Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Guvernul Ciolos

guvern

160 raspunsuri la acest subiect

#151
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 25 noiembrie 2015 - 14:38

Zonă gri înseamnă de fapt un subterfugiu pentru a ocoli legea. În legi nu există „zone gri”. Este clar că e mult de lucru la mentalitate. Dacă și un om tânăr gândește așa, trebuie să mai așteptăm probabil cel puțin încă o generație. Cât despre beneficii, legislația românească a trebuit adaptată legislației UE în toate domeniile, deci nu e ceva ce face statul dinadins că e el rău.

 

Orice lege are o zona "gri", uite, chiar cazul cic-ului meu. Primele 2 luni (de fapt 3, ca se da retroactiv) cat am stat aici l-am primit. Neavand nino si neaplicand la nimic in Anglia, eram in zona gri a legislatiei. Desi nu mai locuiam in tara nu putea fi dovedit ca nu eram de exemplu in vacanta doar. Daca voiam sa fiu mai catolica decat popa, cand plecam din tara anuntam si il suspendau pe loc. 

Judecand cu legea in mana, nu pot fi acuzata de ilegalitati, ca nu am luat din ambele parti. Dar tot gri e. 

 



#152
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 25 noiembrie 2015 - 14:40

http://comunitate.de...-8#entry8319578 Acolo e mesajul la care faci tu (adica eumada) referire, daca il vei citi cu atentie exact asta am zis, e nevoie sa se schimbe mentalitatea in tara.


Editat de Mickyyy, 25 noiembrie 2015 - 14:58 .


#153
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 25 noiembrie 2015 - 15:38

Letitia, ai mei au pasapoarte biometrice, asa ca nu poti trimite actele prin posta...prin posta nu se pot lua amprentele  [:D]  plus ca trebuie semnate, inclusiv de catre copii peste 10 ani...iar poza e digitala, facuta cu o camera speciala...si e alb negru...


Editat de Ella73, 25 noiembrie 2015 - 15:43 .


#154
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.277 mesaje

Postat 25 noiembrie 2015 - 16:00

Letitia, ai mei au pasapoarte biometrice, asa ca nu poti trimite actele prin posta...prin posta nu se pot lua amprentele  [:D]  plus ca trebuie semnate, inclusiv de catre copii peste 10 ani...iar poza e digitala, facuta cu o camera speciala...si e alb negru...

Aoleu, s-o fi schimbat treaba si la noi? Eu urmez sa imi schimb pasportul la anul, prin ianuarie, vad atuncea ce si cum. Lui fiu-meu i-am schimbat anul trecut si prin posta am trimis totul, nu a semnat, nu i-au luat amprente, nimic din toate astea (si avea 13 ani).



#155
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 25 noiembrie 2015 - 17:21

si mie mi s a parut ciudat.

in romania ,la  eva a trebuit sa semnam amandoi actele.la ridicare m am prezentat cu copilul cu certificatul de nastere am semnat pentru ridicare semnat electronic cu battul pe o placa,a intrebat o pe Eva cum ma cheama si cine sunt... sincer mi s a parut riscant prin postta dar daca asa se procedeaza....in uk stiu ei ce fac.ma gandesc acum...cu terorismul asta...daca actele alea ajung unde nu trebuie sau la cine nu trebuie?


Editat de eumada, 25 noiembrie 2015 - 17:23 .


#156
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 25 noiembrie 2015 - 17:58

Orice lege are o zona "gri", uite, chiar cazul cic-ului meu. Primele 2 luni (de fapt 3, ca se da retroactiv) cat am stat aici l-am primit. Neavand nino si neaplicand la nimic in Anglia, eram in zona gri a legislatiei. Desi nu mai locuiam in tara nu putea fi dovedit ca nu eram de exemplu in vacanta doar. Daca voiam sa fiu mai catolica decat popa, cand plecam din tara anuntam si il suspendau pe loc. 

Judecand cu legea in mana, nu pot fi acuzata de ilegalitati, ca nu am luat din ambele parti. Dar tot gri e. 

De fapt tu numești "gri" ceea ce contravine legii dar nu poate fi dovedit ca atare sau nu se sesizează nimeni. Adică e un fel de "hoț neprins". Pentru că dacă legea zice că trebuie să fii rezident ca să încasezi un drept și tu nu mai ești, dar nici nu dovedește nimeni lucrul ăsta, tu faci ceva contrar legii, nu e nimic "gri" aici, doar că nu te "prinde" nimeni. Am dat doar un exemplu. Nu mă gândesc să fac un studiu de caz, m-a determinat să scriu naturalețea cu care ai spus că profitai în țară de "zonele gri", nu cred că te-ai referit la un caz singular.



#157
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 25 noiembrie 2015 - 18:58

intrucat nu avea rezidenta in cealalata tara , pana la obtinerea oricarui document era fix cetatean roman cu rezidenta in romania



#158
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 25 noiembrie 2015 - 21:02

intrucat nu avea rezidenta in cealalata tara , pana la obtinerea oricarui document era fix cetatean roman cu rezidenta in romania

De fapt nu m-am exprimat eu cu totul corect și nici nu am studiat legea, nu știu dacă cere rezidență sau domiciliul în țară, ea este cea care a afirmat că dacă ar fi declarat că nu mai are domiciliul în țară, drepturile s-ar fi sistat, Oricum alta era ideea și deja am spus-o, cu privire la zonele „gri” ale legilor.


Editat de brilla, 25 noiembrie 2015 - 21:06 .


#159
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 25 noiembrie 2015 - 21:16

Pai si unde declara domiciliul daca ea nu avea nici un act in uk? 

Declar asa cand plec din tara, pa si pusi va trimit adresa cand voi avea?

As vrea eu, unde tb sa declar asta ? 



#160
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 25 noiembrie 2015 - 21:24

Pai si unde declara domiciliul daca ea nu avea nici un act in uk? 

Declar asa cand plec din tara, pa si pusi va trimit adresa cand voi avea?

As vrea eu, unde tb sa declar asta ? 

Cum ziceam, nu am studiat legea, am folosit exact ceea ce a spus ea, care probabil știe legea.





Etichetat si cu guvern

Panic Questions

  • Trombofilie

    Criss05
    - Ieri, 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

Last Blogs

  • Bebe ajunge acasă

    Roxanesss
    - Astăzi, 13:32

  • Prima zi de fericire

    Irina0820
    - Astăzi, 09:59

  • Cum s-a schimbat relaÈ›ia de cuplu în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 07:30

  • Linistea dinaintea furtunii

    RoxiMada
    - Ieri, 21:32

  • Săptămâna 26

    lili.95
    - Ieri, 13:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -