Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce sfaturi le dăm copiilor noştri atunci când sunt jigniţi sau invidiaţi de colegii lor?

adolescent invidie jigniri

19 raspunsuri la acest subiect

#1
Lilyana70

Lilyana70
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 10:48

Bună ziua. Băiatul meu are 15 ani și este în clasa a IX-a. De câteva zile, am observat că este trist și îngandurat. Am aflat că are în clasă colegi care îl jignesc. El este un băiat foarte ocupat de învățătură, tocmai de aceea are numai note foarte mari. Oare să fie acesta motivul? Eu cum să procedez?


Editat de Lilyana70, 31 octombrie 2015 - 10:56 .


#2
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 11:03

Din pacate multi trec prin asta.Eu as discuta cu diriginta,cu directorul,in primul rand cu copilul.Daca nu se rezolva nimic,as lua eu lucrurile in mana.Si u cred ca si-ar dori cineva.

 

Dar asa gandesc eu.Toate pana la copil.



#3
Lilyana70

Lilyana70
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 11:11

Mulțumesc pentru răspuns. Aveți dreptate, dar dacă acești colegi se răzbună pe el, pentru că au fost spuși doamnei diriginte. Eu mă gândeam să vorbesc cu acești copii părintește și să le spun să-l lase în pace. Ce părere aveți?



#4
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 12:16

Eu lucrez la a-l invata ca nimeni nu il poate jigni cu nimic, orice ar spune decat in cazul in care el, copilul meu, ii da aceasta permisiune. Cu alte cuvinte...i se pot aduce N apelative, daca al meu copil se cunoaste, isi stie valoarea, la sufletul lui nu ajunge absolut nimic. 

Jignirile astea gratuite apar din frustrare, neputinta, etc....asta trebuie sa stie orice copil, orice om. 



#5
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 13:56

total de acord cu Emanouela.

poti merge la directoare, la diriginta, se poate bate cu ei, ii poate bate altcineva, poate sa procedeze la fel samd, dar cred ca nimic nu e mai frustrant pt un astfel de om decat sa i se rada in nas atunci cand el incearca sa fie cool si sa jigneasca.

 

Nepasarea si ignorarea este cea mai dureroasa ca de fapt asta isi doresc ei prin astfel de actiuni: sa fie recunoscuti, auziti, sa se teama altii de ei samd. Daca ii ignora e mai puternic efectul decat orice pumn in nas sau mana rupta.



#6
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 14:12

Oricat ti-ai invata copilul ca e mai sanatos sa ignore, cei care il jignesc, din dorinta de a-l rani, daca nu vad o reactie din partea lui, l-ar putea ataca fizic. Ignori, pana la un punct.

 

Eu as vorbi, intai cu diriginta. Daca nu se potolesc, as face reclamatie la director. Daca nici atunci nu inceteaza, reclamatie la politie. sa le vina parintii si sa ddea cu subsemnatu' pt comportamentul odraslelor proprii. 

 

Cu cat sunt mai mari ca varsta, cu atata exista riscul ca o hartuiala continua, sa se transforme in atac fizic.



#7
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 15:39

cred ca mai rapid se ajunge la violenta daca se duce parintele sa vorbeasca la scoala sau cu parintii lor.

 

Si cred ca cu cat sunt mai mari cu atat se ajunge mai greu la violenta.

cand eram in primara si in generala ma bateam cu colegii baieti imediat, de prin clasa a saptea  nu s/a mai batut nimeni ca eram aproape oameni mari. :)



#8
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 15:43

Depinde de conjunctura, Xio. Daca au trecut cateva luni de cand baiatul este hartuit, ma indoiesc ca il vor lasa in pace, daca nu le va cere socoteala cineva cu autoritate asupra lor. Parinti, politie.



#9
Lilyana70

Lilyana70
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 16:11

Dragii mei, vă mulțumesc pentru sfaturi și răspunsuri.



#10
Lilyana70

Lilyana70
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 02 noiembrie 2015 - 16:09

Astăzi am avut o discuție cu cei trei colegi ai băiatului meu și am văzut multă rușine și regret din partea lor. Adolescenții, in general aruncă cuvinte grele negândite. Cred că parinții nu prea au timp să intre în sufletul acestora. Sunt copii ai căror parinți au alte priorități in afară de cât o mai mare atenție asupra copiilor lor. Foarte rău, pentru că acești copii sunt neîndrumați și nesfătuiți la timp. Așa că, dragii mei parinți care întâmpinați astfel de probleme, stați mai întâi de vorbă cu acei copii ca să vedeți cu ce fel de oameni au de-a face copii noștri.





Etichetat si cu adolescent, invidie, jigniri

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Probleme cu dantura in sarcina

    Ioone
    - Astăzi, 11:49

  • MiÈ™cările copilului

    CrinaMogs
    - Astăzi, 11:49

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -