Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Imigratia ilegala- un nou nivel (5)


953 raspunsuri la acest subiect

#191
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 10:44

In Anglia nu sunt faculatati asa de grozave de vin englezi sa studieze medicina in Romania?

 

Laura, nu stiu cati englezi vin sa studieze in Romania dar empiric pot sa iti zic ca am dat peste multi studenti romani veniti in UK. punctual cu medicina, cred ca taxele substantial mai scazute in Ro ii incurajeaza. Ca sa nu zic ca Ro nu are nicio universitate in top 100. 

 

http://www.telegraph...S-rankings.html

 

 

Articolul este intr-un ziar englezesc dar topul este facut de o organizatie internationale care nu are parti-pris. 


Editat de Ioana_Pos, 08 octombrie 2015 - 10:53 .


#192
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 11:11

Laura, nu stiu cati englezi vin sa studieze in Romania dar empiric pot sa iti zic ca am dat peste multi studenti romani veniti in UK. punctual cu medicina, cred ca taxele substantial mai scazute in Ro ii incurajeaza. Ca sa nu zic ca Ro nu are nicio universitate in top 100. 

 

http://www.telegraph...S-rankings.html

 

 

Articolul este intr-un ziar englezesc dar topul este facut de o organizatie internationale care nu are parti-pris. 

Plus se intra mult mai usor in Romania, cred ca asta e pricipala motivatie si apoi desigur taxele. Insa la cit ii stiu eu pe britanici dornici de a invata limbi straine, ma indoiesc foarte tare ca dau buluc in romania sau alte tari unde engleza nu e vorbita cit de cit de populatie. De aia am zis ca vreau sa vad statistici concrete, nu asa presupuneri.



#193
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 11:20

Ioana, sunt cativa pe la Iasi la medicina, cativa pe la Cluj. Oricum, nu superbitatea facultatilor romanesti era esenta intrebarii mele, ci era o paralela la intrebarea Letitie (care mi s-a parut doar tendentioasa si atat).  Ma rog, chiar nu are sens discutia despre cine de ce pleaca la o facultate in alta tara, in contextul acestui subiect, parerea mea.  



#194
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 11:27

.  Ma rog, chiar nu are sens discutia despre cine de ce pleaca la o facultate in alta tara, in contextul acestui subiect, parerea mea.  

Nici macar in contextul in care pretextul e "schimbul cultural"? [:D]



#195
MAMY13

MAMY13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 13:02

<p>Eu plec de la prezumtia ca intrebarea Letitiei nu a fost malitioasa si o sa incerc sa raspund ca atare. SItuatia difera foarte mult pe perioade de timp. Inainte de 1989 studentii straini erau majoritar din tarile arabe, Israel si Grecia. Veneau aici cei care nu puteau intra la ei in tara. ( ma rog,aspectul asta a ramas oarecum neschimbat :D ) . Dupa intrarea ROmaniei in EU si recunoasterea imediata a diplomelor, ne- am prins ca putem scoate niste bani frumosi pe aceste diplome, asa incat am inceput sa infiintam sectii de limba franceza si engleza si cred ca si germana cam pe la toate fac. de medicina din tara. Afacerea merge asa de bine ca anul asta,de exemplu, la IAsi au fost 3,6 dosare pe un loc la sectia de limba franceza si 3,2 la engleza ,asta la med generala. Fiecare sectie are cate 150 de locuri numai la med gen. Asta ca sa va dati seama de amploarea fenomenului. De venit ,vin din toate colturile Europei ,Maghreb , Israel. Sunt ,in general, cum spuneam, tot cei care nu au putut intra la ei in tara. Asta nu ii face neaparat cu mult mai slab pregatiti decat ai nostri,sa stiti. In Germania,de ex, ca sa intri la medicina, iti trebuie 1,0 la Abitur ( bacul lor ,pt cine nu stie ) adica nota maxima. La fac. precum Heidelberg si aceasta nota trebuie uneori imbunatatita prin diferite voluntariate.&nbsp;</p>
<p>Acum despre Siria ,si vorbesc acum de cei care au intrat la liceu inainte de 2011 ,cand situatia era normala : intrau la medicina &nbsp;generala cei care faceau la bac cel putin 237 din 240 . Puneti la socoteala ca vorbim de o populatie unde cam o treime sunt sub 15 ani si asa va dati seama cam ce concurenta era. Ca sa intelegeti mai bine cata valoare are ,va spun ca bacul sirian si cel tunisian sunt singurele diplome venite din tarile arabe care sunt recunoscute direct de catre germani. Ca o comparatie,americanii si canadienii au nevoie de an pregatitor in Germania. In Siria, bacul se da la toate obiectele facute in liceu, e un fel de maraton ,asa :D</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>ps. Letitia,in Siria fac. sunt gratuite. Sistemul e asemanator cu al nostru. IN fapt, in multe privinte ,societatile noastre seamana intre ele. Dupa 2001, cand a venit la putere &quot; fiul prea iubit &quot; ,s au infiintat si la fac. particulare. Tot de atunci,sirienii nu au mai prea venit la studii prin estul Europei. Nici acum nu prea vin. Merg in Germania ,ca Merkel ii primeste mai bine ...&nbsp;</p>

Editat de MAMY13, 08 octombrie 2015 - 13:21 .


#196
MAMY13

MAMY13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 13:09

Schimbul oarecum cultural, sa zicem ,se face prin bursele Erasmus pt tarile europene si tipuri de burse asemanatoare pt celelalte tari. Bursele Erasmus nu ti permit insa sa ti iei diploma decat acolo unde ai inceput facultatea. Ele se dau ,de obicei ,nu mai pt anii intermediari. Spun ca schimbul este oarecum cultural fiindca cei care pleaca cu acest tip de burse urmaresc in principal imbunatatirea CV ului.  [:)]



#197
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 13:16

Zau? Vin din Anglia? Ai link cu asa ceva?

Oricum daca vin, vin ca-s mai ieftine, nu mai bune. Or fi asa scumpe facultatile siriene atunci, extrapolind?

 

Sigur că sunt scumpe cele siriene. La noi, dacă nu iei un examen plăteşti o taxă şi mai încerci încă o dată. La ei, mai nou, dacă nu treci examenul eşti decapitat ...



#198
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 13:19

Multumesc pentru explicatii Mamy13. Foarte interesant. 

 

Singurul lucru de care nu sint convinsa e asta:

 

Ca sa intelegeti mai bine cata valoare are ,va spun ca bacul sirian si cel tunisian sunt singurele diplome venite din tarile arabe care sunt recunoscute direct de catre germani.

 

De unde ai informatia asta? Nu o contest, insa nu am auzit niciodata de aceste diplome ca fiind recunoscute international. Poate ai un link sa sustii afirmatia?



#199
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 13:22

Sigur că sunt scumpe cele siriene. La noi, dacă nu iei un examen plăteşti o taxă şi mai încerci încă o dată. La ei, mai nou, dacă nu treci examenul eşti decapitat ...

[:-)))] Mai, mai, mai! 



#200
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 13:31

Multumesc pentru explicatii Mamy13. Foarte interesant. 

 

Singurul lucru de care nu sint convinsa e asta:

 

Ca sa intelegeti mai bine cata valoare are ,va spun ca bacul sirian si cel tunisian sunt singurele diplome venite din tarile arabe care sunt recunoscute direct de catre germani.

 

De unde ai informatia asta? Nu o contest, insa nu am auzit niciodata de aceste diplome ca fiind recunoscute international. Poate ai un link sa sustii afirmatia?

 

Letiţia, e o glumă.

Ce, tu n-ai aflat că în Brăila şi în Măcin 100% dintre absolvenţi au luat BACul? (Cel puţin o dată!)




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -