Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Un nou prim ministru

prim ministru guvern

37 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 noiembrie 2015 - 20:30

Asadar, a fost propus un nou prim ministru: Dacian Ciolos.

O distanta colosala intre un prim ministru plagiator, achetat penal si deseori prins cu minciuni ...

 

ce parere aveti? Va fi aprobat de Parlament? [bib]



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 noiembrie 2015 - 20:35

Eu cred ca da. PSD-ul in momentul asta nu are ce sa faca. 

 

Pana una alta e o solutie buna. 



#3
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 10 noiembrie 2015 - 20:50

Eu aștept să văd restul miniștrilor și programul. Nu vreau luna de pe cer, dar vreau să văd că se mișcă / schimbă niște lucruri.



#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 noiembrie 2015 - 22:00

Si eu vreau sa vad cabinetul ca e numai din tehnocrati, ca dispar niste functii cum ar fi alea de viceprimministru.

Vreau sa vad niste comasari de ministere - ca astia au facut la ministere sa dea la toti dupa toate gusturile.



#5
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 noiembrie 2015 - 07:45

Personal nu cred ca vor fi mari modificari din punct de vedere al executiei indiferent de persoanele care vor fi nominalizate si acceptate pentru ca exista deja ceea ce trebuie continuat n acest an care este gata, de asemenea trebuie proiectul de buget pt 2016 care ... e cam clar, deci la nivel de guvernare pe termen f. scurt ,, scurt si mediu.... trebie executate si urmarite. Pe termen mediu/lung ar fi discutabil eu personal sunt destul de rezervat asta din cauza ca de sute/mii de ani omenirea s-a condus prin politici (economice,sociale samd) iar aceste politici sunt realizate de politiceni. Este suficient sa ne gandim la DC si o intrebare de baza ar fi "care este politica DC?" Ca aceasta politica este executata (realizata) intr-un fel sau altul deja devine alta intrebare. Dar DC, un oras, un stat este condus in primul rand pe baza de politica (adia eu asa gandesc sa..) iar cei care fac aceste politici se numesc politicieni.

Compromisoriu este OK si tehnocrat dar doar pe termen scurt ei fiind doatr executivi fara a emite proiecte, viziuni, politici [:)] care sa si le asume si in baza carora sa fie alesi sau respinsi prin vot.



#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 noiembrie 2015 - 07:52

Si ca sa inchei intr-un spirit optimist  [:)]  [:)]

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  dc.jpg   48,61K   4 descarcari


#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 noiembrie 2015 - 08:59

Eu sunt mai optimista.

Nu a negat nimeni ca nu e nevoie de politica. E nevoie de ea ca altfel nu se poate.

Numai ca s-a schimbat putin raportul de forte.

Eu am incredere in Iohannis ca vrea sa faca ceva - asa cum e el molcom si scurt la vorba.

Cu prerogative destul de reduse a fost nevoie de Strada pentru a-l indeparta pe coruptul si plagiatorul Ponta.

Strada a schimbat raportul de forte in Parlament.

 

Ciolos a venit cu un avantaj asupra celor care sunt anti-reforma. Chiar daca guvernul va fi tehnocrat cu sustinere din Parlament poate sa-si faca foarte bine treaba.

Ce inseamna de fapt tehnocratie? E o alternativa de guvernare in care conducerea nu mai e in mana factorilor politici ci a speciliastilor. Se schimba putin gandirea si se prea poate ca atunci cand sunt propuse legi ele sa fie pentru tara si nu pentru folosul oamenilor din parlament.

 

Iar cand ne referim la termeni gen politica sociala, economica  - aici politica inseamna pur si simplu tactica, strategie, metode. 

 

Are de continuat anumite politici si de schimbat altele.

El poate continua cu reforma clasei politice si a administratiei - asa cum s-a cerut. 

 

Sunt optimista chiar daca stiu ca cu un Parlament ostil NU poate face mare branza dar poate aduce schimbari destule prin hotarari de guvern si prin ordine de ministru. Poate regla destul de multe.

 

Ponta era clar filo-rus - declaratie facuta prin prezenta lui la jocurile de la Baku in lipsa celorlalti lideri europeni - mesaj clar dat catre NATO. Deci cu ocazia disparitiei acestui personaj deja se schimba viitoarele negocieri.

De ce credeti ca ambasadorul american s-a implicat sustinand strada? Penru ca a dorit sa arate ca nu se mai poate ca Romania sa zambeasca Rusiei.

 

Apoi nu stiu daca ati citit, poate trecut neobservat faptul ca Iohannis a trimis inapoi parlamentului Legea pentru ratificarea Acordului privind asistența financiară rambursabilă între România și Republica Moldova. era vorba de 150 milioane euro.

"Ratificarea Acordului privind asistența financiară rambursabilă între România și Republica Moldova, semnat la Chișinău, la 7 octombrie 2015, nu este oportună câtă vreme nu există certitudinea continuării procesului de reforme și respectării angajamentelor pentru implementarea Acordului de asociere între Uniunea Europeană și Comunitatea Europeană a Energiei Atomice și statele membre ale acestora, pe de o parte, și Republica Moldova, pe de altă parte, semnat la Bruxelles, la 27 iunie 2014."

si asta pentru ca Moldova si-a dat jos reformistii si si-a adus la conducere anti-reformistii in persoana oligarhilor pro-rusi.

===

 

Ce a mai facut Strada:

Comisia juridica din Senat a votat marti, intr-o sedinta cu scantei, trei amendamente la legea de respingere celebrei ordonante de urgenta 55/2014, care a dat liber la traseism. Amendamentele prevad ca acei consilieri locali si judeteni care au migrat de la un partid la altul isi pierd mandatul, iar primarii revin la partidul din care au plecat. Aceste amendamente, care apartin PNL, pun in aplicare practic decizia Curtii Constitutionale de la sfarsitul anului trecut, care a declarat aceasta OUG neconstitutionala si care incredinta Parlamentului deciziile de aplicare a acesteia. 

==

 

As vrea foarte mult ca daca s-a schimbat raportul de forte in Parlament, asta noul sa fie destul de puternic pentru a-l schimba pe Tariceanu de la sefia Senatului.



#8
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 11 noiembrie 2015 - 10:35

Mi se pare o alegere foarte buna si sunt curioasa cum isi va alcatui cabinetul. Daca va trece sau nu...? Nu vad de ce nu ar trece, dar tinand cont de interesele meschine, nu pot exclude o surpriza.



#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 noiembrie 2015 - 10:38

Azi la 11.30 Iohannis sustine o declaratie de presa.



#10
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 11 noiembrie 2015 - 10:44

Eu ii acord credit lui Ciolos. Are de facut bugetul, neaparat, si pana la alegeri trebuie sa rezolve problema celor 300 de parlamentari in loc de 600, sa organizeze alegerile corect, sa continue proiectele de investitii la care stam prooost.

Eu cred ca Guvernul va fi sustinut de toata lumea, nu au ce sa faca, toti vor sa se dea la fund o perioada!





Etichetat si cu prim ministru, guvern

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -