Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Imigratia ilegala- un nou nivel (5)


953 raspunsuri la acest subiect

#181
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 01:24

Sint nedumerita madanic. Intreb sa ma lamuresc, unde e descalificarea de care vorbesti? Nu-mi pune te rog vorbe in gura. Uite ca la asta cu experimentarea altei culturi nu m-am gindit. Cred ca asta-i raspunsul. [:D]

Nu ti-am pus nici o vorba in gura, dupa cum nu ti-am descalificat mesajul cu vot negativ, desi nu sunt de acord cu ce ai zis. Mesajul lasa de inteles ca pleaca tocmai pentru ca facultatile nu sunt atat de grozave. Dar hei, daca nu vrei interpretari fii mai precisa in exprimare.



#182
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.679 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 08:00

In Anglia nu sunt faculatati asa de grozave de vin englezi sa studieze medicina in Romania? 



#183
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.679 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 08:42

"Statele Uniunii Europene isi vor intensifica eforturile de repatriere a mii de imigranti care au fugit mai degraba de saracie decat de razboi, accelerand expulzarile si exercitand presiuni asupra tarilor lor de origine pentru a-i lua inapoi, potrivit unui document al UE, relateaza agentia Reuters citata de Agerpres.

Confruntate cu cel mai mare aflux de imigranti din ultimele decenii, tarile UE discuta de luni de zile cum sa reduca numarul imigrantilor proveniti din Africa, Orientul Mijlociu si Asia, care deseori iau calea periculoasa pe Marea Mediterana.

Statele s-au angajat sa primeasca persoane care s-au refugiat din cauza conflictului sau a violentelor din tari precum Siria sau Eritreea, dar vor sa abordeze problema afluxului de imigranti care au plecat din cauza saraciei, si nu de razboi, din tara lor. Intr-o noua incercare de a combate imigratia economica, ministrii pentru politicile privind migratia se vor reuni joi la Luxemburg pentru a conveni masuri avand drept scop descurajarea imigratiei ilegale.

''UE si statele sale membre trebuie sa faca mai mult in ce priveste returnarea (imigrantilor). Procentul mare de returnari ar trebui sa reprezinte un factor descurajator pentru imigratia ilegala'', se afirma in proiectul documentului cu concluzii ale reuniunii.

Pana in prezent, tarile UE au expulzat mai putin de 40 % dintre imigrantii care se afla ilegal pe teritoriul lor, potrivit unor date ale Comisiei Europene. Sute de mii de persoane ale caror cereri de azil au fost respinse raman in Europa in fiecare an sau nu se intorc in tara lor dupa ce le-a expirat viza.

Documentul, consultat de Reuters, recomanda ''detentia ca masura legitima in ultima instanta'' si face apel la statele membre sa procedeze la o intarire a capacitatii lor de detentie pentru a se asigura ca imigrantii ilegali nu vor disparea inainte sa fie expulzati.

Potrivit documentului, ministrii doresc, de asemenea, sa intareasca rolul agentiei de control al frontierelor UE, Frontex, in expulzarea imigrantilor.

In 2014, Frontex a organizat expulzarea doar in cazul a 3.000 de persoane. Numarul ar putea creste substantial dupa introducerea noilor masuri, pentru a ajuta autoritatile nationale sa organizeze curse aeriene si sa obtina documente de calatorie din tarile de origine ale persoanelor expulzate'', declara intr-un interviu in septembrie directorul Frontex, Fabrice Leggeri."

 

 

sursa http://www.hotnews.r...r-economici.htm



#184
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 08:52

Da dar in Olanda, deja cei care au fost refuzati de a primi statutul de refugiati de razboi (fiind economici) au facut deja demonstratii ieri si se pregatesc sa faca scene si plansete in fatza presei si camerelor de luat vederi, [clo]

va fi scandal desigur.



#185
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.286 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 10:30

In Anglia nu sunt faculatati asa de grozave de vin englezi sa studieze medicina in Romania? 

Zau? Vin din Anglia? Ai link cu asa ceva?

Oricum daca vin, vin ca-s mai ieftine, nu mai bune. Or fi asa scumpe facultatile siriene atunci, extrapolind?



#186
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.307 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 10:32

Da dar in Olanda, deja cei care au fost refuzati de a primi statutul de refugiati de razboi (fiind economici) au facut deja demonstratii ieri si se pregatesc sa faca scene si plansete in fatza presei si camerelor de luat vederi, [clo]

va fi scandal desigur.

Dar era de asteptat...nu e  nicio mirare,sa asteptam doar sa vedem cum s-o termina.



#187
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 10:32

Imi cer scuze si rectific, erau in Finlanda cei cu pietrele, nu in Olanda [flo2] http://www.mediafax....n-foto-14755472

 

Daca tot incercam sa evitem generalizarile, in stire zice ca era un barbat imbracat ca cei din KKK. Asta ca sa nu ramana impresia celor care nu au citit stirea ca toti sau multi erau imbracati asa.



#188
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.286 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 10:34

Eu sint foarte ingrijorata de bombardamentele rusilor asupra siriei. Se pare ca nimic nu-i poate opri. Toata lumea zice ca bombardeaza rebelii ce se opun lui Assad, ei mint ca bombardeaza ISIS. E ingrozitor, nu stiu cum o sa se termine asta.

 

http://www.bbc.co.uk...europe-34471849



#189
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.307 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 10:37



Poate pentru a experimenta o cultura diferita? Trebuie musai sa incercam la fiecare pas sa descalificam ceva cu privire la sirieni? 

Oare citi studentii ai intilnit tu care merg sa studieze in alte tari doar pentru...a experimenta o cultura diferita?Te intreb sincer,citi ai intilnit tu?(eu nu am intilnit niciunul,fiecare are motive pur economice si financiare ,schimbul d ecultura nu figureaza printre ele)

 

Cei ce vor sa experimenteze culturi diferite ,isi cam iau un timp din viata 1-2 ani,poate chiar mai multti,depnde cit de setos de cultura este [:D],si merg sa traisca live cultura ce-i intereseaza...insa studiul,n-are legatura cu asta.


Editat de andacos, 08 octombrie 2015 - 10:43 .


#190
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 10:40

piticful fustangiu = Hezbollande

 

[:-)))]  [:-)))]




Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Gata pastele

    FloreClau
    - Ieri, 19:08

  • Bagaj maternitate

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:40

  • Sarbatori in 3 😍

    Pau26
    - Ieri, 14:18

  • Primul trimestru săptămânile 1-13

    IonIza
    - Ieri, 10:48

  • Pofte

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -