Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Stimulare ovariana


40 raspunsuri la acest subiect

#31
irinatb

irinatb

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 18 decembrie 2015 - 19:13

Sunt in ziua 7 dupa ovitrelle si m-au luat niste dureri cam sacaitoare, nu stiu care ar fi motivul. 



#32
theo2014

theo2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.049 mesaje

Postat 18 decembrie 2015 - 21:23

Poti lua un no spa, ca sa nu ai crampe musculare, care sa dauneze unei posibile implantari. De asemenea, stai cat mai cuminte si ai grija la efort. Succes 



#33
Bianya

Bianya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 28 decembrie 2015 - 19:42

Cum te mai simti Irinatb,esti mai bine?

Am nevoie de un sfat,daca ma poate ajuta cineva.Am facut deja 3 luni de stimulare cu clomifen si am  3 luni de cand iau metformin.Nu stiu ce sa fac,sa iau in continuare acest tratament ? Ovulatia tot nu mi s-a reglat,am facut teste de ovulatie incepand cu ziua a 13 a a CM si au iesit negative.

Citisem ca ar fi foarte bun Vitex Agnus Castus dar parca nu e indicat daca ai fibrom..Chiar nu stiu ce sa fac...

Pe alta parte ma bate un gand sa merg sa cer parerea unui alt medic ,poate imi recomanda alta schema de tratament...of ce m-am saturat..



#34
Dana_Mica

Dana_Mica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 29 decembrie 2015 - 21:54

Buna, fetelor! Astept vesti bune de la voi, cu "doua liniute"!  [:X]  [:X]  [:X]

In ianuarie voi incepe si eu investigatiile... ca de 7 luni incercam in zadar...



#35
Bianya

Bianya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 30 decembrie 2015 - 00:03

Multa bafta Dana_Mica! Sa fie cu noroc  [:)] !



#36
irinatb

irinatb

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 04 ianuarie 2016 - 11:05

Bianya iti inteleg foarte bine dezamagirea. Din pacate nu sunt insarcinata. Am terminat ultimul tratament cu clostilbegyt (luna 3) si acum sunt in perioada de monitorizari ecografice.Mie imi este rau de la substanta asta si ma cam sperie ideea ca cine stie ce schema de tratament as mai putea primi. Pot trece peste starile acestea dar macar sa fie un rezultat pozitiv.Daca nu va fi nici luna asta cu noroc vreau sa fac pauza vreo 2 luni si apoi sa merg la un nou control.



#37
Bianya

Bianya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 05 ianuarie 2016 - 13:57

Eu ma gandeam la o noua schema de tratament care chiar sa dea rezultate [:)] .Tin minte cat de entuziasmata am fost atunci cand am citit pe net despre reusitele tratamentului care abia imi fusese prescris (metformin+clomifen).Erau fete care povesteau ca au ramas insarcinate dupa o luna,doua de tratament.Imi imaginam si aveam toate sperantele ca la fel va fi si in cazul meu.Dezamagirea este mare,ai dreptate dar trebuie sa luptam in continuare si nu trebuie sa ne pierdem speranta.

Eu sper in primul rand ca voi da peste acel medic care imi va da tratamentul corect si ca va veni bebele si la noi.Cat de curand  [:)]  .Parca m-as orienta la un medic din orasul meu pe care sa-l pot gasi cand am nevoie de el.Mi-ar placea sa gasesc un medic bun in ceea ce face si dedicat ,nu un medic care la fiecare consultatie trebuie sa reiau totul de la zero si sa ii povestesc ce si cum.Pentru ca am avut si astfel de experiente.Nu sunt absurda,inteleg ca sunt atatea paciente insa ma astept la ceva mai multa atentie si interes de la um medic din sectorul privat.Poate nu am dreptate dar eu asa simt.

Oricum iti urez succes si sper sa vina bebe cat mai repede  [pup]



#38
mititica23

mititica23

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 592 mesaje

Postat 06 ianuarie 2016 - 20:40

Buna fetelor vad urmaresc de ceva timp,dupa inseminari si fiv esuate,mam orientat catre CSD la indemnul sotului,eu sunt la a-5-a stimulare,dupa 2 luni pauza,in prima luna am avut closty.1/2(z2CM-11CM),predison-8zile din z1-z8(6past/zi),nolicin,sumetrolim-10zile,oestrogel z5-z15cm nu am raspuns la aceasta schema cu closty,a doua luna closty.z5-z9(2past./zi) am raspuns dar nu sau spart foliculii,a treia luna aceiasi luna dar iam spart cu pregynil 5000ui,a patra luna la fel schema dar nu sa inramplat minunea,a-5-a-6-luna pauza,acum mi sa schimbat schema ca fac hiperstimulare,acum am asa schema z1CM-1/2medrol-z8CM,z2CM-closty.1/past.-z11CM,z5CM-z10CM-ostrogel fara antibiotic la schema asta,in z3cm am facut ecograf,si acum voi merge in z13CM la eco ptr a vedeA cand fac pregynil,eu am facut si 11 instilatii si am verificat trompele inainte de a incepe stimularile,am sa revin cu vesti cand fac pregynil,eu la planul vostru nu am vazut nici medrol sau predison,dr meu nu face decat stimukarile si la toate pacientele recomanda antibiitic si predison sau medrol .



#39
irinatb

irinatb

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 06 ianuarie 2016 - 21:08

Mititica23 tu ce probleme ai ( ma refer probleme hormonale) ? Eu ma confrunt cu rezerva ovariana redusa corelata cu FSh marit. Nu am auzit de medicamentele pe care le-ai scris, dar nici nu am prea mare experienta, fiind la prima cura de stimulari. Daca FIV pe care le-ai facut au esuat, stimularile te pot ajuta?



#40
mititica23

mititica23

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 592 mesaje

Postat 07 ianuarie 2016 - 09:15

La fiv am avut tentativa de implantare,acum foliculii mei nu se sparg doar cu injectie cauza e endometrioza,atat timp cat ovulez si ajutorul injectiilor mai am sperante,daca in decurs de 12 luni de stimulari nu reusesc urmatorul pas e fiv pe ciclu natural,a fost greu cu monitorizarile ca am schimbat doctorul si am luat de la zero toate investigatiile,eu mai am si anexita bilaterala,deci am intalnit persoane cu aceeasi pr. de sanatate si au reusit cu stim.si CSD.Ptr.af.imunologice analize ai facut,Amh,Ca 125,hsg,( verificare trompe neaparat),spermograma sotul,test hallosperm sotul,histeroscopie,laparscopie.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -