Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vorbiti cu copiii despre droguri, altfel vor afla alta poveste, de la altii...

droguri adolescent

3 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 01 septembrie 2019 - 12:17

Sunt mama de adolescent si i-am vorbit copilului meu despre droguri inca de pe la 13 ani. Poate chiar prea devreme.

Insa, am vrut sa fim noi, parintii lui - primii care ii vorbesc despre droguri in toata dimensiunea lor distructiva. SI nu altcineva. E esential acest aspect.

I-am vorbit despre marihuana, despre cocaina, heroina, LSD si altele...Despre cum de la a fi cool se poate ajunge la dependenta.

I-am explicat ce este o simpla tigara recreativa dar si capcanele urmatoare care te pot duce intr-un joc periculos.

Iar ca sa ne raportam la mintea unui adolescent curios, cand avea 17 ani, am fost impreauna in Amsterdam si am fumat - noi parintii si el - un joint. Ok we did that, dar eram impreuna si nu mai era mirajul unui lucru necunoscut. Avem vrut intotdeauna sa avem o relatie f deschisa si chiar avem.

 

Acum copilul meu este student in Olanda. Drogurile sunt fara nici un control aici. In camine, vine chiar curierul cu pachetul de droguri pe care il comanzi de pe net.

Dar chiar si acum, avem cu copilul nostru o relatie extrem de apropiata. Si aflam multe de la el... 

 

COpilul meu are si colegi din Romania. Nu vreau sa fac nici o acuzatie - insa - colegii din Romania in special (excelenti la invatatura de altfel) au mari probleme cu drogurile. Si nu cu cele usoare. Evident, parintii lor nu stiu nimic. Sau poate stiu insa din pacate - deja lucrurile sunt scapate de sub cotrol - undeva a fost poate o abordare gresita. Sau discutia a fost evitata ...

Multi copiii care ajung intr-o tara in care drogurule nu sunt controlate, au probleme mari cu ele. Iar cu drogurile nu iti poti permite sa ai probleme pentru ca ...e foarte riscant. 

 

Inca o data, dragi parinti, vorbiti cu copiii vostri despre droguri. Drogurile sunt o problema care trebuie discutata de parinti, cu copiii lor. Nu ignorati aceasta discutie. Aceasta problema exista si nu aveti voie sa traiti sub umbra inselatoare a lui al meu nu va face asa ceva.. Nimeni, in afara de voi nu le vorbeste mai bine despre acest risc.

 

[flo2]



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 septembrie 2019 - 11:54

Traiesc printre adolescenti si tineri.

Adolecsentii/tinerii folosesc droguri din cauza unei vieti sociale neimplinite, carrre nu se desfasoara cum vor ei.

Reversul este ca abuzul distruge viata sociala. Se aliaza grupurilor de consumatori unde gasesc acceptare si iata panta adancirii in dependenta.

 

Asta este mecanismul observat de mine.

Cat despre parintii care nu stiu ce fac copiii lor pe la facultati in Olanda... Eu cred ca stiu prea bine. Din pacate nu pot avea control. Si sfaturile zboara pe la urechile lor, ca deh, acolo marihuana e acceptata si ce stiu ei parintii?

 

Solutia discutarii despre droguri si pericolele lor este una efemera.

Trebuie facuut mult mai mult

 

Nu as fuma iarba cu fii-mea sub nicio forma. Nu as fuma iarba si punct.

 

De ce?

 

Si viata si fericirea sunt procese dualiste care inseamna sa simti si bucurie si tristete.

 

Viaţa înseamnă salturi cu paraşuta, înseamnă risc, înseamnă să cazi şi să te ridici, înseamnă alpinism, înseamnă voinţa de a ajunge în punctul tău cel mai înalt şi a te simţi nemulţumit şi neliniştit când nu reuşeşti să o faci. (Paulo Coelho)

 

Viata inseamna sa simti, sa simti ca nu mai poti si sa te ridici singur mai puternic.

Viata inseamna sa simti bucuria, sa simti implinirea unei reusite.

Viata inseamna sa simti totul pana in cel mai mic por, chiar daca ceea ce simti nu iti convine.

 

Viata inseamna existenta obiectiva.

 

Drogurile despart de existenta obiectiva, nu ofera decat o oglinda sparta a ceea ce ar trebui sa fii.

Si exact atunci cand te va izbi maturitatea si iti va aduce ceea ce iti doresti nu vei avea o oglinda intreaga in care sa te uiti si sa te bucuri de tine.

 

Asta le-am  spus celor tineri care m-au intrebat de ce nu as fuma iarba. Si asta i-am spus si fii-mii cand  m-a invitat in Olanda sa ne distram si sa spargem barierele curiozitatii.



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 16 septembrie 2019 - 17:33

Semnal de alarmă în România: Există consumatori de droguri în vârstă de 10 ani și dealeri care abia își fac buletin



#4
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.635 mesaje

Postat 28 septembrie 2019 - 20:37

But a mountain of peer-reviewed research in top medical journals shows that marijuana can cause or worsen severe mental illness, especially psychosis, the medical term for a break from reality. Teenagers who smoke marijuana regularly are about three times as likely to develop schizophrenia, the most devastating psychotic disorder.

After an exhaustive review, the National Academy of Medicine found in 2017 that “cannabis use is likely to increase the risk of developing schizophrenia and other psychoses; the higher the use, the greater the risk.” Also that “regular cannabis use is likely to increase the risk for developing social anxiety disorder.”

 





Etichetat si cu droguri, adolescent

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -