Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clubul "babelor" FIV-oase, capitolul 111


233 raspunsuri la acest subiect

#21
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 21 mai 2015 - 08:39

    La multi ani Elena,Constantina si Constantin [flo2] !

Bine ati venit BCO si TykascKa,sedere cat mai scurta.Legat de AMH si donate,am primit si eu raspuns de la 3doctori ca daca dispun financiar mai pot face incercari cu materialul meu(amh 0,52 in febr 2014),poate prind o luna buna.Citisem si eu in capitolele anterioare(nu am retinut exact cine) ca au avut succes cu un amh mai mic,cu material propriu,dar eu sincer chiar nu simt nevoia sa bifez N fivuri si nici buzunarul nu ma lasa.

    Multumim de casutza noua,trebuie s-o umplem cu vesti bune,Gaby,Sorina trebuie sa dati startul.Velvetina poate ne faci si tu o surpriza,intra macar sa spui ca esti ok.

    O zi insorita din toate punctele de vedere



#22

  • Guests

Postat 21 mai 2015 - 08:50

Fetelor, me speriati.

Eu am facut amh-ul anul trecut in vara si am avut 1,7, limita inferioara de fertilitate fiind de 1,7; am facut cateva stimulari puternice pt IUI, si tot vb cu dna dr cu care am facut - nu o sa imi afecteze prea drastic amh-ul? ea a is ca nu, ca el nu scade asa in cateva luni. Si acum, Kovacs m-a pus sa il repet, la ciclul din iunie ma duc la gyenara sa il repet, si sunt cu inima cat un purece, sper sa nu am surprize. 

Si inca dr mai imi propunea sa mai fac IUI, mama ei.

 Azi mi-a venit si CM in Z27, deci nici luna asta nu a fost sa fie.

Va citesc, si ma binedispuneti.



#23
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 21 mai 2015 - 09:05

Johnnybravo, eu pot sa iti spun ca in noiembrie 2013 aveam amh de 1,6 iar in februarie 2015 a ajuns la 0,44. Eu am 36 de ani si ceva si inteleg ca dupa 35 e posibil sa fie scaderi bruste.

 

Daca esti mai tanara poate lucrurile stau altfel.

 

Eu nici nu am banuit ca ar fi o problema pentru ca ecografic s-a vazut in 2014 de mai multe ori ca aveam cicluri ovulatorii, perfect regulate, restul analizelor hormonale bune (inclusiv FSH de 6). Eu ovulez in fiecare luna dar probabil ca produc cate un ovul batran, stafidit si in baston :)

 

Dar e bine ca repeti amh sa stii cum stai si cat de tare te grabesti.



#24
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 21 mai 2015 - 09:12

Johnnybravo, stimularile nu iti afecteaza rezerva ovariana si nici AMH-ul. Din cate am citit, la stimulare impulsionezi dezvoltarea foliculilor care oricum se selectau pe ciclul respectiv deci nu "consumi" din rezerva ci valorifici niste foliculi care altfel se pierdeau.

 

Poate confirm si restul fetelor (mai pricepute ca mine :) ) asta.



#25
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 21 mai 2015 - 09:21

    Hai mey Johny ca nu vrea nimeni sa te sperie,el scade in timp,dar nu asa drastic.Cica valoare lui mai e data si de nivelul vit D,cred ca sotia lui Andrew avea un amh care intr-un an mai tarziu era valoare mai mare decat cea anterioara.In functie de el doctorul poate stabili dozele de stimulare,luand in calcul si celelalte hormonale,asa ca relax.

    Sorina estrogenii inhiba daca in corpul tau sunt indeajunsi estrogeni,daca duci o lipsa a lor,poate regla anumite functii.



#26

  • Guests

Postat 21 mai 2015 - 09:35

    Hai mey Johny ca nu vrea nimeni sa te sperie,el scade in timp,dar nu asa drastic.Cica valoare lui mai e data si de nivelul vit D,cred ca sotia lui Andrew avea un amh care intr-un an mai tarziu era valoare mai mare decat cea anterioara.In functie de el doctorul poate stabili dozele de stimulare,luand in calcul si celelalte hormonale,asa ca relax.

    Sorina estrogenii inhiba daca in corpul tau sunt indeajunsi estrogeni,daca duci o lipsa a lor,poate regla anumite functii.

 

Dea, din pacate am si o deficienta de vit. D, momentan sunt pe vigantolleten, dar dr spunea ca abia dupa 6 luni se observa diferente. 

Oricum, pt mine deja incep emotiile, saptamana viitoare am un consult la dr Andreas Vythoulkas, pt a second opinion, sa vedem ce are de spus. Chiar is curioasa ce are de zis fata de ce am auzit la Promed, si fata de ce am discutat pe mail cu P.K.

Legat, de dozele de stimulare am facuta mutatia FSHR, si conform cu ce mi-a iesit - am nevoie de doze mai mari de stimulare, am raspuns bine la Gonal 75 iui, la menopur nu raspund deloc, iar puregon am nevoie de 125 pt a se misca ceva.

 O zi perfecta va doresc!



#27
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 21 mai 2015 - 09:56

Da si eu am avut Amh mai mare, la a treia analiza, ceea ce ma face sa cred ca e legata de vit D, acum fiind cu 3 unitati peste limita.

Johnny, pai la Fiv oricum cred ca minim e 300 ui indiferent de care stimulare folosesti. Daca e mai putin se cheama mini-Fiv, insa nu este propus sistematic. Amh-ul nu scade aza repede, eu am avut 1.1 inainte de orice stimulare si dupa 6IUI si un fiv, aveam 0.8. Interval de peste un an.



#28
alia13

alia13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 21 mai 2015 - 10:51

Fetelor eu nu stiu ce sa zic de Amh, la mine val.era 0,15 in mai 2011, nu l-am mai repetat.S-a mers mai mult pe val.hormonalelor de z2 si , in special, eco de antrali.Numarul antralilor, cel putin in cazul meu, difera de la o luna la alta.

Acum inainte de acest fiv am avut 2 luni anterioare de monitorizare si intr-o luna erau 8(1 de 11mm deja in z2),in luna urmat.doar 3 care erau deja de 8-9 mm in z2.

Din cauza tendintei de formare a folic.dominanti prea devreme am primit estrogeni si antagonisti pe faza luteala a ciclului premergator fiv-ului, ceea ce cred ca a facut diferenta si am avut pe tot parcursul stim.4 foliculi de dimensiuni aprox.egale.



#29

  • Guests

Postat 21 mai 2015 - 11:02

Johnnybravo, stimularile nu iti afecteaza rezerva ovariana si nici AMH-ul. Din cate am citit, la stimulare impulsionezi dezvoltarea foliculilor care oricum se selectau pe ciclul respectiv deci nu "consumi" din rezerva ci valorifici niste foliculi care altfel se pierdeau.

 

Poate confirm si restul fetelor (mai pricepute ca mine :) ) asta.

 

Da, stiu ca stimularile in sine nu afecteaza, insa la ultima IUI - din febr. 2015 am avut 5FO maturi si inca vreo 7-8 mai mici. Si daca am pierdut numa la o IUI 5 oute bune, nu e prea bine. In mod normal ovulez lunar, 1FO matur, stiu ca in 2013 am mers lunar la monitorizari. Corelat cu FSH si AFC, da teoretic INCA sunt in limite fertile, AFC am avut 14FO, prob. fiind si ca pe unu din ovare am 2 chisturi mici endometriozice si pe acela din pacate ovulez, dar la stimulari mai mult de 2FO maturi nu fac. Acum o sa vad la FIV cu o stimulare mai serioasa, sau sa vedem ce decide PK, sper si pe ovaru asta sa il pun la lucru.

 Din pacate, am implinit 32 ani. Cand am vrut sa fac FIV la Promed, dr a zis ca nu e nevoie sa repet AMH-ul ca l-am facut de mai putin de 1 an, PK insista sa il fac, asa ca urmatorul ciclu o sa merg la gynera sa il fac.

 Om vedea, oricum ce vorbim noi aici e pur teoretic si nu are nici o logica, eu inca ma intreb cum de raman unii gravizi in pat - martieni dom'le.

Noi la IUI ne-am comportat excelent, dar nu a fost sa fie, eu am facut multi FO, sotul la fel, am facut si dubla IUI, am prestat si acasa, am stat si in concediu. Totul arata perfect, dar .... GHINION.

Eh, trebuie sa fie bine.

 

  Va pup!



#30
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 21 mai 2015 - 12:01

   Cu AMHul povestea a fost asa:"faceti un amh ca sa vedem cum stam rezerva si in functie de hormonalele de z2 stabilim doza".Dupa amhul ala jalnic am facut 2fiv si o stimulare pe care am intrerupto.La ambele fiv am avut 2-3embrio,dar nu a fost sa fie.O babutza veche de aici cu un amh de 0,03 a avut un embrio in ian-febr anul asta,dar si varsta si-a spus cuvantul si nu a reusit(41ani)...asa ca nu va mai speriatzi de amh.Suntetzi inca tinerele,curaj.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -