Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Stimulare ovariana


40 raspunsuri la acest subiect

#21
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 30 noiembrie 2015 - 11:12

Salut!

Subiectul imi trezeste amintiri, in 2001 am facut si eu pentru prima data o simulare scurta de 3 luni cu clomifen. Apoi pauza de 3 luni, dupa care s-a intamplat minunea  [il] . La mine a fost mai greu pentru ca dintotdeauna am avut ciclul neregulat. Bineinteles ca ginecologul deosebeste foliculii de chisturi, tin minte ca mie mi-a zis ca aveam cativa foliculi mari. Sa fie cu noroc tratamentele voastre  [flo] !



#22
MariaAlinaC

MariaAlinaC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 01 decembrie 2015 - 17:11

Buna. Eu sunt insarcinata in 15 sapt, dar nu sunt straina de stimulari. Am facut vreo trei cu gonal injectabil si declansare cu pregnil. De doua ori am facut inseminare si o data contact dirijat. Cu testele de ovulatie am incercat si eu dar nu am reusit cu ele, desi aveam un ciclu regulat. Dr a spus ca nu sunt asa de concludente. In afara de foliculii mari trebuie sa mai ai si un endometru bun, dar nu dispera. Eu o trompa nu o mai am, iar de ovulat, ovulez mai bine pe partea unde nu mai am trompa. dar si trompa cea buna nu e asa de buna, dar totusi minuni exista.I n vara asta in august cand ma asteptam mai putin, fara nici un tratament am ramas insarcinata.

#23
Bianya

Bianya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 01 decembrie 2015 - 20:44

Sa dea Dumnezeu sa aiba rezultate tratamentele si sa va anunt ca vine bebe !


#24
Bianya

Bianya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 01 decembrie 2015 - 20:59

Felicitari MariaAlinaC, sarcina usoara si bebe sanatos!Cat ma bucur cand aud si despre cazuri fericite!


#25
irinatb

irinatb

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 12 decembrie 2015 - 14:15

In ultimul timp nu am mai intrat pe forum.Din pacate prima luna de stimulare nu a fost cu noroc desi aveam un folicul de 21,7, dar nu mi-a masurat endometrul. Acum sunt in luna 2 si am folicul de 22,3, endometru 11,8 aseara  am facut si ovitrelle pentru declansarea ovulatiei. De maine seara incep sa iau duphaston. Eu am AMH foarte mic 0,09. Bianya tu ce schema de tratament ai ?



#26
Bianya

Bianya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 13 decembrie 2015 - 18:54

Eu am 3 luni de cand iau metformin si doua luni de stimulare cu clomifen.Ciclul este regulat insa ovulatia are loc tarziu ,in ziua 19 - 20 (luandu-ma dupa temperatura bazala) ceea ce nu este normal pentru un ciclu de 28-29 de zile.

In ziua 17 mi-am facut un test de ovulatie si dupa 5 minute a devenit putin vizibila si cea de-a doua liniuta.Stiu ca testul se interpreteaza ca fiind negativ insa a fost prima oara cand am vazut catusi de putin a doua liniuta .Oricum o crestere semnificativa a temperaturii a avut loc abia in ziua 21.

Din pacate de-acum trebuie sa imi vina musafirii(maine banuiesc) ,astfel va urma a treia luna de stimulare.Nici nu stiu ce voi face daca nici a treia luna nu va fi cu noroc.In sensul ca doctorul mi-a recomandat sa merg 6 luni consecutiv cu clomifenul insa pe prospect am citit ca se ia 3 luni ,dupa aceea 3 luni pauza.E si aiurea ca doctorul vine de la Iasi si nu il pot gasi cand vreau eu.



#27
irinatb

irinatb

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 14 decembrie 2015 - 15:29

Si mie mi s-au indicat tot 3 luni de tratament, iar daca nu reusesc sa obtin o sarcina sa merg din nou la control (am fost la un medic din Sibiu). Banuiesc ca imi va da altceva. Eu fac monitorizari ecografice in zilele 9-14, in functie de cum cresc foliculii fac injectia pt declansare.( astea la fac la un dr de aici ). Am inteles ca e riscant clomstilbegyl- ul ca se pot forma chisturi daca nu se elibereaza ovulele. Apoi iau duphaston 10 zile. Tu ai tratamentul dat de ginecolog sau endocrinolog? Ti-ai facut AmH pt a afla cum stai cu rezerva ovariana?



#28
Bianya

Bianya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 14 decembrie 2015 - 21:25

Tratamentul mi-a fost dat de ginecolog.AmH nu am facut ,nu mi-a spus sa fac.Bine ca eu mai am si alte probleme pe langa sindromul ovarelor polichistice ,un fibrom,o candidoza tratata dar care a recidivat,uter retrovers.Si cam atat imi vine in minte acum.


#29
irinatb

irinatb

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 14 decembrie 2015 - 21:34

Deci e putin mai complicat. Si eu am uter retrovers dar mi s-a spus ca nu este un motiv care sa impiedice o sarcina. Eu ma confrunt cu rezerva asta ovariana redusa [q] in rest nu am descoperit sa mai am altceva in neregula. Poate se intampla un miracol !



#30
Bianya

Bianya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 15 decembrie 2015 - 10:18

Sa dea Dumnezeu sa fie cu noroc tratamentele noastre si sa ne indeplineasca dorinta ! 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -