Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Imigratia ilegala- un nou nivel (2)


904 raspunsuri la acest subiect

#221
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 30 august 2015 - 15:10

Pe bune Otilia, nu ti se pare normal? Adica incearca sa-si scoata copiii dintr-o zona de razboi, unde sansele sa fie omorati, violati, torturati, rapiti, obligati sa intre in armate sunt de cam 80%  vs o calatorie periculoasa intra-adevar, dar cu sanse de reusita undeva la 60-70%. Tu ce-ai face ca parinte? Ai sta pe loc si ai spera sa nu pice vreo bomba si sa muriti cu totii? Sau ai incerca sa faci tot ce-i omeneste posibil sa le oferi copiilor o viata mai buna?

 

Iarina nu s-au urcat in barca din Siria. Erau plecati din zona de razboi.

Eu nu as pleca impreuna cu un copil pe mare daca sansele de reusita sunt 60-70%.

Nu as face asa ceva pentru ca pe partea cealalta a tarmalui viata nu le era in pericol. Acel 30-40% nu mi se pare acceptabil. Daca iti pretuiesti viata ta si a copiilor si ai fugit din calea razboiului apai fa-o cum trebuie pana la destinatia finala. Nu te preta la astfel de riscuri. Nu e obligatoriu sa vina pe mare.

Tu ai risca viata copilului tau astfel?



#222
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 30 august 2015 - 15:22

Iarina,esti romanca?Nu de alata dar ca sa faci propria natie nespalata...inamna ca probabil ai alte origini.

 

 

Vad ca arunci cu venin ,probbil sub aspectul unei prietenii cu moderatori....(inca nu am inteles bine ce e cu ei).. [:-/] ...

 

Daca esti atat de superioara pe cat se doreste a rezulta din postarea ta,de ce insulti romanii?

 

Si cum iti explici refugiatele machiate,cu baticuri albe impecabile si smartophoane de ultima generatie? Cu ochelari de soare care costa cat chiria pe o luna a unui apartament in centrul bucurestiului?

Se pare ca nu ai vazut pe omul cu pixurile,nici macar nu ai citit.

 

Eu asta nu inteleg...refugiat inseamna om care se gandeste doar sa scape,nu sa se machieze,nu sa aiba grija de telefon.......disperarea de a salva viata tie si copilului nu presupune strigat de lupta inainte de a ataca pe cei carora le ceri ajutorul.Ci sa te prti cat mai frumos ca sa te ajute.Tu,eu,altii muncim de ne rupem pentru conditii pentru o viata mai buna.Si tu nu cred ca ai dreptul sa urli la englezul care te angajeaza sau la francez sau la american.....ci sa te adaptezi usor,fara sa faci greutati.

 

 

 

P.S.   Am vaga senzatie ca daca eram in fata ta,scoteai poseta si dadeai cu ea,dupa ce in prealabil puneai o greutate de cantar in ea.....pai tot vad sintagma"discutii civilizate"....unde or fi astea?Ca eu incerc sa discut argumentat ,cu citate si fotografii si care cum apare,se repede.....

Eu pe cuvint daca va inteleg.

Daca sint refugiati trebuie sa fie imbracati in zdrente si nespalati? 

Da sint curat imbracati si femeile lor mereu sint machiate si ingrijite la fata.

 

Si de multe ori din zona aia vin hainele de 'firma' la kilogram.

Nu va aduceti aminte de blugii, haine 'armani', ochelari de soare care veneau din zona aia si se vindeau prin Romania.  

Si cei care incearca sa plece din Siria banuiesc ca nu sint patura cea mai de jos, sint si oameni cu studii.

Nu stiu de ce voi ii vedeti pe toti o adunatura de nespalati in zdrente.

Nu incerc sa iau apararea nimani, dar acei oameni incearca (poate) sa plece spre mai bine. 



#223
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 august 2015 - 17:25

Cum adică întreține statul pensionarii și dacă pleacă pensionarii în străinătate plătește mai puțin? 

 

Statul german nu întreține pensionarii ci plătește pensiile cuvenite oamenilor care au muncit și cotizat "n" ani. N am auzit de reducerea pensiei dacă te stabilești în străinătate. ...ar fi și culmea! Te rog explica ce ai vrut sa spui...

 

Nu-i nimic secret.

Nu toata lumea are bani sa se intretina. Pe unii ii intretine statul pana mor, sub diverse forme.

Forma la care ma refeream eu este plasarea in azile din strainatate, mai ieftine ca cele din Germania.

De exemplu, azilele private din Polonia sunt pline de batrani nemti. E si asta o forma de stabilire, nu-i asa? [:D]

In Romania se dezvolta o afacere infloritoare pe baza acestui concept.



#224
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 30 august 2015 - 17:39

Eumada  scuza.ma nu vreau  sa intelegi  gresit.

De cand te stiu esti rasista. ...dar nu ma asteptam  la altii  ...si consider  ca si ei ar trebui  avertizati  nu numai tu!  [flo2]

Eu zic sa inceapa cu tine. Pentru acest atac la persoana. 



#225
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 30 august 2015 - 19:14

Nu-i nimic secret.

Nu toata lumea are bani sa se intretina. Pe unii ii intretine statul pana mor, sub diverse forme.

Forma la care ma refeream eu este plasarea in azile din strainatate, mai ieftine ca cele din Germania.

De exemplu, azilele private din Polonia sunt pline de batrani nemti. E si asta o forma de stabilire, nu-i asa? [:D]

In Romania se dezvolta o afacere infloritoare pe baza acestui concept.

Hahaha,  sorry dar nu m-am putut abține.  Tu crezi ca statul german plateste azilele pensionarilor în străinătate?  Pai sint plătite din pensiile pensionarilor care într-adevăr șint mici și nu își permit un azil în Germania . Nici vorba să-ți plătească statul azil. La azil, fie el în Germania,  fie România,  fie Polonia îl plătești tu, din pensie și /sau economii personale. 

 

Forma asta de stabilire în străinătate nu e deloc de ras. Reflecta de fapt la ce nivel sint unele pensii din Germania care este departe de bunăstarea mult vehiculata de presa. Ce impact sufletesc crezi ca are internarea într-un azil dintr-o tara străină a cărei limba nu o știi și unde trebuie să-ți petreci ultimele zile de neputinta? Ca la azil nu merge nimeni "de bunăvoie ", nici măcar în Germania. Toți știu ca este "ultima statie" și ca altfel nu se mai poate. 



#226
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 august 2015 - 19:24

alicia,ma bucur ca ti-am creat buna dispozitie, razi linistita.

Sunt sigur ca traind acolo (ma iau si eu dupa steagul de la profil) stii mai bine cum stau lucrurile, precum stii si faptul ca in Germania nu exista batran care sa nu aiba vreo pensie, cat de mica, ca sa stea la vreun azil, acasa sau in pribegie.



#227
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 30 august 2015 - 19:41

Eu zic sa inceapa cu tine. Pentru acest atac la persoana.

Mi.am cerut  scuze. ....se vede  sau nu ????!!!

 

Da,Mada  ...e asa cum e ea. ...nu poti trece  peste  ! Macar o spune liber si nu se ascunde  dupa deget. ...eu asta apreciez. 

Se vede cu ochiu  liber  si mai ales cand a avut postarea  cu atac spre tine  direct. ....de pe ghetar.

 



#228
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 30 august 2015 - 19:58

Dianama te-am raportat la moderator si cu asta am incheiat orice conversatie cu tine.



#229
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 30 august 2015 - 20:01

alicia,ma bucur ca ti-am creat buna dispozitie, razi linistita.

Sunt sigur ca traind acolo (ma iau si eu dupa steagul de la profil) stii mai bine cum stau lucrurile, precum stii si faptul ca in Germania nu exista batran care sa nu aiba vreo pensie, cat de mica, ca sa stea la vreun azil, acasa sau in pribegie.

Atunci te vei mira cu siguranță cind vei afla ca sint cel putin vreo 150 000 de persoane (nemti) care nu au o locuință și nici un fel de venituri/ajutoare.



#230
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 30 august 2015 - 20:02

Dianama te-am raportat la moderator si cu asta am incheiat orice conversatie cu tine.

Si eu am raportat comportamentul.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -