Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copil de 2 ani si 8 luni care nu vorbeste


68 raspunsuri la acest subiect

#11
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 17:04

Suflet, daca este receptiv si intelege ce i se spune, daca se joaca/ socializeaza cu alti copii eu Zic ca nu e cazul de neuro. [flo] Tatal meu a vorbit tarziu, pe la 3 ani, si asa nu l-a influentat ulterior negativ. Bafta sa ii dati de cap si sa te linistesti. [flo]



#12
SufletPitic

SufletPitic

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 18:12

Suflet, daca este receptiv si intelege ce i se spune, daca se joaca/ socializeaza cu alti copii eu Zic ca nu e cazul de neuro. [flo] Tatal meu a vorbit tarziu, pe la 3 ani, si asa nu l-a influentat ulterior negativ. Bafta sa ii dati de cap si sa te linistesti. [flo]

 

Multumesc pt raspuns. Tin sa precizez ca el rade si e foarte vesel cand vede copii in preajma lui, socializeaza, alearga cu ei, insa este umpic retras, ca sa ma intelegi, cand vine vorba de a se implica in jocurile lor, ii place mai mult sa se uite la ce face un copil decat sa faca amandoi.

In alta ordine de idei, este extrem de curios. Dar foarte curios. Non stop, fie ca suntem afara sau in casa, el ma intreaba aie? Tradus - ce e asta. Nu stiu ce sa mai cred... 



#13
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 19:37

Baietelul unei prietene a inceput sa vorbeasca dupa 3 ani; la fel pronunta cateva cuvinte si arata cu degetul cand vroia ceva.

 

Nepotul meu la fel, a vorbit tarziu; el insa a fost si la logoped, pt ca nu pronunta cuvintele corect...si acum mai pronunta cuvinte ciudat; are 9 ani...a mai facut terapie prin teatru...


Editat de Ella73, 05 octombrie 2015 - 19:39 .


#14
SufletPitic

SufletPitic

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 23:33

Ioana_Pos

Multumesc pt raspuns. Tin sa precizez ca el este un copil extrem de curios, indiferent ca suntem afara sau in casa, este foarte curios. Cand imi arata cu degetul si ma intreaba ce e asta, spune " aie ? " tradus ce e asta? In principal, pe noi ne ingrijoreaza faptul ca nu vorbeste si ca atunci cand e in parc, afara...el este innebunit dupa copii, rade cand vede copii, alearga cu ei, se joaca cu mingea cu ei...dar ce imi ridica un  semn de intrebare e faptul ca el nu se implica in unele jocuri cu copiii cum ar trebui...zic eu...ex castele, jucat in nisip, dat pe topogan...parca il vad temator, nu stiu...se uita la ei si se amuza.



#15
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 06 octombrie 2015 - 08:08

Baietelul nu merge la gradi? Ma gândeam la grupa de pitici,  2-3 ani?

Multe din problemele de comunicare/relationare se rezolva cand sta mai mult timp in grup, au program comun, fac activitati impreuna...

 

Ar avea cu cine sa semene mai temator? Poate fi temperamentul lui asa, si prudenta sa rezulte de aici...

 

Cu cine , ce adult,  petrece majoritatea timpului copilașul? 



#16
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 06 octombrie 2015 - 10:03

Atata timp cat copilul e "prezent" si activ, stalceste acolo cateva cuvinta, nu vad de ce sa iti faci probleme. Daca ar fi absent, nu ar raspunde, nu ar fixa cu privirea, adica ca si cum ai vorbi singur, atunci da....si al meu la varsta pe care o are baiatul tau, fix la fel era....dupa ce a inceput sa mearga la gradi, dupa 3 ani, a inceput sa vorbeasca....si acum ma rog de el sa mai taca  [flo2]



#17
SufletPitic

SufletPitic

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 06 octombrie 2015 - 11:10

[quote name="andaghe" post="8306746" timestamp="1444111689"] Baietelul nu merge la gradi? Ma gândeam la grupa de pitici, 2-3 ani? Multe din problemele de comunicare/relationare se rezolva cand sta mai mult timp in grup, au program comun, fac activitati impreuna... Ar avea cu cine sa semene mai temator? Poate fi temperamentul lui asa, si prudenta sa rezulte de aici... Cu cine , ce adult, petrece majoritatea timpului copilașul? [/quote

Nu stiu ce sa zic. Cu mama sta in majoritatea timpului. Am si spus mai sus ca pt mine e un semn de intrebare de ce atunci cand e doar cu mine e cuminte, ascultator , iar cand e cu ambii parinti e tare neastamparat...si se da in spectacol, agitat. 

Si inca o chestie... Are frica de pericole. Exemplu: il urci intr-un loc necunoscut, ii e frica si plange...afara, la fel...e f prudent in ceea ce face...insa lucrul care ma pune pe ganduri e de ce nu are frica si de masini? Si de altele, da.



#18
SufletPitic

SufletPitic

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 06 octombrie 2015 - 11:12

Si inca un lucru... Cumnata mea imi spune ca atunci cand a fost la plimbare cu ea, a spus la minge " migea " , in prezenta noastra nu a numit niciodata mingea...



#19
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 06 octombrie 2015 - 11:14

Asta cu frica poate proveni dintr-o atitudine deosebit de protectoare a cuiva dintre cei care il ingrijesc... In general un copil are o prudenta sanatoasa, care il impiedica sa se accidenteze grav. Daca e lasat sa experimenteze, isi cunoaste limitele si le respecta.



#20
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 06 octombrie 2015 - 11:49

Imi aduci aminte de fiica-mea.

Nu a vorbit decat dupa 3 ani, pana atunci folosea un vocabulary de 10 cuvinte si in rest arata cu degetul si scotea onomatopee. Era altfel foarte expresiva, dar fara cuvinte.

Era foarte curioasa.

Nu o interesau jocurile copiilor, daca implicau reguli. Asa a ramas si in ziua de azi (aproape 10 ani). La petreceri nu participa la niciunul din jocurile organizate.

 

A avut multe temeri. Cand era mica... de lift, de apa, de zgomote puternice, de baloane. Cu baloanele am dus-o pana pe la 7 ani. Cu insectele dureaza de cand era mica pana in ziua de azi. Totusi s-a atenuat mult, pana acum un an tipa in mod specific daca vedea o insect, acum, doar vine si ne spune (trebuie sa mearga cineva s-o omoare/scoata pe geam).

 

Eu care lucrez in mediu de psihologi/psihiatri am primit mereu asigurari ca e sanatoasa, dar tot m-am stresat foarte rau din cauza lipsei limbajului. Apoi, bineinteles, de pe la 3 ani jumate pana acum un an ne rugam sa taca, pentru ca a vorbit continuu. Acum din fericire am intrat in faza in care nu mai sunt chiar atat de interesanta ca partener de conversatie, asa ca am in sfarsit putina liniste :)

 

Daca te face sa te simti mai linistita, mergi la doctoral de familie. NU e cazul de neurology sau psy. Asta e ritmul lui, se descurca foarte bine fara limbaj asa ca nu face vreun efort.

 

Cu restul, ca e cuminte cand e doar cu tine si cere atentie cand e cu ambii parinti, e ceva specific varstei.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -