Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Imigratia ilegala- un nou nivel (2)


904 raspunsuri la acest subiect

#41
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 27 august 2015 - 14:54

Da, asa e. [:)]



#42
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 27 august 2015 - 14:59

delicat, incerc sa imi dau seama daca tu chiar nu stii istorie sau iti place sa folosesti cuvinte mari si sa dramatizezi ca sa para mai interesant ce zici. Daca erau ca popoarele migratoare, acum erai ascunsa in paduri si dadeai foc holdelor si otraveai fantanile ... Hunii si tatarii veneau organizati, cu armata, sa cucereasca locurile unde se asezau, ucideau si jefuiau tot in cale. Astia sunt cateva sute de mii de oameni disperati, ce fug sa isi salveze viata, "inarmati" cu cate un rucsac cu 4 boarfe. Nu, nu cauta scandal si nu cauta sa cucereasca pe nimeni. S-a ajuns la gaz lacrimogen nu pt ca nu vor pace si vor sa distruga, ci pt ca atunci cand sunt cateva mii de oameni adunati la un loc, flamanzi, disperati, care au mers sute de km si vor cu disperare sa ajunga intr-un loc unde ei cred ca au sanse la o viata mai buna, sa fie tratati ca animalele ii fac sa reactioneze nepotrivit uneori. 

Pe insula Kos cand au izbucnit altercatii intre refugiati si politie era dupa ce fusesera tinuti multe zile intr-un loc fara wc-uri , fara dus, fara apa si mancare suficienta, in asteptarea unor acte care tot intarziau sa vina. E o reactie perfect umana si normala sa ajungi la un punct de disperare si revolta si sa reactionezi. 

 

Te rog sa citesti din nou regulamentul formului, aici , mai ales la partea care se refera la mesaje rasiale si xenofobe.  http://comunitate.de....com/help/terms



#43
delicat

delicat

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 27 august 2015 - 15:02

 

Europa finanteaza aceste tabere, numai anul asta UK a bagat in ele £269 de milioane! Acolo sint refugiatii care fug de moarte. Astia care ajung aici, asa cum ai spus chiar tu, cauta confort si o viata mai buna. 

 
Si se vede ca nu vor sa se adapteze,nu vor sa invete limba,nu vor sa renunte la obiceiurile lor.....poate vor sa fie intretinuti de cei care muncesc.Viata in UK este destul de scumpa,mancarea la fel...noi stam cam trei luni pe an in UK.Din ce discutam cu cineva din salariul minim de 6.5 lire/h o persoana poate trai.Insa e multa munca si pentru acesti bani.Ma gandesc ca sigur acesti"refugiati" nu vor vrea 'labourer" ....cred ca asa se zice la cei din constructii,necalificati.E munca grea,grea.Ei vor sa traiasca ,din ce realizez eu pe banii celor care muncesc din greu,romani sau alte natii.Ii admir pe cei din UK ca au refuzat sa primeasca imigranti.Europa are nevoie de UK asa ca au acceptat conditia.Si uite ca nimeni nu-i condamna.

Nu stiu unde gasesc regulament,ce spun eu e din ce vad la stiri,citesc din articole,din interviuri luate oamenilor,articole si afirmatii publice.

Recent,adica mai precis marti am venit din UK.Am venit cu masina cu niste prieteni,tatal meu se simtea rau si nu am mai asteptat dupa avion inca 4 zile pana la data cand erau 2 locuri libere la un avion.
Am venit pe la Calais...taberele erau acolo,pazite,in rest nu se mai bulucea nimeni.E vorba de fermitate.Anglia a refuzat si gata.
Insa,ce am remarcat la masinile care intrau in Germania ...multe masini care intrau,microbuze de calatori si chiar masini obisnuite erau controlate de nemti.La un microbuz scosesera tot,un microbuz care intra in Germania,bagaje,tot si unul se uita si sub masina.Am intrebat ce se intampla,mai ales ca eu folosesc avionul,cu masina a fost prima data.Mi s-a spus ca verifica la sange ca sa nu fie ascunsi refugiati.Se scaneaza masinile de transport marfa,la greu.Oare de ce?N-am inteles,mai ales ca Germania accepta refugiati.

Editat de delicat, 27 august 2015 - 15:13 .


#44
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 27 august 2015 - 15:12

Presupunerea (Ma gandesc ca sigur acesti"refugiati" nu vor vrea 'labourer") ca nu vor vrea sa munceasca nu e suficienta ca sa-i tii la usa.

 

Poti adapta legislatia in asa fel incat sa le permiti celor care doresc sa se integreze sa o faca. Asigurandu-te in acest fel ca nu traiesc din ajutor social, pe spinarea celor care muncesc.

 

Parerea mea e ca e o chestie temporara refuzul refugiatilor. Cred cu tarie ca la un moment dat se va impune pentru toata lumea acceptarea unui oarecare numar de refugiati. Si la acel moment, tarile care vor avea o legislatie in aceasta privinta (in genul celei elvetiene, de exemplu) vor fi avantajate.



#45
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 27 august 2015 - 15:14

Redactor, te rog sa iti editezi mesajul de la Avertismente ref la avertismentul primit de eumada. Linkul catre postul pt care a primit avertisment nu functioneaza. Noi, cei care participam la discutie banuim despre ce e vorba, e instructiv pt cei care nu sunt activi pe acest topic sa il vada.

#46
delicat

delicat

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 27 august 2015 - 15:16

UK intentioneaza sa iasa din UE.Asta va lovi in multe afaceri internationale...nu va obliga nimeni Uk-ul sa faca ceva ce nu vrea.Asa am vazut eu...ma rog mai mult am dedus din ce se spune.

#47
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 27 august 2015 - 15:20

Nu stiu unde gasesc regulament,ce spun eu e din ce vad la stiri,citesc din articole,din interviuri luate oamenilor,articole si afirmatii publice.
 

 

Cauta in subsolul paginii, o sa gasesti 3 linii scrise cu caractere mici, gri.

Pe primul rand, al saselea de la stanga e "regulament comunitate".



#48
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 27 august 2015 - 15:21

delicat, pe bune!? Stii tu sigur ce vor ei si ce vor face? Ai vorbit tu cu toti  sau ai facut un sondaj? 



#49
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 27 august 2015 - 15:24

05. Nu sunt admise jignirile, insultele, mesajele rasiste, xenofobe sau discriminatorii
Nu sunt admise jignirile, insultele, mesajele rasiste, xenofobe sau discriminatoare la adresa nici unei categorii umane.

Adresati-va celorlalti membri cu respect si incercati sa ii ajutati. Lipsa de respect duce la 'exmatricularea' de pe forum si la blocarea vizionarii sale. Desprecopii.com isi rezerva dreptul de a sterge fara explicatie mesajele care nu se incadreaza in zona sa de interes sau care creeaza tensiune si dezaprobare in randul comunitatii.



#50
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 27 august 2015 - 15:28

foarte offtopic:

Ce inseamna  ?




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -