Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Dileme pe ghetar


757 raspunsuri la acest subiect

#571
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 mai 2015 - 09:24

Rufus imi pare bine pentru Ioana. Cred ca fiecare dintre noi, intr-o asa situatie ar fi dornic sa cunoasca de unde vine.

 

Ma inscriu si eu alaturi de Rufus si Simonna in :problema" Turbo. Ultima oara cand l-am vazut era ocupat, concentrat facea ceva ce ii placea, il atragea si mi s-a parut un copil extraordinar.



#572
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 26 mai 2015 - 09:34

Viviana, sanatate multa Silviei! cred ca a fost doar un virus..... repaosul de la mancare e de obicei cel mai bun medicament, si hidratarea.



#573
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 26 mai 2015 - 09:41

Mneata! Pe mine ma doare gatul [batcap]  Asta dupa ce ieri seara na cam duruse urechea...acum aia nu ma mai doare, dar sunt cu gatul in pioneze. Asa ca am luat niste 'brufen, mai am pana joi tratamentul cu antibiotic pentru genunchi, sa vad ce se mai intampla. Pana acum luna asta toate au luat-o la vale: jejetu' mic de la picior, spate, genunchi, acum vad ca si gatul. Stau bine (eu sunt genul care ma imbolnavesc tare rar)

 

Sper ca frumoasa carliontata se simte mai bine, Strumphita. Si eu zic ca, daca nu ati foat azi noapte la medic, mergeti neaparat azi.

 

Rufus, mi se pare ceva fantastic ca Ioana si-a cunoscut mama naturala si ... bunicul? Am inteles bine, e vorba de tatal mamei naturale? Si ma bucur si ca a mers bine intalnirea. Nici eu nu pot judeca pe nimeni, nu stim ce s-a intamplat atunci, si daca nu erau in pozitia de a creste un copil, a fost mai bine ca au renuntat la el dandu-i posibilitatea de a fi crescut intr-o familie care a putut sa ii ofere tot ce avea nevoie, mai ales multa, multa iubire  [flo2] [flo2]



#574
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 26 mai 2015 - 09:44

Rufus,nu te supara pe mine,te rog din suflet,dar aia care au fost capabili sa lase comoara de copil intr-un orfelinat....nu-s demni de a fi parinti.

 

Cel putin asa consider eu...cand o chestie ca asta se face intentionat ...asta presupune automat non conditie umana.

E doar parerea mea.

 

Judeci simplist, pot fi o infinitate de motive, unele pozitive.

Poate femeia a realizat ca nu ii poate oferi nimic / ca langa ea o sa aiba o viata grea si atunci, din dragoste, a preferat sa renunte la copil. Asta nu o face sub-umana ci chiar supra-umana, ca poate nu sunt multi ce se sacrifica pe sine pt. binele celui drag.

 

Bineinteles, asta e un exemplu fictiv, nu stiu ce s-a intamplat in realitate, iti zic doar ca sunt cazuri si cazuri, nu poti trage automat concluzia ca oamenii aia sunt monstri.
 



#575
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 26 mai 2015 - 09:45

chiar daca Yagmur n-are timp sa ghetareasca, vreau sa va asigur ca toate mesajele despre Turbo ajung la ea - va multumesc in numele ei.



#576
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 26 mai 2015 - 09:46

uuuf, cati bolnaviori! sanatate multa tuturor!!!

 

emotionanta intalnirea Ioanei...



#577
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 26 mai 2015 - 09:47

Yagmur, sa stii ca si Mister e genul care vorbeste mult, mereu si e neatent la scoala. Are doar 6 ani si un pic - ei acum invata cum sa invete, cum sa se concentreze, iar atitudinea invatatoarei nu doar ca nu va rezolva situatia, ci il va face si astuia mic sa nu ii placa la scoala, sa se sature sa fie doar exemplu negativ. Ea trebuie sa gaseasca modalitati de a-i capta atentia, modalitati de a-l ajuta sa fie atent si sa efectueze ce "task"-uri are de facut (aici incluzandu-se recompense, la noi se da "golden time", adica timp in care copilul poate face ce isi doreste) , si in loc de a ii scrie mereu in caiet cu rosu cat e el de neatent (majoritatea baietilor la varsta asta sunt asa) si "Faceti ceva doamna!", sa discute cu tine cum sa lucrati impreuna sa il ajutati sa invete sa se concentreze. Ca ar fi tare usor ca "one size fits all", o metoda sa functioneze la toata clasa si voila, sa fie toti ingerasi cumintei care stau unde-i pui si fac tot ce le ceri, cand le ceri si cum le ceri, dar asta nu e ceva realistic.



#578
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 26 mai 2015 - 09:48

Cu un pic de intarziere, La Multi Ani mamei Vivianei [flo2] [flo2] [flo2]



#579
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 mai 2015 - 09:56

Viviana, sanatate multa Silviei! cred ca a fost doar un virus..... repaosul de la mancare e de obicei cel mai bun medicament, si hidratarea.

Ai vreo sugestie de ce anume ar trebui sa ii dau sa manance? In afara de orez fiert, branzica, paine prajita si ceaiuri?

 

Nu merge nici azi la scoala ca are greata.



#580
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 26 mai 2015 - 10:00

viv, incearca cu saratele/sticksuri, mar copt, si ceva saruri de rehidratare orala.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -