Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Am nevoie de voi..limfom Hodgkin


163 raspunsuri la acest subiect

#31
lvbaby

lvbaby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 399 mesaje

Postat 25 iunie 2015 - 12:23

          Am nevoie de sprijinul vostru moral....de orice fel de suport si de informatii...nici nu stiu cu ce sa incep.

Sunt Flaviutza de pe vechiul forum...fetele cu vechime pe acest forum poate isi mai aduc aminte de mine.XIO,daca mai activezi...tu esti medic, am nevoie de tine :(

          In urma cu 3 luni m-am simtit rau pe zi ce trece mai rau si mi-au aparut cativa ganglioni supraclaviculari...am fost trimisa la Cluj, la institutul Oncologic Chiricuta, am reusit sa vorbesc cu Domnul doctor Ciuleanu Tudor, m-a primit a doua zi...iar diagnosticul a cazut ca un fulger.Limfom hodgkin, un bloc tumoral masiv sternal, insotit de multiple adenopatii . Stadiul 2A,  pentru ca in urma CT nu pare afectat vreun alt organ, A pentru ca au lispit manifestarile clasice de limfom, adica febra, scadere in greutate.paradoxal eu m-am ingrasat vreo 8 kg in ultimul an...

        Daca la inceput am fost tare, am trecut peste 1 luna in care efectiv cazusem la pat, pentru ca fiind prins sternul si ganglionii claviculari apasau pe nervi, aveam dureri groaznice si senzatia ca am o placa de metal pe stern, clavicula,dureri lombare....nu ma puteam ridica din pat, acum sunt cu moralul la pamant. Incepusem sa imi revin, am facut deja 3 sedinte de chimio,dupa prima au cedat durerile, am inceput sa merg, dupa a doua puteam sa mai fac ceva treaba, sa ma plimb cu orele, dupa a treia sedinta mi-au cazut la pamant leucocitele....fac injectii Zarzio(filgrastim) pentru stimularea maduvei osoase si ca efect secundar...sunt mai rele decat chimio. Partea proasta e ca , miercuri in ziua chimio aveam leucocitele 3,1 , iar azi la o sapt si dupa doua injectii de Figrastim, a doua zi aveam leucocitele 2000...deci au scazut..mai am 3 nenorocite de injectii de facut si daca pana pe 1 nu-mi cresc leucocitele....nu mi se mai face chimio :(.Nu stiu cum sa ma adun, imi vine sa plang mereu si nu trebuie pentru ca am o fetita de 11 ani care locuieste cu mine , suntem doar noi doua si un pisic...si nu vreau sa o intristez mai mult decat trebuie.Oricum s-a maturizat mai mult decat e cazul, a trecut printr-un divort iar acum asta..stie ca sunt bolnava, nu am avut cum sa-i ascund, e cuminte, ma ajuta, face treaba, a venit cu mine la Cluj la chimio pt ca nu am avut cui sa o las saptamana trecuta..

       Am nevoie de un ajutor moral in primul rand...nu stiu cum sa depasesc pragul asta...ieri mi-am facut analizele, ma chinuie la luat sange pt ca s-au subtiat venele ca efect al citostaticelor, si cand am vazut ca leucocitele sunt 2000, dupa primele doua injectii de stimulare a cazut cerul pe mine...deseara o sa incerc sa discut  cu doctorul oncolog din orasul meu, Tg Jiu, e spitalul langa mine , la doua strazi distanta.

ma alatur si eu si sunt alaturi de tine! sanatate multa



#32
Flavia81

Flavia81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 25 iunie 2015 - 14:26

Acum am venit de la spital, abia azi am reusit sa-mi iau medicalul si sa stau de vorba cu oncologul de aici...ca mai am unul la Cluj si se cunosc si colaboreaza. Am si vesti bune si vesti rele. Cea buna e ca era normal numarul mic de leucocite de zilele trecute, ba ca stau chiar bine la capitolul asta , ca daca am avut 2000 la 5 zile dupa chimio e perfect si ca de fapt greul acum incepe...ca sunt trecuta pe doza maxima de tratament admisa avand in vedere varsta tanara si marimea tumorii/adenopatiilor, asa a decis dl doctor din Cluj si ca dozele vor mai creste asa ca...ma asteapta timpuri foarte grele. cu caderi drastice de leucocite cu infectii, stari de rau si tot tacamul...si sa nu cedez, sa nu renunt la tratament ca sunt tanara si tratamentul asta asa agresiv cum este inseamna ani in plus...exact asa s-a exprimat.Ca unii au scapat chiar definitiv sau au obtinut remisii pe 5-10 ani.



#33
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 25 iunie 2015 - 16:00

Flavia, suntem lângă tine  [flo2]

 

Ziceai că ai făcut 3 ședințe de citostatice. Ți-a zis doctorul cumva câte ședințe vor fi (conform protocolului standard)?



#34
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 25 iunie 2015 - 16:03

Ma bucur pentru vestile bune [flo] si suntem alaturi de tine pentru ce va urma [grup]

Trebuie sa fie bine !



#35
Flavia81

Flavia81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 25 iunie 2015 - 16:57

Danielag, am in prima faza 6 sedinte chimio. am facut 3, urmeaza inca 3 din ce in ce mai puternice. apoi, un computer tomograf si ori chimio ( tot abvd sau linia 2 BEACCOP)in continuare ori radioterapie inca vreo 4 luni.Limfomul nu se opereaza, se face doar chimio plus radio. 

De suportat, am suportat bine pana am ajuns la injectiile astea pt leucocite. Incerc sa o iau pas cu pas, sa nu ma gandesc la boalai, sa ma bucur cat de cat de ce pot...momentan imi folosesc destul de greu mana afectata, inca ma deranjaza tumoarea din stern care se intinde inspre clavicula,dar pot sa ies, sa ma plimb cat de cat si cu ajutorul celei mici sa ne descurcam cu treburile casnice. Ea cara plase, eu comand, ea executa! Acum e mai usor, dar au fost 6 saptamani in care ma ajuta si sa merg la toaleta, eu nu-mi aduc aminte nimic din perioada aia, am amintiri vagi, stiu doar ca stateam doar in pat si dormeam majoritatea timpului si mama facea naveta intre casa ei si casa mea. 

Incerc sa ma gandesc ca sunt intr-un concediu, ca in maternitate si stau acasa doar eu cu fi-mea, ne plimbam, mai lucram la mate , engleza, pentru ca nu s-a mai ocupat nimeni de ea in ultimele luni, a trecut peste evaluarea nationala de clasa 4-a de una singura, ma odihnesc cat pot intre chimio....incerc sa ma adun, sa vad cum ma voi descurca in continuare, e greu din toate punctele de vedere , inclusiv financiar pt ca un drum de cluj plus cazare de o noapte ma costa vreo 500 lei , nu am cum sa merg singura, cat eu sunt la tratamente si analize cineva trebuie sa stea la cozi pentru internarea de o zi, fise, etc.



#36
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 25 iunie 2015 - 18:03

Flavia, esti atat de tanara!!! Lupta pentru tine si pentru fetita ta si te vom ajuta si noi! Nu te poti baza pe mama ta pentru deplasarile la Cluj? Alte rude/prietene nu ai care sa te ajute chiar si cu o mancare calda uneori?

 

Ai credinta si speranta! Cazul cunoscut de mine a fost diagnostical de limfom Hodgkin la 18 ani (acum 14-15 ani). Intre timp s-a casatorit, are copil, a divortat, insa... traieste! Aici trebuie sa lucrezi la tine: sa ai credinta ca se vindeca!!!! Este cumplit ce scrii aici, ma ia cu fiori reci cand ma gandesc la voi doua, insa pentru determinarea asta a ta trebuie si meriti sa fii ajutata!

 

Te imbratisez cu mult drag si sunteti in gandurile mele!



#37
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 25 iunie 2015 - 20:03

Flavia , asa e avem fete de varste apropiate. Si a mea e responsabila si te si miri de unde ca mai ieri erau bebelusi :). Multa putere, ma rog sa-ti fie bine si sa invingi boala asta . 

Poti trimite actele medicale adminilor sa deschidem un subiect la umanitare? esti in gandurile fiecareia dintre noi dar stiu ca si cativa bani in plus ar ajuta.



#38
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 iunie 2015 - 21:25

Flavia,uite cita lume este cu sufletul alaturi de tine,cita lume se gindeste si se roaga pentru tine!

 

Puiului tau ...of ce greu i-o fi si ei,uita-te la ea,stringe din dinti si ...inainte!



#39
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 iunie 2015 - 21:30

Flavia fii tare! Ai incredere in tine si vei invige aceasta incercare.

Suntem cu sufletul alaturi de tine.

Trimite documentele si te sustinem cu o campanie umanitara.

 

[flo2]



#40
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 25 iunie 2015 - 21:36

Acum am venit de la spital, abia azi am reusit sa-mi iau medicalul si sa stau de vorba cu oncologul de aici...ca mai am unul la Cluj si se cunosc si colaboreaza. Am si vesti bune si vesti rele. Cea buna e ca era normal numarul mic de leucocite de zilele trecute, ba ca stau chiar bine la capitolul asta , ca daca am avut 2000 la 5 zile dupa chimio e perfect si ca de fapt greul acum incepe...ca sunt trecuta pe doza maxima de tratament admisa avand in vedere varsta tanara si marimea tumorii/adenopatiilor, asa a decis dl doctor din Cluj si ca dozele vor mai creste asa ca...ma asteapta timpuri foarte grele. cu caderi drastice de leucocite cu infectii, stari de rau si tot tacamul...si sa nu cedez, sa nu renunt la tratament ca sunt tanara si tratamentul asta asa agresiv cum este inseamna ani in plus...exact asa s-a exprimat.Ca unii au scapat chiar definitiv sau au obtinut remisii pe 5-10 ani.

Flavia, dupa cum probabil stii deja, rolul chimioterapiei e sa distruga celule; din pacate, nu stie sa le distruga doar pe cele rele, asa ca distruge tot. Important e sa stii ca e normal si ca maduva ta lucreaza bine si reface tot ce e distrus de chimio. Victoria mea in 2 ani de tratament a fost de multe, multe ori fara sistem imunitar si, totusi, am fost in spital o singura data cu infectie! O data in 2 ani!!! Asa ca, se poate! Fruntea sus si fii tare. Ai grija la igiena, oricine iti intra in casa, cere-le sa se spele pe maini, eu aveam si sticlute cu dezinfectant prin casa.  [flo2]  Stari de rau, Victoria nu a avut multe de la chimio; in 2 ani cred ca a vomitat de 2 ori si de jucat s-a jucat ca un copil normal, in afara de primul an cand a avut tratament cu steroizi; insa si caderile alea de energie durau exact cat a  durat tratamentul cu steroizi (5 zile la inceputul fiecarui ciclu de 3 saptamani). APoi, incepand cu ziua 6, isi revenea aproape complet, energia sa zic, cam 90% din normal. Din ziua 7 pana in ziua 21 a ciclului era totul normal (ziua 1-14 face atratament cu chimio, apoi ziua 15-21 erau fara chimio). 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -