Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La ce varsta v-ati lasa copiii sa conduca si care sunt legile pe unde locuiti?


161 raspunsuri la acest subiect

#151
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 27 ianuarie 2016 - 17:01

eu l-am lasat exact cand a fost timpul. in liceu se fac ore de condus , nu costa decat permisul.  avand in vedere ca liceul e destul de departe de casa in loc sa ia trenul ia masina.  dar a luat ticket pentru ca nu avea permis de parcare in parcarea liceului  .

 

ml ,  orele de condus poate o fac sa fie mai atenta. pana nu incearca nu ai cum sa stii.



#152
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 28 ianuarie 2016 - 03:26

Da, asta sper. Sa se concentreze la condus la fel ca atunci când intra in lumea desenului, deși nu suferă comparație după mine.

Oricum sunt destul de ingrijorata având in vedere ca anul trecut au fost unele după altele 3 accidente ingrozitoare in orasel ( 3 studenți, nu elevi, nu noaptea, nu pe gheata, tot le vad crucile cu flori pe marginea drumului ) si o colega de-a baiatului, o fetița de 13 ani ( conducea bunica, încet, lângă casa; s-a întors sa-i spună copilului sa se aseze -fata statea in picioare cu capul prin sun roof- si s-a răsturnat in sant. A murit pe loc biata de ea, bunica n-a patit nimic ).

#153
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 29 ianuarie 2016 - 19:33

Aici copiii de 16 ani pot lua permis. Scoala de soferi e obligatoire si permisul e unul special, de probation. Un an e toleranta zero la orice abatere. S-ar putea sa ma Insel... dar toleranta zero la alcool stiu sigur.

 

Nu am cititi decat ultimele cateva pagini din subiect. Vad ca se discuta despre circulatia pe autostrada. E normal ca in Ro sa nu fie test pe autoruta, bine nici in Québec nu e, inveti din practica. Circulatia pe autoruta nu e ceva complicat, trebuie doar un plus de prudenta datoria vitezelor mari si cateva reguli specifice, logice. Cui i-ar trece prin cap sa intre pe sens invers pe autoruta? Nimanui, mai ales ca nu ar prea avea cum, sensurile sunt separate fizic, doar Politia are niste cai de acces.

 

Aici nu exista obligatia sa schimbi banda cand intra alt vehicul pe autoruta, este doar o regula de bun simt si de conduita preventiva. Pentru ca si a schimba banda poate fi periculos daca nu te asiguri etc.

 

Oricum, tinerii si batranii sunt in topul statisticii accidentelor de circulatie.

 

Ref. la accidentul produs de bunica, ea e responsabila 100%, in primul rand ca nu a atasat copila cu centura, apoi pentru propria neatentie.



#154
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 29 ianuarie 2016 - 19:45

. Cui i-ar trece prin cap sa intre pe sens invers pe autoruta? Nimanui, mai ales ca nu ar prea avea cum, sensurile sunt separate fizic, doar Politia are niste cai de acces.

 

Ha,ha...daca ai sti cit de des sunt semnalate asemenea incidente pe autobenzile din Germania,la fiecare ora se da starea pe drumuri si foarte des sunt stiri despre conducatori ce conduc pe contrasens.

 

Nu stiu cum ajung aoclo,insa nu e imposibil! [:D]



#155
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 29 ianuarie 2016 - 20:28

Aici sunt parapete din beton sau ditamai santurile intre sensuri, e practic imposibil sa se treaca. Mai sunt niste bretelute de acces ale Politiei, nu stiu cine s-ar baga ìn gura lupului. La voi nu sunt separate sensurile de mers?

 

Nu neg ce spui, mi se pare doar foarte bizar, mai ales ca zici ca se intampla des???



#156
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 29 ianuarie 2016 - 20:42

Hmmm...nici nu stiu cum sa explic,exista iesiri ,care dau in alte iesiri care la rindul lor duc la alta autobanda...unele sunt in cerc(ma rog asta era prima mea impresie cind am venit in Germania [:-)))] [:-)))] ca ne miscam in cerc pe autobanda)si da...daca nu esti atent,daca nu esti familiarizat cu asa ceva,poti intra pe contrasens .



#157
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 29 ianuarie 2016 - 20:45

Pfff, in Germania o fi asa, dar ce te faci, ca si la noi pe A1 se plimba un Gigel linistit pe contrasens...



#158
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 29 ianuarie 2016 - 20:54

Pfff, in Germania o fi asa, dar ce te faci, ca si la noi pe A1 se plimba un Gigel linistit pe contrasens...

Lasa ca sunt multe tari nefamiliarizarte cu autobenzile,unde se practica asa ceva!!!!

 

A1 inseamna?????(ca nu m-am prins ce vrea sa spuna Elyda intr-un mesaj anterior [:D] )



#159
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 29 ianuarie 2016 - 20:56

A1 = Bucuresti - Pitesti [:D]



#160
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 29 ianuarie 2016 - 20:57

A1 = Bucuresti - Pitesti [:D]

aaaaa.... [batcap] [batcap]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -