Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Imigratia ilegala- un nou nivel (2)


904 raspunsuri la acest subiect

#1
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 27 august 2015 - 08:56

Deschid partea a doua pentru subiectul asta, pentru a fi mai usor urmarit.

 

Prima parte s-a incheiat aici:

 

http://comunitate.de...91#entry8289000



#2
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 27 august 2015 - 09:05

Inainte sa citesc ce s-a scris aseara, vreau sa va spun ca un sondaj din germania spune ca majoritatea nemtilor (daca nu ma insel peste 60%) crede ca nu vor fi probleme cu integrarea imigrantilor si sunt de acord ca statul german sa contribuie la integrarea lor.

De asemenea, nu mi se pare deloc surprinzator ca cei veniti sunt concentrati spre est, am citit si auzit prin viu grai (desi parca aici pe forum s-a contrazis ideea) ca fosta Germanie comunista este dramatic depopulata.

Asta sa fie motivul pentru care Merkel nu are reactiile asteptate?



#3
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 27 august 2015 - 09:52

Parerea mea sincera este ca de stopat fenomenul nu se poate stopa.

In tarile lor de origine este prea rau. Isi asuma orice risc, doar sa scape de acolo.

 

In acest caz optiunile sunt doua:

 

1. Eviti integrarea lor si atunci, aruncati de colo colo si lepadati de toata lumea, refuzandu-li-se hai sa nu spun dreptul, hai sa spun speranta la o viata mai buna, se vor inrai, deci intr-adevar se va ajunge la o clocitoare de teroristi fanatici, incrancenati tocmai din cauza neacceptarii.

 

2. Accepti integrarea lor, dar atunci ai dreptul si chiar obligatia, de dragul cetatenilor pe care tu, ca stat, ii reprezinti, sa o faci selectiv. Asta necesita o schimbare de legislatie, dar se poate face. Este nevoie ca procesul sa fie simplificat, pentru ca atata vreme cat stau in tabere de refugiati costa bani, bani pe care se pare ca nimeni nu e dispus sa-i dea. Cu cat ii angrenezi in economie, obligandu-i la un loc de munca, cu atat mai repede scapi de costurile intretinerii lor. 

 

Mie mi se pare ca de fapt totul devine o disputa dintre "vreau sa-mi pastrez nivelul de confort" versus "vreau sa traiesc".

 

Adevarat ca satulul nu crede flamandului....



#4
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 27 august 2015 - 10:09

BlackCat4evR, ce simplu pare totul asa teoretic. Tu ai citit mesajele in care se specifica destul de clar ca este extrem de greu sa deportezi? Ca  eu nu prea cred. Tarile care au semnat tratate ca nu deporteaza un om intr-o tara daca viata ii este in pericol nu ii pot deport. Si ei stiu unde sa vina. In concluzie trebuie sa accepti sa ai grija de toti cei care vin. Chiar daca ii triezi, le respingi dosarul, ei tot vor locui unde au venit pentru ca nu ii poti trimite inapoi.

Tocmai de aceea e criza ca au venit in valuri mari si nu-s locatiile pregatite, nu-s banii alocati.

 

Nu pot sa nu remarc cat de usor generalizati ca nu-s scoliti, ca sunt puturosi. Mai sa fie, chiar asa sunt toti. Ce usor este sa ii etichetam. Eu cunosc cativa sirieni, cu studii, care au si ceva bani si isi permit sa locuiasca in alta tara. Au fost scoliti in in afara tarii lor si au si locuit de multi ani in afara dar tot pasaport sirian au. Ca daca locuiesti in UAE nu primesti cetatenie.



#5
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 27 august 2015 - 11:02

Andacos: "Letitia,sa stii ca n-am citi nicaieri de ce spui tu,personal nici nu cred ca vor face nemtii ce spui tu ca vehiculeaza presa engleza...asta chiar ar fi imediat speculata ca o mare nedreptate,nu cred ca vor exista momentan criterii de separare."

 

Dana am vazut la stiri aseara, pe 3 programe. Dar binenteles ca nu se aplica celor ce sint deja in germania, am zis deja. E pentru cei ce vin din urma, astia de sint in grecia, ungaria, etc. Prioritate au sirienii, ceilalti sint emigranti economici. Eu gasesc ca e normal asa.

 

Frunzarind presa romaneasca observ ca imigrantii de care tot vorbim aici nu sint deloc doriti in Romania. Nici macar in tranzit!  [:-@] Mda...



#6
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 27 august 2015 - 11:05

BlackCat4evR, ce simplu pare totul asa teoretic. Tu ai citit mesajele in care se specifica destul de clar ca este extrem de greu sa deportezi? Ca  eu nu prea cred. Tarile care au semnat tratate ca nu deporteaza un om intr-o tara daca viata ii este in pericol nu ii pot deport. Si ei stiu unde sa vina. In concluzie trebuie sa accepti sa ai grija de toti cei care vin. Chiar daca ii triezi, le respingi dosarul, ei tot vor locui unde au venit pentru ca nu ii poti trimite inapoi.

Tocmai de aceea e criza ca au venit in valuri mari si nu-s locatiile pregatite, nu-s banii alocati.

 

Otilia, dar ce se intimpla dupa ce se instaureaza pacea in tarile lor de origine? Ca eu stiu ca azilul asta se da numai pe perioada cit e razboi acolo.



#7
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 27 august 2015 - 11:13

In anii 90, cand a fost razboiul din fosta Iugoslavie, Elvetia a primit refugiati; dar tot cu conditia de a se reintoarce cand se termina razboiul. Multi insa au ramas aici, si-au adus si familia extinsa intre timp. O parte insa au fost trimisi acasa, pt ca nu li se mai aplica statutul de refugiat politic. Multi s-au casatorit cu elvetieni si atunci au putut ramane aici. 



#8
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 27 august 2015 - 11:18

Otilia, dar ce se intimpla dupa ce se instaureaza pacea in tarile lor de origine? Ca eu stiu ca azilul asta se da numai pe perioada cit e razboi acolo.

 

Letitia, da doamne sa fie pace acolo si dupa aceea sa mai vorbim. Probabil ca atunci se va reanaliza situatia lor.

Chiar ieri povestea un coleg de un pakistanez care trebuia sa paraseasca No. Dar s-a indragostit de o norvegianca si se vor casatori asa ca va fi in legalitate.



#9
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 27 august 2015 - 11:38

Otilia, dar ce se intimpla dupa ce se instaureaza pacea in tarile lor de origine? Ca eu stiu ca azilul asta se da numai pe perioada cit e razboi acolo.

 

Ce sa se intample? Probabil ca vor multumi frumos si se vor intoarce acasa, sa puna umarul la reconstructia tarii.

Sau nu?



#10
delicat

delicat

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 27 august 2015 - 11:38

Situatia pare aranjata.S-a indragostit si va ramane.Acolo nu se fac verificari cum se fac la noi la casatoria cu un cetatean non Ue mai ales din zone mai speciale?




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -