Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Transcriere certificat nastere copii in Ro?


22 raspunsuri la acest subiect

#1
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 24 septembrie 2015 - 05:32

Imi cer scuze ca tot postez pe aici, dar pe masura ce descopar actele necesare in Ro pentru una, alta, dau peste altele si altele de care nu am habar, precum nisipurile miscatoare sunt...

.

De ex., citind despre transcrierea certificatului de casatorie intocmit in SUA in registrele de stare civila romane am vazut pe undeva amintita si transcrierea certificatelor de nastere ale copiilor in Ro.

 

Copii, minori, au amandoi cetatenie americana, nu dubla cetatenie, sotul este american (nu stiu daca are importanta), eu dubla cetatenie iar lor, copiilor, nu cred ca le voi face acte de cetatenie romana. Este obligatoriu sa le transcriu certificatele de nastere in Ro?

 

Multumesc si imi cer scuze din nou.



#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 24 septembrie 2015 - 06:43

Nu este obligatoriu sa transcrii certificatele de nastere ale copiilor,ei au prin nastere cetatenie romanie,unul dintre parinti(respectiv tu)fiind cetatean roman.

 

Insa daca vor dori vreodata sa dovedeasca cetatenia romania,vor trebui transcrise certificatele-ideea e cu cit amini,cu cit va fi mai dificil mai apoi.



#3
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 24 septembrie 2015 - 14:45

Imi cer scuze ca tot postez pe aici, dar pe masura ce descopar actele necesare in Ro pentru una, alta, dau peste altele si altele de care nu am habar, precum nisipurile miscatoare sunt...

.

De ex., citind despre transcrierea certificatului de casatorie intocmit in SUA in registrele de stare civila romane am vazut pe undeva amintita si transcrierea certificatelor de nastere ale copiilor in Ro.

 

Copii, minori, au amandoi cetatenie americana, nu dubla cetatenie, sotul este american (nu stiu daca are importanta), eu dubla cetatenie iar lor, copiilor, nu cred ca le voi face acte de cetatenie romana. Este obligatoriu sa le transcriu certificatele de nastere in Ro?

 

Multumesc si imi cer scuze din nou.

nu este obligatoriu dar este preferabil . poti face asta pana la varsta de 18 ani ai copilului si inseamna ca i se atribuie codul numeric personal recunoscut in romania.

fara acel cod nu mai poti dovedi nimic decat daca te duci cu constituita in mana si cu certiicatele de nastere si cu... birocratia din romania cred ca o stim cu totii.



#4
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 24 septembrie 2015 - 14:53

ML, uite ce am gasit eu pe site-ul Ambasadei Romaniei de aici; presupun ca regulile sunt aceleasi peste tot.

 

·         Cerere servicii consulare.

·         Cerere adresată şefului Ambasadei României în Elveţia prin care se solicită înregistrarea naşterii şi eliberarea certificatului de naştere românesc. Se completează la Secția Consulară.

·         Declaraţie prin care solicitantul confirmă, pe proprie răspundere, că nu a mai cerut înscrierea actului la o altă ambasadă, consulat sau autoritate română. Se completează la Secția Consulară.

·         Extras al actului de naştere eliberat de autorităţile elveţiene. 

o    După legalizarea copiei certificatului de către Secţia Consulară, exemplarul original se returnează titularului; ORGINAL + 2 fotocopii

Atenţie ! În conformitate cu legislaţia locală (articolul 16, alineatul 2 OEC -Ordonanţa privind starea civilă) Extrasul certificatului de naştere emis de autorităţile elveţiene nu trebuie să fie mai vechi de 6 luni.

·         Certificatul de căsătorie romanesc al părinţilor (daca este cazul); ORGINAL + 2 fotocopii

·         Certificatele de naştere ale părinţilor; ORGINAL + 2 fotocopii

·         Paşapoartele valabile ale părinţilor, pentru cei care au înscris in paşaportul romanesc domiciliul Elveţia. ORGINAL + 2 fotocopii

·         Documentele doveditoare ale statutului legal al părinţilor pe teritoriul statului elveţian (permis de şedere, paşaport elveţian sau carte de identitate elveţiană)

 

  • În cazul in care numai unul dintre părinţi este cetăţean român, numai acesta poate solicita înscrierea naşterii in registrele de stare civila româneşti a copilului. Certificatul de naştere romanesc se eliberează numai celui care a solicitat înscrierea. Acesta poate fi eliberat unei alte persoane numai în cazul în care părintele întocmeşte pentru persoana respectiva o procura autentificata la notar in România sau la ambasadă.
  • La eliberarea documentului se va prezenta acel părinte care a depus cererea, pentru a semna în registrele de stare civilă.
  • În cazul în care părinţii poartă nume de familie diferite, este necesară declaraţia autentică a ambilor părinţi cu privire la numele de familie pe care îl va purta copilul, nume ce va fi înscris în certificatul de naştere românesc emis Secţia Consulară a Ambasadei României în Elveţia. Se completează la Sectia Consulară.
  • În cazul părinților cu domicilii diferite (secția consulară ia în calcul domiciliul specificat din pașaportul romanesc), aceștia au obligația de a da şi o declarație privind stabilirea de comun acord a domiciliului minorului. Se completează la Sectia Consulară.

Editat de Ella73, 24 septembrie 2015 - 14:56 .


#5
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 24 septembrie 2015 - 14:58

Cum n-au copiii dubla cetatenie daca tu esti romanca? Doar daca tu ai renuntat la cetatenia romana, ceea ce nu e cazul. Si eu stiam ca e mai usor de facut cu cit mai repede, insa si mai tirziu cred ca se poate face, dar e umblatura mai multa cum spune Alinta. Insa de ce vrei sa le faci si acte romanesti? Al meu are certificat de nastere romanesc, dar nu are pasaport romanesc (buletin nici nu ar fi legal) si nici nu am de gind sa-i mai fac vreodata. Nu vad la ce i-ar folosi? Are pasaport britanic.



#6
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 24 septembrie 2015 - 15:07

al tau are certificat romanesc, ai lui ml au certificat de nastere american.



#7
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 24 septembrie 2015 - 15:37

Recunosc ca nu am habar de mai nimic pe tema asta, doar ca am intrat in panica citind despre transcrierea certificatului de casatorie in Ro si vazand pe undeva pe pagina ca se face referire si la transcrierea certificatelor de nastere ale copiilor. M-am gandit ca nu numai ca am toate actele romanesti expirate si actul civil netranscris, acum si asta!!!

 

Asadar copiii mei au din oficiu cetatenie romana (eu pastrandu-mi cetatenia romana)? Sunt nascuti in SUA si nu au certificate de nastere romanesti. Nu vreau sa le fac documente romanesti de nici un fel, doar am intrat in panica, dupa cum spuneam, ca e musai sa le transcriu acum certificatele de nastere in Ro, cand am alte zeci de ite birocratice de descurcat.

 

Dar explicati-mi mai bine, va rog, ce este cu aceasta limita de 18 ani? Daca nu le transcriu pana la cei 18 ani ai copilului, el are din oficiu cetatenia romana, dar este greu de dovedit, certificatul de nastere nefiind transcris? 

 

Si vreau sa va mai intreb cum este cu armata pt. baietii cu dubla cetatenie, daca spuneti ca, prin nastere, baiatul are si cetatenie romana? In cazul unui conflict armat in Ro il cheama (si) acolo? Face vreo diferenta transcrierea sau nu a certificatului de nastere in aceasta situatie?

 

Va multumesc tuturor ca va bateti capul cu mine, nu sunt doar vorbe [flo2].

 

P.S. Ella, multumesc pt. acte, retin pentru cand imi voi recapata suflul :).

 

Edit: da, asa este Alinta.


Editat de ML, 24 septembrie 2015 - 15:38 .


#8
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.635 mesaje

Postat 24 septembrie 2015 - 17:09

Eu am facut asta la Consulat, rapid si scump. Acum regret amarnic.

Regret, ca pe o prietena nu a putut sa plece din Bucuresti cu copiii din Bucuresti asta vara, cu acte frantuzesti. La vama au intrebat-o daca copiii mai au si alta cetatenie decat cea fr. ea a zis ca da, cel mare (celui mic nu i-a transcris certificatul). Li s-au luat pasapoarte, a mers undeva in spate sa verifice si a zis ca ok, poate pleca cu baiatul cel mic, dar ca cel mare are nevoie de procura de la tata.



#9
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 24 septembrie 2015 - 17:30

Exact ce spune mcoca, transcrierea vine la pachet cu multe. 

 

ML daca nu le transcrii tu certificatele o pot face singuri dupa cind implinesc 18 ani daca vor. Oricum e clar ca nu e foarte obligatorie transcrierea pentru copii cu dubla/tripla cetatenie atita vreme cit pentru transcrierea certificatului de nastere a unui copil cu unul dintre parinti roman are nevoie de " acordul parintelui strain" . Deci nu poti singura in Ro sau la consulat sa le transcrii certificatele fara ca sotul tau sa semneze. 

 

Nu stiu cum e cu armata,acum nu se face. 



#10
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 24 septembrie 2015 - 20:29

Deci, Mcoca la vama verifica... cetatenia copiilor accesand baza de date cu certificatele transcrise?

Cum ar veni mama a spus adevarul doar pe jumatate pt. cel mic... Trebuie sa fie la fel ca la certificatul de casatorie incheiata in strainatate. Cat timp nu este transcris, nu se recunoaste, deci poti (?...) spune ce vrei. 

 

Crista esti sigura ca le pot transcrie singuri dupa 18 ani? Imi inchipui ca f. greu, dar parca i-as lasa pe ei sa decida ce si cum cand vor avea maturitatea de a hotara singuri.


Editat de ML, 24 septembrie 2015 - 20:42 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -