Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Transcriere certificat nastere copii in Ro?


22 raspunsuri la acest subiect

#21
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 25 septembrie 2015 - 07:22

ML lasa copii in pace si vezi-ti numai de actele tale, zau.

1. pentru ca fara acordul sotului nu le poti transcrie certificatele de nastere in Ro.

2. pentru ca isi pot clarifica singuri cetatenia ro daca or sa vrea cind au 18 ani fara acordul nimanui. Este la fel ca pentru cei nascuti in rep. Moldova e exemplu care pot dobindii cetatenia Ro demonstrind ca parintii /bunicii s-au nascut in Ro ( mare). Greu poate, dar nu imposibil. Insa nu stiu la ce le-ar folosii lor aceste acte, pot mostenii in Ro si ca cetateni straini, pot sa se stabileasca, sa vinda , sa cumpere .. nu pot vota :-)) nu pot intra in politica si probabil nu pot lucra la stat ( acum, ca cine stie ce o sa mai fie pina se fac ei mari)

 

Nu te condamna nimeni ca nu esti cu actele la zi, distantele sunt mari, informatia putina si in sughituri, eu stiu multe mame romance care locuiesc in strainatate si ai caror prunci care acum sunt oameni in toata firea  nu au acte romanesti tocmai pentru ca tatii s-au opus, unii pentru ca sunt nascuti cind in Ro inca se mai facea armata de ex. , altii pentru ca au considerat ca daca intr-o buna zi copii vor vrea o pot cere singuri, de ce sa ii obligi .

 

 

Tu vezi-ti de certificatul tau de casatorie ca dupa mine asta iti trebuie acum, sa ai schimbarea numelui trecuta in evidentele roamnesti ca apoi poti face tot ce vrei. Deci nu mai pierde vremea, du-te la tine acolo si scoate certificatul de casatorie asa cum rezulta din ce spune la consulat ( vezi si in josul paginii ca iti da toate informatiile ) http://washington.mae.ro/node/281

apoi il apostilezi, vezi tot pe pagina consulatului ca scrie unde si cum se apostileaza la voi, faci o procura la notar american pe care o apostilezi si le trimiti in Ro, se duce cel care a fost trecut in procura ( vezi sa ii apara toate datele din buletin in procura ) la sectorul 1 si depune actele .. Eu asa am facut ( cu diferenta ca am facut procura la consulat ) s-a dus matusa cu toate documentele traduse si legalizate. Nu uita ca in pèrocura trebuie sa mentionezi ca respectiva persoana depune documentele si le si ridica.  Dupa caz in aceeasi procura adaugi si toate informatiile ( declaratie pentru schoimbarea numelui, declaratie ca nu ai mai cerut transcrierea certificatului .. pentru toate astea deschizi pagina consulatului, vezi unde apar aceste declaratii le gasesti la FORMULARE modelul adica,deschozi fisierul, il citesti si compui declaratia la notar in acelasi fel ca sa sune identic si sa nu iti scape vreo informatie).

hai .. ca timpul trece... [pup] [pup]



#22
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 25 septembrie 2015 - 10:25

Fiica-mea de ex e nascuta in tara, am facut apoi naturalizarea aici (care a durat o luna, desi ne spusesera ca va dura cam 6 luni...si mie mi-au cerut de ex.hartia din Romania in care ta-su semnase atunci cand ni s-a eliberat certificatul de nastere romanesc; am avut noroc ca stiam pe cineva acolo si a mers repede; si desi era in romana, a fost trimis pe fax, a fost acceptat...actele pt naturalizare le-am depus la ambasada lor in bucuresti, tanti aia vroia sa-mi opreasca certificatul de nastere in original; noroc ca imi trebuia pt pasaportul romanesc; asa ca a facut ea o copie si a legalizat-o; certificatul de nastere l-am apostilat intai, altfel nu era recunoscut de elvetieni);

ea a avut numele meu de familie (aici asa era legea in 2003, copiii ai caror parinti nu erau casatoriti, luau automat numele de familie al mamei..in 2012 s-a schimbat legea asta)...

din momentul in care am avut pasaportul elvetian, pe cel romanesc nu l-am mai folosit...si nici nu l-am mai reinnoit...

in 2013 a intrat in vigoare legea noua, asa ca i-am schimbat numele de familie in cel al tatalui...totul a fost ft simplu, am fost la starea civila si am declarat amandoi ca suntem de acord cu lucrul asta...nimic mai mult...la cateva zile am primit hartia cu numele schimbat...si i-am refacut toate actele elvetiene cu noul nume...

in Romania nu am transcris schimbarea de nume si nici nu am de gand; o va face ea dupa 18 ani, asta daca va vrea...la cata birocratie este si cat timp ai de pierdut, mai bine nu...

 

Eu a trebuit de ex sa-mi transcriu divortul din Romania aici, la starea civila...pt asta, a trebuit sa apostilez hotararea de divort si sa o traduc apoi in germana la un traducator autorizat (din Romania)...i-am facut procura fratelui meu, pt ca nu puteam pierde timpul in Romania pt asta...s-a luptat saracul cu autoritatile 2 luni  [batcap] ba nu era ghiseul, ba nu era dosarul, ba nu aveau program...incompetenta peste tot...ca sa nu mai spun de cine se cred anumiti functionari publici...mi-a povestit ca era la tribunal si statea in fata ghiseului; tanti de-acolo nici nu l-a bagat in seama, a asteptat vreo 10 min fara sa se intample nimic; s-a enervat si i-a zis : auzi cucoana, dar sunt cumva invizibil ?  [:D] si mai am povesti, dar scriu alta data...



#23
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 25 septembrie 2015 - 18:35

Vad acum ca ati mai scris; ma mai gandesc la copii si transcrierea certificatelor lor, ai dreptate Crista. Cred ca, in fine, am gasit firul din ghem. Scriu la sb cu cetatenia, desi nu se incadreaza chiar acolo. 

 

Ella, imi pastrez undeva info. Si te cred cu peripetiile avute de fratele tau :). Probabil ca voi avea parte de aceleasi experiente.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -