Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV cu ovocite donate 92

fiv ovocitedonate donare donator embrioadoptie

755 raspunsuri la acest subiect

#641
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 21:12

   Convulsiile aparute la febra pot fii evitate uneori,dar uneori persista si la varste mai inaintate.Daca nu ai putut controla si urmari episodul,mai mult ca sigur ca nici mai tarziu nu te vei putea obisnui.Am doua vecine,tinere cu copilasi cu convulsii si sincer nici dupa 3-4ani nu s-au obisnuit,iar cei mai batrani din familie si mai experimentatzi nici nu lasa mamicile prea mult singure cu pruncii.Iti doresc multa putere in luarea deciziei Mykaya.

   O seara faina tuturor



#642
raishwanya

raishwanya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 879 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 21:13

Mykaya, decizia este a voastra si numai voi trebuie sa facetia cest lucru dar ...

poate ca sotul tau are dreptate, plangi pentru tine, pentru copilul nenascut si pe care nu-l regasesti in copilul pe care l-ai vizitat. nua sa ai crezut ca va fi copilul tau. sunt multe de spus intre ce ne dorim si ce avem in realitate.

 

Acum despre copil: s-a nascut in conditii sa-i zicem improprii dar sanatoase. Daca cordonul ombilical era taiat cu ceva infectat, si copilul ar fi facut infectie, ceea ce nu s-a intamplat. 

 

Oricare dintre noi putem naste copilul cu strabism, si al 20 de ani si la 45.

 

A avut amigdalita cu stafuilococ auriu (nu exista streptococ auriu): stafilococul ca si streptococul sunt germeni habituali in cavitatea bucala si nazala si amigdalita este frecventa la copii. deci este o boala comuna.

 

Acum despre convulsiile febrile: acestea apar frecvent la copilul mic, al carui creier prezinta o mai mare sensibilitate si atunci apar convulsiile. Acestea sunt defapt raspunsul creierului la febra dar si al organismului la infectia respectiva, cel mai frecvent apare in infectiile respiratorii. Faptul ca aa vut convulsii februile se datoreaza PROASTEI INGRIJIRI DE CARE A AVUT PARTE!!!! o mama sau o persoana responsabila nu lasa copilul sa aiba febra si mai ales febra mare. II pui supozitor cu paracetamol, algocalmin si cedeaza rapid.

 

Faptul ca a avut convulsii febrile nu inseamna ca va mai avea daca va fi bine ingrijit.  

De asemenea, nu determina epilepsie, care este o boala cu alte acuze, manifestari. 

 

De asemenea, epilepsia minora aparuta la copilul mic datorita dezvoltarii lente a creierului, dispare dupa 5 ani. 

Epilepsia majora de sine statatoare ramane pe toata viata, dar cu tratament oamenii duc o viata normala. 

Epilepsia aparuta in cazul bolilor neurologice majore este alta poveste si copilul ar fi prezentat si alte manifestari. 

 

Era bine daca observati copilul cat mai mult, cum reactioneaza, motilitatea, gestica, spune ceva cuvinte, mersul, alte amanunte si nu ati fi fost atat de afectati emotional. 

Sa stii ca medici pun diagnosticul de epilepsie chiar si la cateva minute dupa nasterea copilului daca prezinta convulsii sau alte deficiente care fac parte din definitia boalii . 



#643
mykaya

mykaya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 21:15

Mersi popi

Cel mai dureros este ca azi la vizita acolo unde noi am mers mai erauimmersed setite  care sunt adoptabile dar prea mari

Eu cred ca nu trebuiau sa fie acolo

Una dintre ele 5 ani isi intreaba maternala la ea cand vin mami si tati? Cu jucarii? 

Daca ne spuneau ca mai sint copii acolo ma duceam cu ceva pt fiecare

Dar nu stiui si luai decat pt bebel

Dar oricum ei trebuiau sa nu lase fetele acolo sa sufere 

Urat f urat

Chiar ma jucai si interactionai cu ambii copii

Fetitta nu stia cum se face un puzzle la 5 ani

De 2 ani in doua atestari acest baiat a fost primul pe care mi.am dorit sa il vad

Primul

Cu tot istoricul lui

Ajunsi acolo undeva la tara am sperat ca maternala ma va ajuta sa inteleg mai mult despre convulsiile copilului

Dar nu

O tinea pe a ei ca criza a durat 1 minut si s.au dus la urgenta dar nu putea sa im spuna cum era copilul in criza pe ce fond s.au declansat 

Se uita la cel cu care venisem din partea directiei

Parca el trebuia sa stie ce zice ea

Copilul este inca mic nu are 2 ani

Nu are aria cunoasterii f dezvoltata

Asta a fost si opinia neurologului care l.a vazut si prescris tratament

Singura chestie pe care mi.a spus.o a fost* am fost cu el la lsm* si acolo au zis ca e bine

Nu tu encefalograma ( ca cica nu spune prea multe parerea celor de la directie) nu tu rmn ( de unde bani) si multe altele

Dar mi.au zis ca putem sa facem noi ce analize vrem dupa ce ne hotaram sa mergem mai departe iar daca e ceva grav .... ne.am asumat

Adica ce facem noi aici ne cumparam masini si le testam?

Eu vreu un copil vreau sa fiu mama nu imi aleg ca la piata

Sper ca acest bebel va fi adoptat de mama si tatal care ii sunt scrisi

Numai copii cu probleme ne.au fost prezentati

Cei care erclinic sanatosi aveau mame cu afectiuni psihice grave sau frati cu duferite afectiuni geneyice

Nu stiu de ce a jelit

Poate pentru nepasarea fata de copii de catre tutori adica statul

Scuze ca scriu agramat

Dar sunt super suparata

Pe sistem

Si nu poate fi schimbat

Poate sunt persoane care considera ca epilepsia sau convulsiile nu sunt chestii grave dar pt mine sunt si nu pot trece peste

Ar trebui ca statul sa faca legi in interesul copililu

Copilul sa poata fi declarar adoptabil cat mai repede sa poata fi adoptat de familii care ii doresc care sa ii diagnosticheze ca si pe proprii copii care sa ii iubeasca fara a mai fi nevoie de maternale (contracost)

Acest copil a avut la 3 luni un hematom occipitsl a cazut in cap . Dar asta nu s.a intamplat la familia posibila cine stie unde

Urmari exista acum sau mai tarziy

Cine stie cand a fost dus la medic....

Nu stiu

Sunt intrebari la care nu voi primi niciodata raspuns

Si apropo nu este botezat nu este strigat pe nume

.....



#644
Michelle_S

Michelle_S

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 784 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 21:18

Mykaya, sa dea Dumnezeu sa iei cea mai buna decizie.

 

Poppy, atunci cand la procedura estrogenii se dau din prima zi de CM, se dau pentru endometru dar si pentru a inhiba ovulatia. Si atunci se dau in doze mai mari.

 

In mod normal, se dau din ziua 3-5 pentru a nu modifica fluxul menstrual.



#645
Poppy

Poppy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 982 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 21:21

Mersi, Michelle. Cum se poate modifica fluxul menstrual, in ce fel?



#646
Poppy

Poppy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 982 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 21:22

Mykaya, cum nu are nume????



#647
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 21:30

Convulsii de la febră în primul an de viață am avut si eu si sora- mea. Dar or fi si convulsiile astea, unele mai blande, altele mai rele.  Apoi tot febră mare si prin spitale, dar nu mai faceam chiar convulsii. Fiecare din alte motive, pana le- au descoperit si ne- au operat, pe mine de amigdalita si sora- mii o mica interventie. Nu știu cum a rezistat maică- mea. De la 3-4 ani nu a mai avut probleme cu noi. E naspa ca medicii nici nu pun diagnostice clare să știi ce are copilul, daca crizele sunt de la febra, de unde vine febra, etc. Trebuie să știi dacă și cât poți duce.

Îți doresc să îți găsești copilașul cât mai repede sau să te găsească el pe tine. [:)]



#648
mykaya

mykaya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 21:31

Rais

Nu ai cum sa urmaresti in prima vizita mult chestia asta

Dupa 1 vizitmeans s tb sa le spunem daca vrem sau nu sa adoptam

Nu inteleg de ce este asa legea

Adica dupa 1 vizita trebuie sa hotarasc daca merg mai departe cu procedura la alte vizite

Ideea e ca aceasta graba e in interesul copilului ca el sa poata fi prezentat altei familii cat mai repede

Nu am avut niciodata copil nu stiu cum trebuie sa mearga. Sa isi miste mainile. Cum trebuie sa vorbeasca. Care este dezvoltarea normala pt o anumita varsta.

Pot citi la nesfarsit. Nimeni nu imi va spunecum trebuie sa fie

Asa e si la propiul copil. Dar fiind deja in familie te poti duce cu el peste tot. Poti afla. Poti investiga

La un copil adoptat nu pot sa il iau si sa ma duc sa il verific

Nu pot

Prefer sa imi calc pe inima si sa merg mai departe

Altii pot sa o faca

Dat nu eu

Adoptia e o loterie ca si fivul dar cu mult mai multe necunoscute

Asa cum am mai spua. Daca era ca acest copil sa fie al meu. Probabil nu ma interesa nimic si faceaam asa cum imi dicta sufletul

Cred ca copilul nostru se va naste in sufletul cand va fi sa fie

Ca si cel din burtica mea la brno

O sa am doi copii, unul natural si unul adoptat

Chiar imi doresc asta

Sper doar ca sistemul sa nu imi dea peste fata 

Dar intorc mereu obrazul

 

 



#649
Michelle_S

Michelle_S

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 784 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 21:38

Nu se mai elimina tot endometru si scade sangerarea din timpul ciclului.



#650
raishwanya

raishwanya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 879 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 21:38

Dea78, copii respectivi au epilepsie si este altceva. Iar tinerele din ziua de astazi nu prea sunt pregatite pentrua  creste copii.

 

In sistemul de rprotectie a copilului, majoritatea au deficiente, unele mai mici altele mai mari, iar multi sunt cu afectiuni majore institutonalizati pe viata. 

 

Va trebui sa-ti raspunzi la unele intrebari: daca era copilul tau, ce faceai?

 

Nepoata mea cea mica s-a nascut cu deficienta- diagnosticul pus de medicci a fost tetrapareza , ulterior sechele de rahitism. are defect la mana si piciorul drept. La picior a recuperat,  la mana ceva mai putin dar cand apuca, mana are aspect de "gat de lebada". cand mereg arunca piciorul drept iar la alergat se vede ca are o problema, Si? e copilul nostru! eu am observat ca mana dreapta este mai moale si nu are forta pe la 4 luni. medicul de familie a observat la 1 an si 2 luni!!!!! Cand am fost cu ea la neurologie, dr a urlat la mine ca de ce am venit atat de tarziu. pai cumnata mea nu a crezut cand i-am spus ca copilul are o problema. A facut recuperare o vreme si apoi nu. Acum fetita are 7 ani, face balet si teatru, scrie cu stanga si este foarte desteapta. La 4 ani stia alfabetul fara sa stim cum la invatat!! 





Etichetat si cu fiv, ovocitedonate, donare, donator, embrioadoptie

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -