Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Greva medicilor


552 raspunsuri la acest subiect

#531
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 06 septembrie 2015 - 22:17

intreb si eu: de unde stii ca nu putut sa-i dozeze medicamentele? Un medic nu e niciodata incurcat de varsta copilului pentru ca prescrie doza pe kg/corp.

 

 

1.  mi-a spus chiar ea ca nu stie ce doza sa-i dea, deoarece greutatea si inaltimea nu corespundeau categoriei de varsta 

2. la varsta copilului, nu se mai dau siroape pt copii de 6 ani ( eu am crezut ca stie ce face, dar m-a lamurit pediatra de la spital, ca nu stie )

3. racelile nu numai ca nu ii treceau, ci, din cauza tratamentul gresit, i se agravau



#532
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 septembrie 2015 - 11:24

Alizee, Nu mai stiu cati ani are fetita ta, dar de ce nu se mai dau siropuri la copiii ce au peste 6 ani? Eu i-am dat siropuri pana pe la 12 ani.



#533
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 07 septembrie 2015 - 12:29

Nu, nu sunt sinonime.

 

Caz unic inseamna ca manifestarile sunt atat de deosebite, de complexe, de atipice, incat nu se aseamana cu nimic din ce au vazut medicii pana atunci - chiar daca vorbim de o boala care afecteaza mai multe persoane. Am fost si eu, mai demult, caz unic, nu la nivel de tara, ci la nivel de numar de pacienti cu aceeasi boala tratati de medicul X.



#534
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 07 septembrie 2015 - 13:22

Alizee, Nu mai stiu cati ani are fetita ta, dar de ce nu se mai dau siropuri la copiii ce au peste 6 ani? Eu i-am dat siropuri pana pe la 12 ani.

 

Cred ca nu ai citit cu atentie sau nu m-am exprimat eu clar : la varsta de 11 ani, cat are fie-mea, nu se dau siropuri pt copii de 6 ani.



#535
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 septembrie 2015 - 14:26

Cred ca nu ai citit cu atentie sau nu m-am exprimat eu clar : la varsta de 11 ani, cat are fie-mea, nu se dau siropuri pt copii de 6 ani.

Multi inainte! Doamne, ce a trecut timpul! Parca ieri era in clasa I.

 

Am inteles. Eu ii dadeam.  Nu inghitea pastile. Ii dadeam o cantitate mai mare adaptata varstei si kg.

 

O singura data am avut o discutie cu dr., ca-i daduse Augmentin de 625 si am rugat-o sa reconsidere pentru 1 gram tinand cont de statura si kg nu de varsta de 16 ani.



#536
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 07 septembrie 2015 - 17:42

regret, dar nu asta inseamna

 

ci pur si simplu nu se mai afla niciun pacient in situatia respectiva, ce o fi asa greu pt unii...

 

 

Din umila mea experienta asta nu inseamna ca tu esti un caz unic ci ca esti un caz complex :))) unic inseamna sa fii tu sigura persoana dintre pacientii cu Crohn (intre timp ai aflat ca totusi au experienta medicii´din Romania) pe care ii are in evidenta medicul Xulescu.

Oricum fiecare caz e altfel pt ca fiecare om e altfel. Medicina nu e matematica, in domeniul asta 2-2=5 , nu zero cum e in matematica.

 

 

Alizee, cum s anu stie medicul sa dozeze medicamentele? si cine le-a dozat atunci?

La diclofenac de exemplu scrie ca nu s eda la copii sub 14 ani. Prin urmare nu dam nici daca arata copilul ca unul de 18.

Dozajul e pe kg/corp la copii, tocmai pt a nu ajunge la dileme existentiale.

 

 

Nu stiu ce se mai aude cu greva, s-au exprimat dorintele, s-a mers la televiziune, medicii sunt in continuare nemultumiti si cred ca vor ramane asa. Eu una am sperat din timpul facultatii ca se va imbunatati situatia, de aia am si ramas in Romania. Cand am ajuns la un nivel de scarba atat de ridicat cand mergeam la lucru am spus ca gata, nu mai are rost. Si acum merg la servici cu drag, am avut o saptamana concediu si am avut impresia ca am lipsit o luna de la spital.  Iar cand am mers acum in spital la ginecologie m-am felicitat inca o data ca am plecat.



#537
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 septembrie 2015 - 17:53

[:-)))] Xio, cand a intrat fii-mea la scoala  acum 12 ani am sperat ca se va schimba ceva. Am luptat pe toate fronturile, am tratat fiecare inceput de an scolar cu optimism si iarasi am luptat, si am vorbit, si am actionat, si am asteptat. 12 ani am sperat si asteptat.

 

Na, ca acuma m-am fasait, pur si simplu ma doare-n cot, dupa mine pototpul! E randul altora sa continue lupta. Eu nu vreau decat linniste.

Asa ca te inteleg perfect.



#538
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 septembrie 2015 - 18:17

Cat a stat fii-mea in spital am vorbit cu asistentele. Jos palaria pentru acele doamne care pot sa lucreze in asemenea conditii. 

 

Pe sectia respectiva erau 3 saloane cu 2 paturi si 7 saloane cu cate 5 paturi. Sa zicem 35 de pacienti. O singura asistenta - care nu pleca acasa cand i se termina tura ci cand termina tratamentele.

din astia 35 de pacienti vreo 25 erau copii, copii de la 1 an la 10 ani, internati cu mamicile.

 

Copilasi, cu febra, cu branule, tintuiti in paturi, cu frica. copilasi ce plangeau intr-una si cate 2-3 ore.

In salonul fetei pe langa baiatul care le-a spus asistentelor ca face pipi pe ele daca ii mai pun branula, pe langa baiatul ce le promitea ca o sa le linga daca ii mai face penicilina, era si un baietel de 3 ani:

timp de ora am auzit numai o milogeala: "vreau avionul". Avea 2 avioane + unul de hartie facut de fii-mea dar vroia avionul.

Sincer, dincolo de empatie, dincolo de mila resimtita, nervii mei au fost pusi la grea incercare.

 

Venea ora de tratament. Asistenta pregatea/calcula dozele pentru copii. Taman atunci venea cate o mamica cu cate o intrebare. Asistenta masura doza de penicilina si apa pentru pereparate. Nu raspundea, era atenta.

Mamicile se suparau. 

 

eu nu stiu cum puteau sa ajunga cu mintea intreaga la sfarsitul programului.

Alta ar fi fost situatia daca era o asistenta la 10 pacienti, daca ar fi existat voluntari care sa faca mici programe cu copiii.

 



#539
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 07 septembrie 2015 - 20:37

Multi inainte! Doamne, ce a trecut timpul! Parca ieri era in clasa I.

 

Am inteles. Eu ii dadeam.  Nu inghitea pastile. Ii dadeam o cantitate mai mare adaptata varstei si kg.

 

O singura data am avut o discutie cu dr., ca-i daduse Augmentin de 625 si am rugat-o sa reconsidere pentru 1 gram tinand cont de statura si kg nu de varsta de 16 ani.

 

 

Multumesc, esti draguta.  [flo2]

 

Da, au trecut anii...

 

Fie-mea inghite pastile fara probleme, inca de pe la 9 ani.



#540
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 07 septembrie 2015 - 21:14

Din umila mea experienta asta nu inseamna ca tu esti un caz unic ci ca esti un caz complex :))) unic inseamna sa fii tu sigura persoana dintre pacientii cu Crohn (intre timp ai aflat ca totusi au experienta medicii´din Romania) pe care ii are in evidenta medicul Xulescu.

Oricum fiecare caz e altfel pt ca fiecare om e altfel. Medicina nu e matematica, in domeniul asta 2-2=5 , nu zero cum e in matematica.

 

 

Alizee, cum s anu stie medicul sa dozeze medicamentele? si cine le-a dozat atunci?

La diclofenac de exemplu scrie ca nu s eda la copii sub 14 ani. Prin urmare nu dam nici daca arata copilul ca unul de 18.

Dozajul e pe kg/corp la copii, tocmai pt a nu ajunge la dileme existentiale.

 

 

Nu stiu ce se mai aude cu greva, s-au exprimat dorintele, s-a mers la televiziune, medicii sunt in continuare nemultumiti si cred ca vor ramane asa. Eu una am sperat din timpul facultatii ca se va imbunatati situatia, de aia am si ramas in Romania. Cand am ajuns la un nivel de scarba atat de ridicat cand mergeam la lucru am spus ca gata, nu mai are rost. Si acum merg la servici cu drag, am avut o saptamana concediu si am avut impresia ca am lipsit o luna de la spital.  Iar cand am mers acum in spital la ginecologie m-am felicitat inca o data ca am plecat.

 

Doctora asta nu stie, asa ca o evit si merg la pediatrii din spitalul de care apartin. :D




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -