Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa a V-a 2015-2016


205 raspunsuri la acest subiect

#191
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 09 martie 2016 - 15:59

La scoala fie-mii, bursa se da de la 8,50 in sus. Fata s-ar fi incadrat, dar scoala nu are bani suficienti. Ii dadusera lacrimile de ciuda, fiindca deja se gandea ca si-i pune-n pusculita.



#192
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 09 martie 2016 - 17:49

Otilia, 4 ore de mate si 5 de romana au in clasa a V-a.

Noi suntem ok cu matematica, lucreaza in clasa  destul de mult, se corecteaza temele, se explica ce nu s-a inteles.

Se dau teste anuntate, se face recapitulare pt teste.

Chiar ma gandeam sa te rog sa dai exemplu de un exercitiu greu de-al ficei tale,  ca sa stim despre ce vorbim. 

 

Exemple de exercitii grele:

 

Trei baieti merg la pescuit. Fiecare prinde un peste. Pestele lui A cantareste dublul fata de pestele lui B. Pestele lui C cantareste cu 100 grame mai putin fata de pestele lui A. Toti pestii cantaresc impreuna 1 kg. Cat cantareste pestele fiecaruia?

 

A si B s-au cantarit acum un an. Atunci A cantarea 42 kg si B cantarea 45 de kg. Dupa un an B are cu 3 kg mai mult fata de A. Greutatea lui A a crescut cu 1/7. Cu cat a crescut greutatea lui B?

 

Si variatiuni pe tema aceasta.


Editat de Otiliav, 09 martie 2016 - 17:53 .


#193
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 09 martie 2016 - 20:09

Nu-s prea grele, pentru a 5-a. Cel putin pentru nivelul de aici. Poate au mai multe necunoscute..?

#194
irinai

irinai

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 10 martie 2016 - 09:50

Sunt simple pentru clasa V-a. Genul asta de exercitii le faceau in clasa 3-a, sau a 4-a.


Editat de irinai, 10 martie 2016 - 09:51 .


#195
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 martie 2016 - 10:19

Hop si eu cu un sfat necerut.

 

Daca e posibil faceti meditatii pentru gramatica, macar la 2 saptamani, acolo unde se impune.

 

Caietele din V-VIII de gramatica opriti-le, nu le aruncati pana la facultate.

In liceu nu se mai face gramatica. Dar sunt facultati (drept, limbi straine, samd) unde se da la admitere gramatica.

 

Na, ca eu nu am pastrat decat caietul de clasa VIII si nu e de ajuns. Acum fii-mea munceste ceva mai mult pentru admitere.



#196
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 10 martie 2016 - 11:56

Stiu ca-s simple. Dar nici acestea nu sunt obligatorii. Cand li se da tema de casa ii lasa sa aleaga daca fac un set de exercitii mai usoare sau un set de exercitii mai grele. Si desigur ca ei aleg usoare. Iar la test se da si unul doua mai greu. Dar neavand note sau calificative nu prea le pasa.



#197
Anka74

Anka74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 658 mesaje

Postat 10 martie 2016 - 13:08

Viviana, orice sfat de-al tau e binevenit, ca doar ai trecut prin asta!

Caietele le voi pastra, sa vedem cum si unde... ca la mate e deja la al patrulea caiet, la romana doar la al doilea. 

Mi-e ciuda, ca daca la scoala s-ar face cum trebuie ora nu ar fi nevoie nici de atata munca acasa, nici de stres, nici de meditatii.

Copilul poate, il duce capul, nu la el e problema. 



#198
Anka74

Anka74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 658 mesaje

Postat 10 martie 2016 - 13:17

Otilia, ce fain pare ca e la voi acolo. [pk] Spun pare pentru ca nu cunosc foarte multe despre sistem.

Pai la matematica noastra de-a V-a imagineaza-ti un exercitiu (ca nu prea am cum sa-l scriu) cu o fractie - iar la numitor si numarator  un calcul cu puteri, factor comun si alte minunatii de-astea - iar ei au de demonstrat cine stie ce - ca e ireductibila/nu, ca e supra/sub/echiunitara... Si asta asa pt  nivel mediu! 



#199
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.460 mesaje

Postat 10 martie 2016 - 13:18

Viviana [flo]

Nu mi vine sa cred cum au zburat 4 ani ... Mult, mult succes voua  [il]

 

Noi saptamana asta am avut 4 zile doar cor  [:-)))]  pregatire pentru olimpiada  [:-)))]

Clasele de-a 5-a au avut liber din cauza simularilor de bac, maine se reia programul normal. Ioi si vai pentru recuperari  [fri]  dar nu le putem avea pe toate  [biz]



#200
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 10 martie 2016 - 13:37

Anka, ce scrii tu este SF. Acum au reluat fractiile. Dar nu au ajuns la inmultiri sau impartiri. Puteri nu a vazut decat la unitatile de masura.

 

Aseara mi-a adus testul sa il semnez. Asa cum ma asteptam a sarit peste exercitiul gen ecuatie. Pe motiv ca ea a facut cat a putut si atat a putut ea. Intentia ei a fost sa aleaga exercitiile usoare dar a sarit cumva peste unul usor si a facut unul cu ecuatii. A dat testul luni, colegii ei au dat joi dar ea avea febra si nu a mers la scoala. Luni a dat testul intr-o zona pe unde circula copii in pauza. Si au si mutat-o de acolo in alta parte. Adica s-a concentrat de nu a mai putut la test. Ea in timpul testului o vedea pe sora-sa mai mica in aula ca se uita la un film si si-au facut cu mana.

Ma enerveaza la culme ca nici ea si nici profesorii nu se agita sa faca cat mai bine la teste. Data trecuta s-a dus la toaleta in timpul testului. Pai, pana mea, stii ca ai test anuntat du-te in pauza la baie. Daca i-am zis parerea mea ca nu e suficient de rapida si nu se concentreaza la maxim a inceput sa bazaie ca eu niciodata nu-s multumita. Am intrebat-o ce parere are ea despre ce si cat a facut si recunoaste ca putea sa faca mai bine si ca data viitoare incearca.

Partea buna ca din tot ce a facut a avut doar o greseala. Si inca una dar exercitiul acela era gresit asa ca nu se pune. Aseara a facut singura exercitiul greu sarit. Dar habar nu am cum a ajuns la rezultat ca nu a scris pe foaie rezolvarea ci enuntul si rezultatele. Cred ca prin incercari.


Editat de Otiliav, 10 martie 2016 - 13:38 .



Panic Questions

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

Last Blogs

  • Cu bune È™i rele

    Irina0820
    - Astăzi, 09:41

  • Testul de toleranță la glucoză

    Ana1298
    - Astăzi, 08:28

  • Sunt cursurile de puericultură importante?

    Ana1298
    - Ieri, 20:51

  • Bebe ajunge acasă

    Roxanesss
    - Ieri, 13:32

  • Prima zi de fericire

    Irina0820
    - Ieri, 09:59

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -