Nu stiu cum sta treaba in armata, dar, daca tot discutam la modul general, in materie juridical somatia este, de fapt primul act de executare (mai putin in situatiile in care executarea se face prin poprire, cand somatia nu mai este obligatorie).

 

Iar formularile din somatii in general sunt standard, chiar daca sunt neplacute.

 


SOMÁȚIE ~i f. 1) v. A SOMA. 2) Ordin categoric (oral sau scris), prin care i se cere cuiva să efectueze sau să înceteze efectuarea unei acțiuni. [G.-D. somației; Sil. -ți-e]

 

Am intarziat cu plata la diverse utilitati, gaze sau electricitate si am primit o instiintare ca la data de ... figurez cu un sold restant si sa-l achit in termene de ... sau sa ignor daca am achiitat.

In cazul fiscului daca intarzii cu plata se platesc penalizari de intarziere. Ar putea sa te instinteze de acele penalitati.

Altii de ce nu au standard cu somatie si nu utilizeaza o notiune de tip ordin categoric?

Limba romana are un vocabular destul de bogat si de nuantat.


Editat de Deceneus, 11 februarie 2016 - 23:07 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -