Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La ce varsta v-ati lasa copiii sa conduca si care sunt legile pe unde locuiti?


161 raspunsuri la acest subiect

#141
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 22 ianuarie 2016 - 17:31

Și eu știu că nu se spune prioritate de stânga, ci se spune că în giratoriu au prioritate cei care sunt înscriși în giratoriu față de cei care vor să intre în giratoriu.

Codul Rutier:

Art. 57

(4) In intersectiile cu sens giratoriu, semnalizate ca atare, vehiculele care circula in interiorul acestora au prioritate fata de cele care urmeaza sa patrunda in intersectie.

 

(Spun asta pentru că am auzit șoferi spunând că în sensul giratoriu există prioritate de stânga, deci într-un giratoriu cu două benzi cel de pe banda a doua are prioritate față de cel de pe banda întâi când vrea să iasă din sens, pentru că el are prioritate de stânga  [batcap]  [batcap]  [batcap] )



#142
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 22 ianuarie 2016 - 17:31

Deci tot ca la noi.

 

Ma mir totusi ca lipseste ora de noapte si de pe autobanda,ca doar acum avem si noi autobenzi.

La noi nu e obligatoriu sa iei ore de condus. Este recomandat, dar nu obligatoriu. Si nici nu e voie sa mergi pe autostrada pina nu iei carnet. Sint multi care iau carnetul apoi iau ore de condus pe autostrada (daca vor). Deci fara carnet nu intri pe autostrada.

Si nici ore noaptea nu se fac. Eu am ajuns ca fac, ca mi-a luat 7 luni sa-mi iau carnetul (ceea ce e un timp foarte bun btw, nu rideti), deci intre timp s-a facut toamna si iarna si ziua scurta. [:)]



#143
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 22 ianuarie 2016 - 17:35

Ședința are două ore cu pauză de 10 minute, deci conduci 50 de minute, faci pauză, mai conduci 50 de minute și apoi vine celălalt cursant.

 

Eu am luat ore de condus acum 2 ani, aveam carnet de 11 ani (atunci), dar nu condusesem decât foarte puțin. Am luat 3 ședințe în București, 3 ședințe în Cluj și 3 în Constanța [:D]. În plus am mers destul de mult cu prietenul meu în afara orașului, el mă scotea din oraș și eu mergeam câte 30-40 de km pe drumuri între sate și prin sate.



#144
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 22 ianuarie 2016 - 17:36

Oau, pana in clasa a doisprezecea s-au descurcat fara masina pentru a merge la scoala si acum nu mai pot ? Stau in Bucuresti sunt elevi in Bucuresti si vin zilnic cu masina la liceu? benzina platita de parinti, asigurare de la parinti, carnetul de la parinti , consumabile, service, etc si ei inca nici bacul nu si l-au luat. Super . De aceea ne miram ca unii prin alte parti totusi la 18 ani sunt in stare sa se descurce singuri .

 

Asta sa zicem ca e treaba fiecarei familii, despre cum acopera costurile acestui moft. Eu totusi il vad ca pe un moft, in clasa a 12 a, care e si riscant si costisitor.

 

Eu ma intreb insa, unde parcheaza toti mașinile astea, ca in Bucuresti e un coșmar parcarea ...si prin zona aia, 1 Mai, nici loc sa mergi pe trotuar nu este de mașini parcate. Printre blocuri e macel, locuri platite pe la primarie (cred) pe care se cearta vecinii ...nu vad cum elevii de clasa a 12 a au loc sa-si parcheze masinile. 

 

Si aici sunt elevi de clasa a 12 a care vin cu mașinile la scoala, dar scolile au parcari amenajate, mari, cu multe locuri ...



#145
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 ianuarie 2016 - 17:46

Dar cit are? 3 ore? Ca ai zis ca la virsta fetei tale ajung 10 sedinte.

 

Eu nu puteam face mai mult de 2 ore/sedinta. Era absolut fleasca si aici traficul nu e ca in Bucuresti,  De obicei faceam doar o ora.

O sedinta are cam 2 ore. In fapt cred ca stabilesti cu instructorul.

 

Eu stiam ca sunt obligatorii 20 de ore. Vad ca s-a schimbat.



#146
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 18:40

Eu abia astept sa-si ia fii-mea carnet. Aproape toti colegii ei de clasa au si vin cu masinile la liceu.

 

Legal poate  incepe scoala de soferi cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 18 ani.

 

Dar probabil ca o va face dupa ce da bacul si examenul la facultate.

 

Noi ii vom plati scoala si ne-am gandit ca ii vom lasa masina ce o avem acum si pentru sufletul nostru vom lua alta.

Si pana cand va fi pe picioarele ei o vom ajuta cu asigurari, benzina etc.

 

Este destul de important carnetul de conducere in gasirea unui job.

Din punctul meu de vedere condusul masinii face parte din educatie.

Off topic, Vivi: unde reusesc sa parcheze toti elevii de a XII-a care vin cu masinile? E o nebunie acolo pe Mihalache...  Poate parcheaza pe stradutele adiacente? Mai fac si eu faze din astea, adica sa parchez pe stradute, dar doar cand sunt in apropiere si stiu ca stau putin (1/4 h - 1/2h, hai o ora max), in rest mi-e frica de zgarieturi, cauciucuri sparte, daca ocup locul cuiva. Insa la liceu stai 4 ore minin (daca nu chiulesti [:D]).

Fetele au facut la un moment dat niste cursuri de dans care te tineau la sala de sport de la Iorga... daca era sa vin cu masina, era o teroare gasirea unui loc de parcare (95% din cazuri veneam pe jos, ca era destul de aproape).

 

In rest, bafta fiicei tale si la exemene si la sofat, pe viitor. Intr-adevar, carnetul de conducere este un plus din toate punctele de vedere: job, mobilitate crescuta cu copiii mici etc.



#147
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 19:25

Nu stiu cu parcarea. Ei intra la ora 8.



#148
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 27 ianuarie 2016 - 12:44

Aici, de vreun an, se poate incepe scoala de soferi de la 15 ani, inainte era 16. De la 15 ani pina la 18 ani condusul este cu insotitor (parinte, in general) si trebuie efectuati 3000 km. La 18 ani da examenul de condus si dupa aceea nu mai exista obligatia de insotitor. Asigurarea este mai mica dupa 18 ani in cazul in care a existat in prealabil  "conduite accompagnée".

 

Procedura, din cite am inteles de la colegele care au copii de virsta asta, este urmatoarea:

-inscrierea la o scoala de soferi

-se da testul de teorie (care poate fi pregatit de acasa sau la scoala respectiva)

- se face un anumit numar de ore de condus cu instructor, parca 20 ore.

- la anumite scoli, parintii care vor fi insotitori, trebuie sa conduca 20 min-jumate de ora masina sub supravegherea instructorului.

 

In Fr, majoritatea tinerilor, cel putin la tara, isi iau carnetul trecind mai intii prin aceasta procedura. Dar sint si unii care se inscriu la scoala de soferi direct la 18 ani sau mai tirziu. Eu am luat permisul la 26 ani. Trebuia sa fac minim 20 ore de condus. In realitate am facut 40. E drept ca dupa aia l-am luat din prima.



#149
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 ianuarie 2016 - 13:34

Off topic, Vivi: unde reusesc sa parcheze toti elevii de a XII-a care vin cu masinile? E o nebunie acolo pe Mihalache...  Poate parcheaza pe stradutele adiacente? Mai fac si eu faze din astea, adica sa parchez pe stradute, dar doar cand sunt in apropiere si stiu ca stau putin (1/4 h - 1/2h, hai o ora max), in rest mi-e frica de zgarieturi, cauciucuri sparte, daca ocup locul cuiva. Insa la liceu stai 4 ore minin (daca nu chiulesti [:D]).

Fetele au facut la un moment dat niste cursuri de dans care te tineau la sala de sport de la Iorga... daca era sa vin cu masina, era o teroare gasirea unui loc de parcare (95% din cazuri veneam pe jos, ca era destul de aproape).

 

In rest, bafta fiicei tale si la exemene si la sofat, pe viitor. Intr-adevar, carnetul de conducere este un plus din toate punctele de vedere: job, mobilitate crescuta cu copiii mici etc.

Monica, am intrebat aseara: parcheaza in Domenii, in parcarea de langa piata si pe stradutele adiacente tot din cartierul Domenii. La ora aia multi pleaca la serviciu si e taman bine ca ei termina pe la 13-14 pana sa vina tura de la serviciu.

Datorita pozitiei liceului are colegi (nu am intrebat cati) care vin din Otopeni, Mogosoaia, Baneasa, Balotesti etc. 



#150
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 27 ianuarie 2016 - 14:24

Monica, am intrebat aseara: parcheaza in Domenii, in parcarea de langa piata si pe stradutele adiacente tot din cartierul Domenii. La ora aia multi pleaca la serviciu si e taman bine ca ei termina pe la 13-14 pana sa vina tura de la serviciu.

Datorita pozitiei liceului are colegi (nu am intrebat cati) care vin din Otopeni, Mogosoaia, Baneasa, Balotesti etc. 

Merci de info [flo2]  De stiut, daca mai vin in zona aceea cu masina.

Intr-adevar, pana pe la orele 16 lumea e la joburi si atunci se gasesc locuri libere mai multe. Si intr-adevar, uitase de stradutele acelea de pe langa piata. 

 

Pe de alta parte, nici nu ajung de regula cu masina in zona, caci locuind oarecum in zona, ajung pe jos de cele mai multe ori. Numai daca vin din alta parte...




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -