Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Am nevoie de voi..limfom Hodgkin


163 raspunsuri la acest subiect

#41
andre_ea

andre_ea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.617 mesaje

Postat 25 iunie 2015 - 23:03

Flaviuta, nu-mi vine sa cred ce citesc. Multa-multa putere sa treci peste aceasta incercare. Sa ai mare grija de Alexia, e cam mult pentru un copil la varsta ei.



#42
Flavia81

Flavia81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 26 iunie 2015 - 09:37

        Blackgirl, ba da, mama vine cu mine la Cluj, doar ca tura trecuta chiar nu si-a putut lua liber. Lucram amandoua la primaria Rovinari, un orasel langa Tg jiu. De regula plecam cu sotul ei cu masina, pentru ca doua bilete dus intors Cluj sunt chiar mai mult decat benzina pentru drum, iar pana la tura 3 a de chimio nici nu as fi fost in stare sa stau 6 ore in fund pe scaun, aveam nevoie sa ma intind.Problema nu este chimio, oricum efectele ei incep sa le simt abia a doua zi seara, a treia zi dimineata, problema este tumora din zona sternului, este mare, aderenta la tesuturile moi din jur si in pozitie verticala trage de tesuturi in jos, comprima sternul, plus ca sunt ganglioni (adenopatii) mediastinali, cervicali care au acelasi efect. Acum e mai bine, in sensul ca pot sa stau in pozitie verticala, pot sa ma plimb pot sa fac strictul necesar prin casa, evident cu oarece ajutor pentru ca inca nu-mi pot folosi cum trebuie mana stanga...cum sa ma exprim ...e ca si cum as fi imobilizata de o placa de metal pe zona sternului, cam aia e senzatia. Asta s-a intamplat rapid, dupa examentul tomograf  si biopsie, atunci au explodat tumora centrala si ganglionii din jur. Toti medicii care au citit rezultatul CT s-au minunat ca nu s-a extins nici macar abdominal, pentru ca e primul pas de extindere, dupa ce cresc ganglionii din zona sternului, se intinde la ganglionii de sub diafragma...apoi ataca splina ficatul plamanii si in final maduva osoasa, asta insemnand stadiul iv, dar am citit ca nici asta nu e capat de drum ,iar stadiul iv la limfom nu e similar cu stadiul iv la neoplasme clasice, de fapt majoritatea ajung la spital in stadii iii, iv, pt ca de regula apara doar cativa ganglioni medistinali, care nu dor, omul sta bine mersi pana sunt afectati toti.....la mine  si la altii ca mai stiu doua trei cazuri, ganglionii sunt insotiti de o tumora centrala masiva , asta doare, deranjaza si asa ajungi la spital inainte sa ajungi rpin stadiul iv.

 

Andreea, Alexia e un copil matur...a inteles situatia mai bine decat ma asteptam, e vesela in continuare , se joaca cu prietenele de la bloc, e acelasi copil ca pana acum. Eu sper sa ne indreptam spre bine, adica acum nu mai e situatia atat de grava.In prima saptamana dupa chimio e mai greu pt ca exista riscul de lesin, unii care fac aceeasi schema ABVD spun ca au lesinat in casa, am avut si am si eu senzatiile respective iar acum stiu , prima saptamana nu ies decat in jur si obligatoriu cu alt adult, dar in rest ne plimbam, iesim in parc la Coloana Infinitului, e langa noi....ma joc cu ea, etc. Am o prietena foarte buna in blocul vecin care recent a adoptat o fetita de 5 ani, seara avem program de iesit afara, mi-o mai ia cand se duce in mall la locul de joaca sau in alta parte...incerc sa-i asigur o viata normala. doar ca ma ajuta , o facea si inainte dar mai putin, la treburile casnice, acolo unde nu pot. Se mai duce in cate o seara pe la taica-su, destul de rar, nici el nu o vrea prea des nici ea nu se simte bine acolo sau la bunicii paterni, vrea imediat acasa la mami a ei si la pisic. As vrea sa o duc totusi la un psiholog, mi-a propus invatatoarea ei psihologul scolii, sa vedem cat e de afectata si cat intelege din tot ce se intampla pt ca m-a vazut aproape 2 luni la pat, eram intr-o stare rea. Acum am , cel putin deocamdata un aspect cat de cat normal, mi-a revenit culoarea in obraji, dupa 3 chimio mi-a urcat hemoglobina, de la 8 la 12, inca nu mi-a cazut parul , imi cade dar nu masiv,..am pregatit-o si pt asta, am luat o peruca cu care se joaca ea ..deocamdata.Insa nu stiu exact cat e de afectata si cat intelege. Si sa vreau sa o trimit de acasa pe perioade mai mari....nu am unde si nici ea nu vrea sa plece mai mult de cateva ore de langa mine si de langa pisoi.Mai stie cate ceva pt ca moasa ei, acum un an a trecut prin aceeasi experienta, cancer mamar si acum e bine. a vazut-o fara par, a discutat cu baietelul ei, sunt de-o varsta...stie ca mamele se fac bine si le creste alt par, mai frumos...

 

  Va multumesc din suflet, tuturor pentru ca sunteti langa mine. Azi ma simt un pic mai bine, am scapat de filgrastim, imediat se simte.

Redactor iti multumesc din suflet. am format electronic rezultatul ComputerTomograf si fisa de evidenta a bolnavului, o sa mi rog colegii de munca sa-mi puna actele importante, scrisori medicale referate, rezultatul biopsiei in format electronic, pt ca oricum imi trebuie, incerc sa mai aflu si alte pareri. 

 Poate a mai trecut cineva prin situatia mea, poate e vreun cadru medical care sa mai arunce o privire...cine doreste, ii pot trimite prin mail oricand actele.



#43
Flavia81

Flavia81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 26 iunie 2015 - 10:05

Victoria_mami stiu prin ce ati trecut acum cativa ani, pt ca activam pe forum,ai o invingatoare, sper sa fiu si eu o invingatoare. O sa mai am din cand in cand intrebari pentru tine , deocamdata sunt instruita bine de oncologul de aici, stau cu ochii pe termometru de doua ori pe zi, mananc doar manacare gatita bine  si fructe doar cele care se decojesc desi mor de pofta de altele, port sticluta cu dezinfectant sau sapun ce nu necesita apa dupa mine, evit spatiile populate....

Nu stiu cum sa va multumesc tuturor , faptul ca pot spune cuiva si pot sa scriu aici tot ce ma doare ma ajuta enorm...prietenii...unii mai sunt, altii nu. Am o prietena care chiar imi este alaturi, mai am vreo doua fete care mi-au fost prietene bune si mai vin pe la mine...dar uneori mi-e greu mie sa le vad, nu prea mai avem ocupatii comune, ele isi vad de viata lor  si care era si a mea pana acum vreo 3 4 luni....mi-e greu parca si sa le aud ce au mai facut, pe unde au mai fost, ma pufneste plansul ...Am un pot sa-i spun fost prieten pt ca eu nu mai sunt capabila sa ne intalnim prea mult si nici nu mai vreau sa ma vada asa...care ma suna si m-a ajutat enorm cel putin atunci cand am stat in prima faza o saptamana in Cluj, pana la biopsie, pentru ca nu te interneaza nimeni, te cazezi si vi la spital zilnic, meidcul te vede te trimite la ecograf, control inima, la clinici particulare, am avut internare de o zi chiar si in ziua biopsiei, care de fapt a fost operatie in toata regula, nu punctie, mi-au scos tot blocul ganglionar axial stang, 

Am intalnit oameni si oameni...de exemplu la clinica unde m-a trimis pt un eco abdominal, medicul mi-a facut si eco mai sus pe tumora desi i-am cerut doar abdominal....si ne-a costat vreo 500 lei...apoi am fost la control total inima eco-cord plus dopller plus multe alte investigatii ma asteptam la un cost masiv....dar doamna doctor nu a vrut sa platim nimic, desi clinica privata ....oncologul de aici si din Cluj...ambii oameni de exceptie, s-a urgentat biopsia, m-a pus pe citostatice in ziua in care a venit rez biopsiei, inainte sa treaca prin comisia de stabilire a gradului bolii, am facut prima cura de cito la 3 ore dupa ce am avut certitudinea limfom Hodgkin...



#44
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 26 iunie 2015 - 11:39

Flavia, ai incredere. Ai inceput repede tratamentul, ai oameni buni pe langa tine, iar tu esti o luptatoare.
Suntem langa tine, oricand ai nevoie.

#45
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 26 iunie 2015 - 12:22

Flavia, suntem aici [flo]

 Am citit de Alexia ta si e absolut normal sa vrea sa fie cu tine, cred ca orice copil de varsta ei ar fi la fel si ar fi de real ajutor si nu ar resimti asta ca pe o povara. Sunteti o echipa buna si veti trece cu bine peste aceste incercari [grup]



#46
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.258 mesaje

Postat 26 iunie 2015 - 12:56

Flavia fii tare! Ai incredere in tine si vei invige aceasta incercare.

Suntem cu sufletul alaturi de tine.

Trimite documentele si te sustinem cu o campanie umanitara.

 

[flo2]

Super. Ar fi tare bine sa putem ajuta si noi cu drumurile astea la Cluj.



#47
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 26 iunie 2015 - 13:31

Flaviutza, oricand ai intrebari, iti stau la dispozitie. Daca ai Facebook, ma gasesti aici:
https://www.facebook...adia.Cecilia123

Sau daca preferi, vb aici, pe DC.  [flo2]  [flo2]  [flo2]  



#48
ionella3003

ionella3003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 27 iunie 2015 - 23:23

Flavia,  ne rugăm pentru tine și pentru Alexia!  Sunteți amândouă luptătoare, Doamne ajută să ne vedem cât mai curând în momentul în care vei spune: "Am avut cândva. .."

Te îmbrățișam cu drag!  [flo2]  [flo2]  [flo2]



#49
Flavia81

Flavia81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 29 iunie 2015 - 16:17

           Am avut oarece probleme cu calculatorul..si nu am mai reusit sa intru, noroc cu un baiat din vecini :)au mai trecut 2 zile si maine plec la Cluj..am niste emotii cat casa! Sper sa fi crescut leucocitele alea atat cat trebuie sa fac citostaticele. Mi-e groaza numai cand ma gandesc cat o sa ma chinuie la luat de sange pentru ca aceasta chimio mi-a aranjat asa de bine venele ca nu mai pot recolta... 

           In rest, ma simt putin mai bine, ieri am reusit sa merg cu prietena mea si fetele  la iarba verde si sa ma plimb vreo 2 km prin padure...incet incet dar am mers fara sa simt nevoia sa ma intind.



#50
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 29 iunie 2015 - 16:22

Numai ganduri bune pentru maine, asteptam vesti bune [flo]

 Poate reusesti sa ne tii la curent !




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -