Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Jurnal de grasa”


195 raspunsuri la acest subiect

#31
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 09:25

Roxana, si pentru mine timpul a fost, multa vreme, un motiv de amanare a sportului. Zic un motiv, nu un pretext. De cativa ani duc trei norme de lucru la serviciu fata de una obisnuita. Plus alte activitati extra, plus familia. Este deci explicabil ca nu am timp. 

Dar acum a venit momentul sa-mi schimb prioritatile. Acum, regimul de viata si sportul sunt in capul listei. Sigur ca o sa am grija sa nu sufere de foame copilul si sigur ca nu-mi dau demisia, dar toate celelalte activitati le voi ordona DUPA sport si DACA mai am timp de ele. La mine chiar arde. Chiar trebuie sa devina foarte important; am ajuns intr-o faza in care kilele in plus ma afecteaza pe foarte multe planuri. Nu doar fizic, si nu in primul rand fizic. 

Asa ca inteleg perfect lipsa timpului, chiar o inteleg. Probabil ca si la tine va veni vremea sportului atunci cand va urca in ordinea prioritatilor. Cred  ca e bine ca nu excluzi ideea. 



#32
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 09:46

da, clar, sunt sigura ca nu moare de foame copilu' [:D]. nici ai mei nu mor, ca-s mari, dar activitatile si scoala... alea-s buba. adica mai importante acum. macar de as termina cu mâncatul :)))))



#33
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 09:55

Bravoo!! Ma bucur ca a fost bine prima intalnire cu antrenor,  ca mi se pare importanta chimia,  daca nu ai incredere in el si faci de sila de.mila.... nu mai e antrenament !! :)

 



#34
tantza

tantza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 02:07

Bine ca ti-a placut, Nana! Succes pe mai departe!

Eu am intrat initial sa fac doar galerie, dar zau ca am si eu nevoie de sprijin. Am avut si eu niste tentative de regim (nu drastic, dar redus fainoasele, dulciurile), am slabit ceva dar am pus la loc urgent, si inca in plus, o gramada. Despre sport nu pot sa ma laud chiar deloc, am avut unele zile cand am venit de la serviciu pe jos (cam 45-50 de minute un drum), asta-i tot. 

Am inceput noul an fara prea multe ganduri marete, dar am facut unele mici schimbari, sa vedem daca ma tine tot asa:

- am inceput sa mananc micul dejun (in loc de cafeluta la prima ora, pe stomacul gol)

- am redus cafeua, de la 2-3 cani pe zi (cand zic cani, sunt din alea de ceai, de 250 ml) la una (o jumatate in prima parte a zilei, alta jumatate in a 2-a). Acasa in timpul saptamanii nu mai beau deloc. De cand am redus cafeaua, nu ma mai racaie nici stomacul, deci nu mai simt nevoia acuta sa "rontai" tot timpul. 

- mi-am propus sa fac 30 de minute la "elliptical machine" in fiecare zi (chiar daca nu toate odata), mi-am luat una ieftina. Dupa multe cautari, am zis ca e singura speranta sa ma apuc si eu de miscare. Ma uit la TV si nici nu stiu cand au trecut minutele. Singura problema e ca nu stiu daca dau corect din maini si din picioare, cum zicea Nana la inceput. 

Telul meu e deocamdata sa ajung sa urc scarile la serviciu fara sa gafai (prea mult). Normal ca m-as bucura sa dau jos si din "colacei". N-am nici eu curajul sa fac public cate kile am, va zic doar daca reusesc sa dau ceva jos :D.



#35
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 14:08

Eu -1kg . Vine  sfirsitul de saptamina ,cind stau acasa si-mi vine sa rontai. Of!



#36
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 14:11

Nana01.. ai febra?

 

Edit: musculara !! :)))


Editat de andaghe, 15 ianuarie 2016 - 14:12 .


#37
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 14:17

Tantza, si eu beau cafea, destul de multa, insa nu foarte tare. Nu vreau sa renunt la ea; imi place gustul, tabietul, mirosul, tot. Si o beau cu lapte- voi cumpara lapte fara grasime, acum folosesc inca normal. 

Incerc sa o iau incet cu privatiunile si cantitatile. Deocamdata am umblat la program, adica eu mancam haotic, ori de cate ori imi era foame sau pofta sau eram plictisita sau... sau... Acum mi-am pus ordine in meniu, am mesele principale si gustari si gata. Fara un biscuite de la o colega sau mai stiu eu ce. Se intampla ca, din cauza programului, sa am dimineata o perioada lunga in care nu mananc nimic. Ok. Mananc cand ajung acasa, chiar daca nu e la ora 13-14, ca e la 15/16. Dar atunci nu mai mananc decat inca o masa, mai redusa in cantitati, cel  tarziu la 18, fara gustare intre.

Am spus ca mi-a dat Bebe un meniu, nu il pot respecta add-literam (si sincer nici nu-mi doresc asta, pentru ca vreau din tot sufletul sa am o schimbare majora de alimentatie, iar niste reguli stricte m-ar frustra). Dar principiile meniului sunt exact cele in care cred eu si pe care le-am si scris in urma cu vreo zi-doua. Daca cineva e interesat de meniu, il scanez si il trimit, doar sa spuneti.

Apropo de asta, cred ca mi-ar fi greu psihic sa stiu exact ce mananc la ce ora timp de nu stiu cate luni. Prefer sa respect regulile de baza si sa aplic variatiuni pe aceeasi tema, cu riscul de a nu slabi in sase luni, ci intr-un an. Eu asta imi doresc, o modificare, nu o alta dieta. In consecinta, ieri dupa masa mi-a fost pofta de ceva dulce si am mancat ciocolata cu 85% cacao. Nu multa, doar cateva bucatele. Dar a fost satioasa din cauza "cacaoei" (care e genitivul de la "cacao"? "din cauza lui cacao?  [:)] ) si mi-a trecut repede pofta.

Azi am sport din nou, abia astept. Am facut febra musculara, anticipam asta, am luat o aspirina preventiv si e suportabil. 

Maine e ziua mea  [pk]  si va spun asta nu ca astept urari (desi keep them coming  [:)] ) ci pentru ca voi iesi la restaurant si am emotii. Restaurant chinezesc. Sper sa aiba pui chinezesc la gratar si salata chinezeasca fara dressing.

Keep in touch!



#38
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 14:18

Nana01.. ai febra?

 

Edit: musculara !! :)))

Cred ca scriam in acelasi timp :) Totul e sub control, mai putin un muschi la brat de care habar n=aveam ca exista. 



#39
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 14:20

Eu -1kg . Vine  sfirsitul de saptamina ,cind stau acasa si-mi vine sa rontai. Of!

Cunosc. E mancatul de plictiseala. Stii ce poti sa faci ? sa ai la indemana chestii nepericuloase, de genul morcovi... Recent a facut sotul meu o salata de telina cu mar.. delicioasa. Stiu ca nu se compara cu chipsuri sau gogosi...



#40
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 14:27

ah, eu am slabiciune la biscuiti. Daca vad un pachet - nu ma las pana nu il termin. Ceea ce tocmai mi s-a intamplat aseara. Erau biscuiti cu ghimbir si caise ... da ce folos ... plini de calorii. [batcap]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -