Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Ziua de lucru: 6 ore - ce parere aveti?

job munca

78 raspunsuri la acest subiect

#31
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 noiembrie 2015 - 09:51

Aniela ai perfecta dreptate. De aia si ziceam, slabe sperante sa se lucreze in Uk 6 ore!

 

Eu insa am noroc, am patroni intelegatori. Muncesc 8 ore jumate si sint platita 7 ore jumate, ca o ora e lunch. Rar stau peste program, volumul de munca e ok. Chiar nu ma pling. 

Da si eu sustin tot ce scrie Aniela acolo,e valabil si pentru Germania!

 

La noi prin lege,trebuie s aiei pauza(neplatita)la 5 ore d emunca.

 

Multe firme lucreaza 7 ore,sau mai bine spus sunt platite 7 ore,ca se adauga pautzele neplatite,deic efectiv tot 8 ore sunt in firma.

 

edit Scopul este si creearea altor locuri de munca,nu neaparat binele omului de munceste.


Editat de andacos, 05 noiembrie 2015 - 10:00 .


#32
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 05 noiembrie 2015 - 09:58

Încearcă sa traduci articolul cu google translate. E putin distorsionat :) dar in mare intelegi. 

 

Ei spun ca sunt incantați. E criza mare de asistente, multe dintre ele preferând sa nu se angajeze cu contract pentru ca e stres mare. Prefera sa stea cumva free lancer, adica înregistrate la firme care le trimit unde e nevoie de ele. Primesc bani aproape dublu si lucrează cand doresc. 

Spitalul cheltuiește multi bani cu asta, metoda de 6 ore fiind una prin care le atrag pe asistente sa se angajeze. 

Astfel au redus cheltuielile cu închiriatul de asistente, chiar daca au angajat personal in plus, cheltuielile sunt sub cele pe care le aveau cu închiriatul acestuia. 

 

Spitalul nu cred ca e mare, dupa numărul de locuitori din kommuna aceea nu ar trebui sa fie mai mare decat spitalul de la noi. Aici ce e urgenta se operează tot pe sala de operatii, intensiv. Nu am fost niciodata acolo, dar le trimitem plasma si eritrocite. 

 

Nah, concluzia e ca pentru prima data de multi ani încoace, au personal full din toamna asta(proiectul e pe doi ani si a început in Februarie), mulțumit de salar si condiții, pacienti multumiți ca nu mai asteapta așa mult. 

 

Sincer eu nu vad la noi la laborator cum s-ar putea face, dar cu siguranța ca se poate incerca. 

 

 



#33
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 05 noiembrie 2015 - 10:01

Noi tot la 2 ore, 2 ore jumate avem pauza. Nu stiu cum e sa lucrezi 6 ore fara pauza :). Pur si simplu e nevoie de 10-15 min sa te deconectezi. E posibil sa faca așa si cei din spitalul din articol, cum zici tu Xio, o cafea intre doua operatii :)



#34
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 05 noiembrie 2015 - 10:13

Cred ca depinde de tipul de munca, programul de eficienta maxima depinde, dupa parerea mea, de componentele umane puse " la bataie"

Asa ca oricand vor fi profesii in care va fi nevoie de mai mult timp si invers :)

 



#35
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 05 noiembrie 2015 - 12:18

Dana si la noi e legea aia ca dupa 5 ore trebuie sa iei macar 30 de minute pauza. Bine, ma refer la munci de birou, nu laboratoare, sali de operatii, etc. Pentru meserii speciale, cu concentrare maxima (piloti de avioane, soferi de tir) sint legi speciale.



#36
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 06 noiembrie 2015 - 00:09

He, he! Durata legala de lucru in Franta, incepind cu 1999 este de 35 ore/saptamina, pentru intreprinderile cu peste 20 salariati, cele cu mai putin au ramas la 39 ore/sapt.

 

Cele 35 ore angajatul le face cum vrea patronul (si cum vrea si el, angajatul). Adica sint o multime de mame care nu lucreaza miercurea sau miercurea dupa-amiaza, cind nu au copiii scoala. Unii nu lucreaza lunea dimineata sau vinerea dupa masa. Sau lucreaza in fiecare zi 7 ore/zi, de luni pina vineri. Eu, de ex, nu lucrez o vinere din 2, adica mi-am facut orarul in asa fel incit fac 35 x 2 = 70 ore pe 2 saptamini, repartizate inegal, intr-o saptamina 40 ore si cealalta 30.

 

Pauza de masa e in functie de patron. Eu am o ora jumate, sotul o ora. Oricum nu conteaza in calculul salariului, acesta e calculat pe 35 ore, indiferent daca pauza ta de masa e de 2 ore sau 45 min.. Exista insa o durata minimala, esti obligat sa iei pauza de masa minim 30 minute. Mie imi convine o ora jumate, ca stau aproape si vin acasa. Colegii care nu au posibilitatea asta ar fi vrut sa fie pauza doar de 1 ora sau mai putin si nu a fost acceptat, pt ca ar fi insemnat ca pleaca mai repede si n-am fi fost destui pt permanente (2 zile pe sapt pina la ora 19).



#37
aniela23

aniela23

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 06 noiembrie 2015 - 10:54

 

edit Scopul este si creearea altor locuri de munca,nu neaparat binele omului de munceste

 
Of, e tare buna idea asta, dar oare când o sa se pună in practica la scara larga?  Ar trebui sa se facă legi care efectiv sa interzică angajatorilor sa permita angajaților sa stea la birou mai mult de 8 ore pe zi. Iar atunci când nu o sa își atingă nimeni targeturile din lipsa de timp, angajatorul nu o sa aibă de ales si o sa își reducă asteptările (ca doar nu o sa ii concedieze pe toți ). E ridicol cum, in Londra de exemplu, atat de multă lume munceste foarte multe ore (si sunt stresati si nefericiți) in timp ce alții nu își pot găsi de munca. Daca munca a 4 oameni ar face-o 5, tot poporul (adică noi, astia mici din clasa muncitoare) ar fi mai fericit. Dar între timp, o turma întreaga lucrează pe brânci pt ca cei 'de sus' sa își pună covor de £20,000 in camera copiilor (am un prieten arhitect care ma mai tine la curent cu ce e la moda in lumea celor bogați).  Tre sa organizez o Revoluție ceva ca nu se mai poate așa :))


#38
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 06 noiembrie 2015 - 14:25

Aniela,sa stii ca in Germania nu este asa...

 

Sau ma rog,eu una nu am intilnit firme care sa ceara angajatilor sa munceasca peste program ,fara sa fie platiti.Da...nu sunt platiti,insa zilele adunate primesc ca liber.

 

Insa asa cum spui tu...nu am intilnit.

 

De asta si spun ca scopul e marirea numarului locurilor d emunca.



#39
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 10 noiembrie 2015 - 12:52

Aici saptamana de munca e de 42 ore; pe zi ar fi 8 ore si 24 de min  [:D] suntem obligati prin lege sa ne luam cel putin 30 min pt pauza  de pranz. In cele 8 ore sunt incluse si 2 pauze de 15 min. Daca nu iti iei pauza de masa si nici pauzele de cafea, poti pleca cu o ora mai devreme. 

 

Fiica-mea la scoala a avut mereu peste 30 de ore pe saptamana; acum are 34 (clasa a 7a in Romania). 


Editat de Ella73, 10 noiembrie 2015 - 12:52 .


#40
Dediut

Dediut

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 329 mesaje

Postat 15 noiembrie 2015 - 16:09

 

Mi-ar placea enorm variant 6 ore sau macar cea cu includerea timpului petrecut in traffic sa ajungi la serviciu.





Etichetat si cu job, munca

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -