Sari la conținut

Sari la conținut


Copilul-rege (printisor): afla daca ai si tu unul acasa

rasfat educatie parenting rege goe

11 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 28 septembrie 2015 - 12:11

Copilul-rege (printisor): afla daca ai si tu unul acasa

Va mai aduceti aminte de Goe? I se mai spune copil-rege si este un copil care a luat puterea in casa si ale carui dorinte sunt suverane pentru ca parintii nu au stiut sa isi impuna legea de la inceput. Citeste lista prin care vei afla daca ai si tu acasa un copil-rege.

 

copil-printisor-rege-11.jpg



#2
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 28 septembrie 2015 - 12:46

Bineinteles ca am si eu una bucata print in casa, caci este una bucata copil. Se frustreaza repede, nu accepta contraziceri, crede ca totul i se permite, are o gramada de cerinte si drepturi (mai putine obligatii) si, ce nu-mi place deloc la el, recurge la violenta fizica ca argument suprem (ne loveste cu palma/pumnul/piciorul, are tendinta sa muste pe cei ai casei). Inca la gradi/scoala/aftetr nu am avut astfel de plangeri, chit ca am de prin familie (bunici, verisori). Probabil ca doar cu cei familiari se comporta asa de urat.

 

Povestim ca nu-i frumos, l-am pedepsit, l-am recompensat, l-am altoit (asta este!). Nu s-a mai uitat la desene/calculator/tableta, i-am luat jocurile lego, de anul trecut de Craciun stau pitite, nu merge la aniversari, in speranta ca percuteaza pedeapsa.

 

Afirmatiile generale sunt urmatoarele: mai faceti si un al doilea copil si mai stati si voi pe-acasa cu el, nu doar la serviciu. 

 

Nu am inca o solutie pentru niciuna dintre probleme.



#3
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 29 septembrie 2015 - 09:18

 Stiu ca nu spun nimic nou si nici nu vreau sa fac un caz din asta, dar copilul nu trebuie altoit, oricat de neascultator ar fi. Regulile clare si pedepsele sunt de ajuns. 

Nu exista pedagog sau psiholog in lumea asta care sa recomande altceva.



#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 29 septembrie 2015 - 09:37

Intrebarea mea este urmatoarea: "cum sa fac sa nu ajunga bebelusa mea (9luni) astfel de printesica, in conditiile in care orice interdictie se soldeaza cu hohote de lacrimi si cu muci.... mucii se soldeaza apoi cu sforait noaptea... apoi cu trezit dacă n cauze de nas înfundat. ..etc..

Nu vreau sa ii dau obiectul pe care il vrea ea, daca il consider nepotrivit sau periculos, dar nici nu vreau sa se umple IAR de muci, si domnisoara plange instantaneu (de parca are un robinet)...

Chiar si cand plecam de undeva de unde nu vrea ( parc) plange...

Daca se termina laptele din biberon cand are ea pofta sa manance mai mult plange

Daca ii pun caciula.. plange...

 

Foloseste lacrimile pe post de argument....

 

Inbritmul asta, mi -e cam teama ca se va ajunge la tăvălit pe jos ! [smulgpar]



#5
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 29 septembrie 2015 - 11:05

Pai deocamdata e cam singura cale de a se exprima, nu poate vorbi... In plus, e normal sa foloseasca plansul daca vede ca functioneaza. De ce nu o inveti sa sufle nasul, ca sa nu mai ai chestia cu mucii de care sa te temi?

Poti incerca sa ii spui foarte calm ca tu nu intelegi nimic din ce spune cand plange, si ca daca vrea sa o intelegi, e nevoie sa se linisteasca, dar metoda asta va functiona nitel mai tarziu. Si trebuie consecventa, nu inteleg si pace, cu cat urla mai tare, cu atat auzi tu mai slab [:D]. Va pricepe foarte fuga ca bazaiala nu e o metoda buna de a capata ceea ce vrea... Si apoi sa te vad cum faci cand va aplica metoda "Motanul incaltat", cu ochii mari, sticlosi, indreptati spre tine, si cu voce limpede rostind un "Te roooooooooog" ce ar smulge lacrimi si dintr-o piatra....



#6
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 29 septembrie 2015 - 11:18

La noi tentative de devenire Goe au fost... Din pacate pentru ea, eu sunt un fel de Gingis Han. [:D]

Daca ea urla si vedeam ca nu se linisteste incepeam si eu sa urlu, mai tare ca ea. Si eu UAAAAAA si ea uaaaa, si eu UAAAAAAA si ea ua?! si eu UUUUUAAAAAAAAAAAAAAAAa si ea ? A functionat.

Apoi a mai functionat (intr-un fel ciudat) sa o iau la intrebari, linistita: "Esti trista?" ea RRRRRRUUUUUUUAAAAAAAAA Da. Eu: "Esti trista tare? Mie asa mi se pare...." ea "FIMF FIMF Daaaaa FIMF". Eu: "Vrei sa plangi in bratele mele pana te linistesti?" Ea: "Da, UUUUAAAAAAA" Si o tineam in brate pana se linistea un pic. Apoi puteam discuta cu ea despre ce vroia si ii puteam explica de ce nu poate avea, evident, cu multe mangaieli. Era mult mai deschisa sa accepte un refuz, daca o tinusem in brate cat isi facuse plansul. Acum a invatat metoda, si cand simte ca o podideste plansul cere ea: "Vreau sa plang la tine in brate!" Indiferent cat de mare e cearta, cand zice asta o iau strans in brate, si apoi, cand se linisteste, vorbim altfel, de multe ori isi da seama ca a gresit si isi cere singura iertare.

De lovit nu i-am permis niciodata sa ne loveasca, intrerupeam orice contact cu ea si plecam din camera. De obicei venea dupa mine, si oracaia, pentru ca stia ca a zbarcit-o. Ii spuneam destul de ferm ca o iubesc, dar ca asta nu ii da dreptul sa se poarte urat cu mine. Ii spuneam ca, odata cu locul lovit, ma durea si sufletelul, pentru ca ea, fetita mea iubita, a putut sa ma loveasca..." Dupa ce ii spuneam asta, incepea sa planga si spunea ca si pe ea o doare sufletelul, si ca ii pare rau ca m-a lovit.

Cu muscatul a fost un picut mai greu, a fost nevoie sa o musc si eu dupa ce a muscat o fetita, ca sa ii arat cat de tare doare. Evident ca dupa aceea am discutat, am tinut-o in brate, si toate cele.

E destul de rezonabila acum, in sensul ca desi aplica varii tehnici de manipulare, accepta un deznodamant impus de noi, adultii.

Acum suntem la capitolul cu bagatul in discutie, pentru ca evident, ea are intotdeauna cate ceva de spus, si nu s-ar opri doar pentru ca eu sunt deja intr-o conversatie...

Dar lucram la asta...



#7
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.735 mesaje

Postat 29 septembrie 2015 - 12:37

vreo 8 din lista le-a manifestat si al meu cel mare la varsta mica, vreo 3 le are si acum da' printisor nu a fost niciodata:). Nu stiu cum. Mai impingea, lovea, smulgea din mana jucarii, nu accepta sa imparta, era mereu mereu in centrul atentiei altfel era Bai.... Dar cumva ne-am descurcat si nu au devenit comportamente Problema.

 

in parc mereu aveam 2 seturi de jucarii: ale lui, si altele de impartit:) in felul asta evitam conflicte

 

Din afara asa nu suna bine, dar pe de alta parte nici n-am avut probleme cu el odata ce a ajuns la varste rezonabile. Si cand era mic, luat in brate si mangaiat se potolea rapid. Tin minte ca distrasul atentiei la noi anfost sfant, pana chiar si pe la 4 ani mergea tehnica asa incat am folosit-o din plin. 

 

Cel mic din toata lista doar a avut o perioada cand musca.

 

nu am avut niciodata crize sa se tavaleasca pe jos ca nu le-am dat ce vor. Se mai tavaleau de oboseala, suprasolicitare... nici prin magazine n-am avut batai de cap. Daca ajungeau in magazin, din secunda 1 mergeam la jucarii, luam una pe care o explorau cat cumparam, la acasa ii faceam pa-pa si gata.

 

pt mine e perfect ok si ca "se cred adulti" si se baga in discutii cata vreme nu sunt nepoliticosi si e timp de discutii. Daca nu e, taiem frumos macaroana si agreem ca ramane pe alta data.

 

ce recunosc ca pe undeva chestia asta backfired e ca le lipseste politetea aceea clasica cu va rog, multumesc si sa para copii umili constienti ca sunt copii si tre' sa faca frumos. Uneori e jenant, dar cumva imi convine fiindca la mine asa de tare s-a impregnat chestia asta incat mi-a luat mult timp din viatza adulta sa-mi dau seama ca nu mai sunt mica si ca nu mai trebuie sa fac frumos fata de persoane mai cu autoritate. Stiti cum e cu old dog new tricks. Lucrez doar la tonul interventiei si la recunoscut situatii cumva mai urgente in care e bine sa se abtina si sa intervina dupa.

 

in general insa sunt apreciati pt comportament, limbaj,  reactii mai ales de adulti. Asa ca zic eu pana acum e bine.



#8
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 29 septembrie 2015 - 13:03

Pai deocamdata e cam singura cale de a se exprima, nu poate vorbi... In plus, e normal sa foloseasca plansul daca vede ca functioneaza. De ce nu o inveti sa sufle nasul, ca sa nu mai ai chestia cu mucii de care sa te temi? Poti incerca sa ii spui foarte calm ca tu nu intelegi nimic din ce spune cand plange, si ca daca vrea sa o intelegi, e nevoie sa se linisteasca, dar metoda asta va functiona nitel mai tarziu. Si trebuie consecventa, nu inteleg si pace, cu cat urla mai tare, cu atat auzi tu mai slab [:D]. Va pricepe foarte fuga ca bazaiala nu e o metoda buna de a capata ceea ce vrea... Si apoi sa te vad cum faci cand va aplica metoda "Motanul incaltat", cu ochii mari, sticlosi, indreptati spre tine, si cu voce limpede rostind un "Te roooooooooog" ce ar smulge lacrimi si dintr-o piatra....

 

Asa si am /aveam de gand sa fac.. dar are 9 luni abia... suflatul nasului e cam greu la varsta asta, nu sta nici macar sa ii sterg nasul cu servetel... ca nu vrea ea... nici sa o spal la gura dupa ce mananca.... 

Bineinteles, le facem oricum, dar se nervozeaza maxim cand o fortez si se pune pe urlat....

 

Probabil o sa devin mai surda, mai ales cand nu vor mai fi mucii problema :)))

 

Cred ca i se trage de la un episod de febra in care a stat mai mult in brațe :)) si a observat ca reactionam cand plange....

 

 



#9
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 29 septembrie 2015 - 13:08

Dar in general, legat de "Dl Goe"... ca si in schita respectiva, problema si comicul si satira erau la adresa parintilor/rudelor....

 

Eu voi avea grija sa gasesc cat mai multe cai de comunicare cu copilul meu, iar regulile care sunt si pentru mine, adica ce consider eu politicos, educativ...etc, vor fi si pentru ea...

 



#10
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 29 septembrie 2015 - 17:25

 Stiu ca nu spun nimic nou si nici nu vreau sa fac un caz din asta, dar copilul nu trebuie altoit, oricat de neascultator ar fi. Regulile clare si pedepsele sunt de ajuns. 

Nu exista pedagog sau psiholog in lumea asta care sa recomande altceva.

 

Total de-acord!! Insa in ultima instanta s-a intamplat si asta. Cand nu am mai rezistat, cand mi-a sarit din mana mea fix in strada, nu am mai stat sa-l consolez, sa-l pupacesc, sa-l educ cu vorba. Cred ca mai degraba din panica mea am reactionat asa. Sotul este chiar mai drastic, nici numai detaliez, dar el este mai drastic si cu mine. De-asta ma bucur cand este mai des plecat. Chit ca parintele favorit tot el ramane.

 

Andaghe, ce dulcica esti! La 9 luni, si eu visam frumos la educatia facuta cu vorba blanda (nici macar rastita, daaa?), insa nu s-a potrivit la noi. Sper ca la voi povestea sa fie cu happy end mereu.

 

Un alt exemplu: nepotelul de 8 ani, "baietelul mamii", mereu iubit/educat cu vorba buna/alintat/rasfatat a devenit copilul problema al clasei (chit ca este foarte ok in relatia cu noi). Unde a gresit sora mea? Ca pedepsit a fost, rasplatit a fost, mai putin certat (cum m-am obisnuit eu sa procedez, de ma aude tot blocul).


Editat de blackgirl0, 29 septembrie 2015 - 17:30 .




Etichetat si cu rasfat, educatie, parenting, rege, goe

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Inimioara mea

    Olyvya
    - Astăzi, 16:01

  • O vacanta altfel

    Olyvya
    - Astăzi, 15:58

  • A doua minune

    Olyvya
    - Astăzi, 15:56

  • 31 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 13:33

  • Carti de citit in sarcina

    kiki_2024
    - Astăzi, 13:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -