Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Martisoare de 2016 (4)

sarcina martie nasteri martie mamici de martie bebe de martie martisoare de martie 2016

656 raspunsuri la acest subiect

#631
comynaa

comynaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 11 ianuarie 2016 - 16:24

Fiecare cu ce poate....a mea face curatenie pe sufletul meu si shopping:))



#632
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 11 ianuarie 2016 - 16:47

Fiecare cu ce poate....a mea face curatenie pe sufletul meu si shopping:))

 

[pk] [pk] [pk] [pk]



#633
ghedia

ghedia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 11 ianuarie 2016 - 18:01

Buna fetele.

Wow Cosmy, daca face curatenie pe sufletul tau si shopping, ce mai conteaza cum gateste? A mea face curatenie pe sufletul meu, de fapt pe sufletul ei, ceea ce e minunat. iar mancare........n-ai cum sa gatesti bine daca nu-ti place sa mananci. Bine ca ai terminat ce ti-ai propus!

Ada si eu sunt cu kiwwi-urile. Cam 2 pe zi e portia. Si poftesc la ele, imi plac, acre sa fie. Daca ma mana prea tare, mai fac si pauze. Oricum eu nu stiu ce-i aia constipatie, in sarcina asta. Dimpotriva. Sa stapaniti sanatosi caruciorul.

Mamiy, mi-am adus aminte de patutzul tau la geam. Citisem un articol, il citez din memorie: "Romanian's silent killer: draft" "Ce te faci cu curentul?". Ala intra pe sub geamuri, usi, etc. Si odata ataca..........Si eu voi avea patutzul la geam.  [:)] De fapt si la cel mic a fost la geam, dar in cea mai calda camera din casa (calda iarna, rece vara, ca l-am nascut pe canicula). Si zi-mi sunteti clasa 1? Cea mai frumoasa dintre toate? Iti pune creierii pe moatze.......Noi am trecut de 2 ori prin clasa 1, la anul intram din nou.... [batcap] Iti trebuie muuulta cafea, niste ace de tricotat sau crosetat, muzica de relaxare. Si iar rabdare.

Iuldav si eu sunt cu maltoferul pe langa elevit, magneziu si ce mai iau. Si stiu ca pare ireal, dar au inceput sa ma lase ametelile de cateva zile de cand am luat fierul asta. 

Azi am inceput munca si sunt vedeta. O sa fiu deochiata. Sper sa fie ok. E clar ca la mine cel mai rau e sa stau jos! Daca stau 2 ore, sunt terminata. Ieri am fost la un curs si au fost 2 ore fara pauza. Daca la 50 de minute era o pauza de 10, supravietuiam, dar au fost 2 ore fara pauza, din 6. Pai dupa alea 2 ore, ma mai astepta si barbatul sa ma duca acasa, dupa o tura cu copiii prin oras. SI eu ii explicam ca trebuie musai sa ma plimb cu picioarele. Mi-a facut damblaua, dar alea 2 ore de nemiscare inca le simt in piciorul si soldul drept. 



#634
Ada90

Ada90

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 11 ianuarie 2016 - 18:58

Eu ma plang, ca n-am cui [alcool] [alcool] [flo2] [flo2] Bravooo ca n-ai contractii! Eu m-am obisnuit... [pk] [pk] [pk] pentru carucior! Bine ca esti multumita! Sa ni-l arati si noua! Si al nostru e cam maricel dar l-am probat si intra pe usa de la farmacie si de la Mega, mai putin pe usa blocului [:-)))] Al nostru e usor pt ca are cadru de aluminiu. De montat ai sa te obisnuiesti si ai sa vezi ce dexteritate ai sa capeti:)))

Tu spune ofu aici, ca d-aia suntem si noi prin zona, sa ne descarcam :) 

O sa incerc sa pun poza, am mai incercat de cateva ori si nu ma lasa ca erau pozele prea mari cica.

Usile de la mega si farmacie ar fi un lux :))) eu zic merci ca intru pe poarta de la carrefoure  [:-)))] pe  o usa normala nu incape in veci decat pliat, usile de la bloc sunt duble si as putea sa incap, dar cred ca cel mai bine il tin in portbagaj  [alcool]  daca o sa incapa  [:-)))] fac proba maine  [batcap]



#635
Ada90

Ada90

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 11 ianuarie 2016 - 19:04

Ghedia, multumim  [flo2]

Eu nu credeam ca va combate ceva din alimentatie problema mea cu constipatia, dar kiwi a facut minuni si uite cum in sarcina si eu sunt bine mersi.

Nu e ireal faza cu ameteala, are chiar mult sens si probabil ca asta era si problema. [:)]

Tu cat mai ai de gand sa muncesti? [fal]



#636
ghedia

ghedia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 11 ianuarie 2016 - 19:11

Ada la cumparaturi te duci cu sotul si cu bebeii in carrier, caruciorul oricum e incomod (si asta simplu). Si oricum in prima parte dupa nastere mai bine doar sotul cu lista dupa el. Eu am oroare de cumparaturi si cand sunt negravida, sanatoasa, etc.  

De lucrat mai lucrez aproape o luna. Nu e bai. Voi fi in 33-34 de saptamani, mai am o saptamana concediu de odihna si apoi prenatalul din 15 februarie. Asta e varianta optimista. Nu am stare. La primul bebe am lucrat mai putin, doar 5 luni si ceva, fiindca a fost sarcina cu risc (de parca asta nu ar fi). La urmatorii eram in CIC cu copiii atarnati de mine. Acum la 37 de ani sunt mai energica si e ok. 



#637
ghedia

ghedia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 11 ianuarie 2016 - 19:15

Tot n-am pregatit nimic pentru spital, pentru bebe. Si ieri ma intreba cineva cum e sa fac un copil cu sotul meu la 10 ani dupa primul. Nu mi-am pus problema. Placut, cum sa fie! Problema e ca nu mai am toleranta sa fac chestii singura. Nu energia, toleranta imi lipseste. Asa ca asteptam sa vopsim peretii in dormitorul nostru, sa mai facem mutari, schimbari, sa mai iau ceva (mobila).........Astept sa-si faca timp. Am zis eu ca ar trebui sa nasc in mai, dupa Paste? Am zis. Pur si simplu, imi doresc sa facem totul impreuna si sa fiu o rasfatata. Macar de el. La al 2-lea copil, eram amandoi cu bebelusul intr-o rezerva din Polizu si el ziua mergea la munca sau lucra pe computer din spital............In ideea ca o sa stea cu noi dupa ce venim acasa. Ce sa fac daca am nascut intr-o perioada agitata pentru el.



#638
Ada90

Ada90

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 11 ianuarie 2016 - 19:47

Ghedia, te admir ca inca ai puterea si energia sa lucrezi. La mine cel putin, e dificil sa stau si jos si in picioare. Eu de pe 18 lanuarie intru din risc maternal in prenatal.

Da, cred ca o sa depind mult de sot in multe aspecte de genul asta, cumparaturi, plimbari in parc, dar eu sunt f optimista si am incredere ca o sa ne descurcam bine. M-am saturat sa tot aud de la toata lumea: " vaiiiii, ce nasol o sa fie, ce greu, saracii de voi" . N-am auzit pe nimeni sa zica:" vaiii dar ce frumos o sa fie, cea mai frumoasa perioada din viata" [batcap] 



#639
Edvina

Edvina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 11 ianuarie 2016 - 20:18

Buna seara :) . Ada doar cine nu trece prin asta nu isi da seama cat e de frumos si indiferent ca e unul sau sunt doi tot ne va fi greu la inceput dar foarte frumos dupa. 

Pe mine de vreo 2 zile ma inteapa ceva la sani,ma gandesc ca nu e ceva iesit din comun,sau? Nu tine mult si nu foarte tare.

Eu nu as mai fi putut sa lucrez in conditiile astea indiferent unde as fi lucrat ptr ca obosesc foarte repede,ma dor picioarele dupa mers,dureri de spate...de toate ptr toti :))

 



#640
ghedia

ghedia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 11 ianuarie 2016 - 20:19

Ada, tu ai gemeni! Sincer mi se pare minunat sa aduci pe lume doua suflete intr-o singura nastere. Greutatile trec in cea mai mare viteza si ramai doar cu avantajele. 

Sa vezi la mine ce discutii aud! Ce ochi mari, ce groaza........

Eu raman la ideile mele fixe: sarcina e nashpa, ce urmeaza dupa e mult mai fain, oricat ar fi de greu. 





Etichetat si cu sarcina martie, nasteri martie, mamici de martie, bebe de martie, martisoare de martie 2016

Panic Questions

  • Sarcina

    magdaandr
    - aug 31 2024 17:49

  • Stafilococul auriu

    Roxana2024
    - aug 28 2024 15:43

  • Sarcina

    barbumihaela123
    - aug 25 2024 16:44

  • Inseminare asistată

    Minnie4
    - aug 05 2024 15:28

  • Mary06
    - aug 02 2024 22:03

Last Blogs

  • Gânduri..

    Gyo98
    - Ieri, 23:44

  • Sarcina

    AlexandraBrt
    - Ieri, 13:12

  • Bebe în familie

    Erika91
    - Ieri, 11:51

  • Pe ultima sută de metri 🙈

    Gyo98
    - sep 06 2024 23:05

  • Tic tac

    dianaa___
    - sep 06 2024 13:10

Ultimele aprecieri

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • Laura25Poza lui %s

    Laura25
    ii multumeste lui

    Elkia
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -