Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa a V-a 2015-2016


205 raspunsuri la acest subiect

#171
Anka74

Anka74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 658 mesaje

Postat 18 februarie 2016 - 11:13

Copilul meu a invat ieri de la ora 9 la ora 21... a facut o jumatate de ora pauza pt un serial. Plus drumul la si de la scoala. (N-au fost doar temele de scoala, se pregateste pt un concurs in weekend la geografie, si-a facut temele pt meditatiile de la engleza... )

Mi se pare chiar mica bursa in conditiile astea!

Mi se pare insa foarte nedrept ca nu sunt reguli generale si nu toti copii au aceleasi drepturi! Aceleasi obligatii da, dar nu si aceleasi drepturi!



#172
Anka74

Anka74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 658 mesaje

Postat 09 martie 2016 - 14:01

Intrebare mai ales pentru mamicile din clasele mai mari: Ceea ce se face intr-a V-a la gramatica se mai reia in clasele mai mari?

Ca pe mine m-a dat gata gramatica asta... si clmea e ca mie imi placea, imi place si acum, dar bietii copii sunt pusi in fata mult prea multor notiuni intr-un timp foarte scurt. Nu au nici macar timp sa lucreze, sa exerseze ceea ce li s-a predat. Au facut indicativul intr-o ora, toate cazurile substantivului intr-o ora... la scoala analizeaza propozitii simple  acasa primesc analize pe texte din Creanga sau cine stie ce  poezii! 

Nu sunt invatati sa caute subiectul si predicatul atunci cand incep o analiza... chiar daca cerinta e sa se identifice complemetul intr-o propozitie mie mi se pare ca e logic sa caut intai subiectul si predicatul... Nu sunt invatati sa puna intrebari. Cum stabilesc ei functia sintactica si cazul habar n-am, cica pe incercate mi-a zis copilu, ...

Acum, el isi da toata silinta, eu il ajut cat pot acasa, timp nu prea avem disponibil, dar zau ca nu mi se pare normal. 

Eu tot sper ca in anii viitori vor consolida ce au invatat / ce li s-a predat anul asta, insa notele de anul asta vor avea de suferit. Ca doar n-o nimeri toate cazurile!  [batcap]

 

La voi cum e? Cum il pot ajuta mai mult decat o fac?

Astept prima sedinta cu parintii sau ma duc la scoala si discut cu profesoara? Ca deja mi se pare cam mult...



#173
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 09 martie 2016 - 14:08

Si eu care credeam ca profesoara este slab pregatita...  Cand colo, programa este mai mult decat proasta...  

Asa e si la fie-mea. Ca s-o ajut, i-am scris conjugarile a catorva verbe cu terminatii diferite, pe cateva pagini A4. Singura, si-a notat, apoi, la ce intrebari raspund : complementul, atributul, ce este prepozitia etc. 

Tot ce invata acum la gramatica, le va folosi in anii urmatori la analiza frazelor; deja au si inceput.



#174
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 09 martie 2016 - 14:22

Profesoara noastra le-a facut scheme pentru fiecare parte de propozitie. Patrick vad ca intelege foarte bine asa.

 e mult de invatat, dar oricum se vor consolida in timp.



#175
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 martie 2016 - 14:28

Anka, da, se reia si se adauga. E timp sa le consolideze.



#176
Anka74

Anka74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 658 mesaje

Postat 09 martie 2016 - 14:32

Bun. Programa e proasta, ma rog, prost gandita si conceputa. E clar ca majoritatea elevilor nu pot tine pasul. 

Ce fac eu ca profesor in cazul asta? 

Ca profesor stiu si ce le predau intr-a VI- a asa ca acum insist pe notiunile de baza. Mai bine putin si bine dacat mult si deloc.

Cum imi explica mie doamna asta ca in clasa analizeaza texte de genul:

"Cartea veche este a lui." iar acasa are text din Poveste porcului de Creanga cu...nspe mii de pronume. Mi, vi, li... si doar le dicteaza textul, nici macar nu-l aveau scris in carte sau pe tabla!

Cum imi explica ea ca in caietul copiilor scrie clar, sublinat, evidentiat " Numele predicativ sta totdeanuna in cazul Nominativ" ... banuiesc ca era vorba de numele predicativ exprimat prin substantiv, caci erau la substantiv atunci, insa am avut un mare semn de intrebare atunci!



#177
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.465 mesaje

Postat 09 martie 2016 - 14:34

Scheme si la noi. Si muncit mult in clasa. Si teme acasa si repetat si exersat.



#178
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 09 martie 2016 - 14:38

http://www.libris.ro...sp?pr_id=357451

 asta e o carte foarte buna de avut la indemana, pentru toti anii in care se face gramatica.



#179
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 09 martie 2016 - 14:54

Pronumele personale : mi, le, te samd sunt scrise in manual intr-un tabel care trebe memorat.



#180
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 09 martie 2016 - 15:04

Hop si eu pe aici.

 

Vreau sa va intreb cate ore de matematica face un copil in clasa a V-a sau a VI-a in Ro care merge la o scoala obisnuita. Fata mea are 10 ani 3 luni, e in clasa a VI-a aici dar penru ca a inceput scoala devreme as zice ca logic e sa fac o paralela cu clasa a V-a din Ro.

 

Ea are pe saptamana:

- 3,5 ore de norvegiana

- 3 ore de matematica

- 2 ore de engleza

- 1,5 ore de religie si etica

- 2 ore de cultura civica/ legislatie/geografie/istorie

- 1,5 ore de stiintele naturii

- 2 ore de lucru manual

- 1 ora de muzica

- 1,5 ore de sport

- 2 ore de nutritie/pregatit mancare

 

M-am uitat pe programa scolara si respecta imparteala orelor propusa de minister. Au insa 38 de ore pe an flexibile si nu stiu exact cum le folosesc. Banuiesc eu ca unele sunt orele pentru ca nd au o zi la sanius/patinat/biciclit dar nu sunt sigura. Ce ma deranjeaza pe mine este ca profesorul de matematica nu le verifica exercitiile facute in clasa. Daca a inteles bine, daca nu pai greseste si la ce face acasa. Iar acasa eu o corectez iar ea tot imi spune ca asa a predat profesorul, ca asa se face in Norvegia, ca asa a inteles ea, ca metodele mele sunt invechite. Exercitiile facute acasa nu sunt nici acelea corectate la fiecare in parte. Uneori ii mai intreaba ce rezultate au avut. Se concluzioneaza care e rezultatul corect dar nu se reia exercitiul pentru cine nu a inteles. Iar eu trag concluzia ca nu corecteaza exercitiile pentru ca nu au timp. Si uite asa suntem intr-un cerc fara sa vad o rezolvare. A discutat zilele trecute un exercitiu cu profesorul si cica metoda ei este de liceu, ca e prea elevata. Era o ecuatie iar noi am rezolvat-o in mai multe etape. Ca sa treaca in partea cealalta a egalului nu stie. Era ceva de genul 140 + 2x = 3x + 80 si eu i-am sugerat sa scada 2x din amandoua partile si dupa aceea sa scada numarul mai mic din amandoua partile. Ei bine, n-a fost ok si nici nu stiu cum se astepta sa rezolve. Ca erau multe exercitii de genul acesta si sa faca prin incercari lua prea mult timp.

In fine, sunt curioasa cate ore se fac in Ro la acelasi nivel. Ca de ceva timp de luptam cu matematica si sunt din ce in ce mai convinsa ca nu fac suficient la scoala din cauza ca au doar 3 ore pe saptamana.




Panic Questions

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - Ieri, 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

Last Blogs

  • O sa avem copil

    BeckyGaie
    - Astăzi, 07:35

  • o noua minune

    Onyoana
    - Ieri, 19:14

  • Dulapul lui bebe

    Julix94
    - Ieri, 17:39

  • Am primit geanta bebelusului

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 15:56

  • Al treilea trimestru - saptamana 28

    IonIza
    - Ieri, 15:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -