Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Imigratia ilegala- un nou nivel (2)


904 raspunsuri la acest subiect

#491
ziki

ziki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 17:36



Ziki -- makes sense ce spui - insa, asta e de-acum solutia in caz de orice razboi, oriunde? Pleci?

Stiu ca e greu de vorbit de pe margine insa ... parca sunt prea multi barbati in acest val de emigranti. Toti foarte tineri.

Nu stiu ce sa raspund la prima parte. Eu cred ca da, pleci cand e razboi. Eu as pleca din mai putin de atat. De fapt, am si facut-o  [:)]

 

La partea a doua, eu vad pe internet destule poze cu femei cu bebelusi in brate, mai ales in trenurile din Ungaria, copiii sunt purtati pe deasupra capetelor, sa urce in trenurile pline ochi. Dar cred ca exista si o dimensiune de ce anume prezinta "media" aici, orice poza scoasa din context poate fi interpretata dupa bunul plac, cu un "caption" bun.

 

Daca as sti ca imi pot trimite sotul inainte, sa infrunte valuri si scenarii periculoase, ca mai apoi sa vin si eu cu copiii, da, l-as trimite intai pe el, tocmai ca e tanar si in putere, daca asta ar fi speranta de mai bine. Dar, doamne, cat ma sperie numai exercitiul asta de a ma pune in situatia lor!...



#492
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 17:39

11988322_10153152922626243_917193268484711935089_10153152922586243_2589308106364

646x404.jpg

 

 

Dumnezeu sa ma ierte dar indivizii astia nu-mi inspira compasiune.Un singur copil in marea de soldati zdraveni.....aratat ca pretext...asa vad eu

 

Imi asum si sa fiu facuta pentru asta ticaloasa si fara inima....imi inspira ..hm...smartphonul e sigur necesar cand fugi sa-ti salvezi viata....


Editat de eumada, 03 septembrie 2015 - 17:47 .


#493
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 17:40

 
Realitatea mea e diferita. Vecinii mei sirieni au venit in Norvegia cu un contract de munca. Mai intai el, dupa aceea ea. Anul acesta au venit mama, sora, fratele ei. Tatal ei a venit in vizita cateva zile. Fratele ei lucreaza in IT. Ei au venit legal. Parca mama a primit viza din Italia. Si acesta e doar o familie care a venit legal. Si cu avionul. Si culmea, prietenii care vin pe la ei sunt legal. Ori muncesc ori la studii.

 

Ba da se poate si legal cu un contract de munca sau reuniune de familie. De unde le scoateti ca nu se poate legal? Luminati-ma si pe mine ce tara nu ofera rezidenta sirienilor daca intrunesc conditiile lor?

Ah si inca ceva. Doi din ei nu lucreaza pe contract norvegian. Lucreaza din No pentru alte doua tari.

 

Pai sa ne lamurim. Vecinul tau a plecat in ce an din Siria? A emigrat direct din Siria sau dintr-o alta tara in care era deja stabilit? A venit din lagar?

 

Pentru ca realitatea e urmatoarea. Pentru obtinerea unui contract de munca trebuie sa existe o oferta, si scuza-ma dar cumva ma indoiesc ca norvegienii si-au facut targ de job-uri in tabara de refugiati. Cei din tabara de refugiati, locatiile sunt Turcia, Jordan, Lebanon, NU au drept de munca pe teritoriul tarilor respective si mai nou nu pot depune cereri de azil acolo, si te asigur eu ca nu exista companie vestica de orice natie care sa-si posteze joburi in taberele de refugiati.

Nu conteaza cine esti si ce stii sa faci, odata ajuns acolo iti astepti dosarul de azil sau finalul conflictului si ambele pana acum sunt peste 5 ani de procesare. Timp in care nu mai esti OM, esti refugiat si drepturile tale sunt in functie de ce vor altii.



#494
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 17:44

Si ca veni vorba de acte....pai innebunesti cate acte se cer in Uk.....

 

Ca sa poti lucra chiar si amarat pe santier e nevoie de Nino,cont bancar.....asta nu se face fara dovada de adresa......dovada de adresa e greu de obtinut,trebuie sa inchiriezi sa platesti depozit....mai trebuie tot felul de carduri ca sa poti munci pe santiere....atestate si cursuri....am prieteni si stiu de la ei....

 

In franta e si mai rau chiar.......si imi spune mie ca fara acte poate munci cineva.....da,actele sunt aruncate pentru ca asa nu pot identifica teroristii....



#495
iarina

iarina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.472 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 17:44

Cum am devenit occidentali de Catalin Stefanescu. Ma intreb daca mai putem spune ceva.

http://dilemaveche.r...nit-occidentali



#496
iarina

iarina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.472 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 17:48

Da' de ce ar trebui sa fugi mey fara telefon? Trebuie sa fie in pielea goala ca sa ii credeti ca fug de razboi? Si daca mai au rude? Si daca vor sa vorbeasca cu familiile? Cum ar trebui sa arate un refugiat in opinia voastra, ca sa nu fugiti de ei, sa nu scuipati in san si sa nu faceti abuz de epitete? Chiar as vrea sa faca careva portretul refugiatului ideal. Eumada incepi tu?

deja mi se pare ridicol. Scenariu clasic de poze scoase din context si interpretate cum ne tuna.



#497
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 17:51

Da, un smartphone este foarte util cand fugi ca sa iti salvezi viata, pentru ca poti planifica ruta cu ajutorul aplicatiilor.

 

Vezi aici: https://www.youtube....h?v=lYMLlMUeK7Q



#498
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 17:54

Am spus ce am avut de spus.



#499
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 17:54

[flo2] exact asta am spus si eu in urma cu citeva zeci de pagini.... mai usor sa fuga decit sa puna mina pe arme si sa-si recupereze tara...eventual sa astepte americaniis afaca asta pt ei...dar oricce favor costa.

 

daa, ca e tare usor sa fugi de acolo. Dupa ce traiesti 4 ani in bombardamente, cu dezaxati ca IS haituind tot ce le sta in cale si in pauze aruncand in aer situri arheologice care stau in picioare de mii de ani si sunt in patrimoniul umanitatii. Sa vinzi ce bruma mai ai si sa iei familia punandu-ti viata n pericol - in continuare, ca tot faci asta de ceva timp - in speranta ca scapi cu viata.

valul de refugiati probabil ca a ajuns undeva la 200.000 de oameni? Din 17 milioane cat e populatia Siriei...



#500
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 17:54

si totusi acolo in SIria nu exista nici o rezistenta?

 

 

Ba da, Free Syrian Army sau cum ii spune, formata dupa evenimentele din Darra (sau Darraa).

 

Dar regimul dictatorial vizeaza in special civilii - inclusiv copiii. Unul dintre spitalele bombardate chiar in timp ce filma reporterul era spital pentru copii. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -