Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de august 2015 (Pepenasi de August 2015) - Cap 2

gravida insarcinata sarcina mamici august 2015

355 raspunsuri la acest subiect

#331
roxy_s

roxy_s

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.169 mesaje

Postat 19 noiembrie 2015 - 16:41

Alesi chiar ca doarme mult bebelina ta. Dar daca asa ii este bine.....si in rest este vesela inseamna ca asa are ea nevoie de somnic. Nu incerca sa-i fac tu programul. La bebeii alaptati tocmai asta este...isi fac ei programul. Poti sa-i dai titi oricand cere, laptele de san se digera usor si nu trebuie facut program ca la lapte praf unde altfel sta treaba. Alex doarme ziua in vreo 2-3 reprize a cate o ora jumatate -2 maxim. Eu zic ca este bine pentru ca doarme noaptea destul.... Buburuza este topita dupa Alex, il iubeste, ii vorbeste si gangureste cu el, il face sa rada si ii da jucariile ei [olala] Si el o urmareste mereu cand este in camera, se uita asa atent la ea, sunt asa dulci [olala]

#332
roxy_s

roxy_s

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.169 mesaje

Postat 19 noiembrie 2015 - 16:47

Ana si bebe al meu la fel molfaie pumnuletul :)))) Nu stiu ce a gasit asa intetesant la el. Si nu de foame il suge ca doar mereu ii dau sa pape. Este asa comic, se aude de la distanta cum tocaie din pumnulet : ))))) Cateodata este rosu degetelul aratator, ca acolo il suge mai tare. Si il cert sa nu-l mai bage in gurita si incepe si el si gangureste cu mine cu o mutrita de parca ar intelege ca il cert :)))) Buburuza mereu imi zice sa nu il cert pe bebe niciodata [olala] Eu zic sa nu-i mai dai nimic de colici. Daca la fel face si cu ele...nu i le mai da degeaba. Plange mult? Tine-o in bratica atunci cand vezi ca o framanta burtica tare.

#333
Alesigogosica

Alesigogosica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 91 mesaje

Postat 20 noiembrie 2015 - 03:14

Buna dimi fetele! Am ajuns acasa... Cu mare parere de rau as putea spune. Ieri am desfacut bagaje si am incercat sa descurc prin casa... Fara spor as putea spune. 

Roxy ti s-a intamplat sa iti lauzi copilul si apoi sa nu mai faca acel lucru pt care l-ai laudat?! Mie asa mi s-a intamplat cu pitica... Ieti nu a dormit decat 2 reprize de 30 min si una de 2 ore pe zi si s-a trezit de la 7:30 dimi! Poate e asa pana se adapteaza din nou acasa dupa drum sau ca si Alex nu mai are nevoie de somn! Deci copiii nostri bag de seama ca sunt la aceeasi etapa:)). Si noi suntem mari fani pumnuletz in guritza... Il bagam, il toncanim si mami vrea sa il scoata... In secunda doi il baga la loc. Daca o are pe suzi il baga pe langa ea si daca e la san mai nou baga pe langa san pumnuletul si incepe sa suga. Ieri  a luat singura o jucarie de la mine din mana si si-a dus-o la gurita sa o roada:))). E asa dulce cand isi duce pumnuletzul la gurita...mai nimereste si pe langa gurita:))). Am pupat-o pe la gatut si a inceput sa rada cu glas... Un ras inecat ce-i drept care nu iese mereu dar e ras:))). E o scumpa:)). O pup pe obrajori si ma dau la o parte si asteapta sa o mai pup... Cere sa o pup... A inceput sa creasca buburuza mea:))). Ma apucasem sa ii fac curatzenie un hainutze si am ramas uimita cate am desfiintat ca ii sunt mici... Am vrut sa o scot in curte si blugii care am vrut sa ii dau pe ea ii erau mici... Noroc ca mi-am facut stoc si de hainutze mai mari... Deja trecem la 74. Ne e un pic mare dar mai bine largut decat sa o stranga. 

Ana eu am incercat toate siropurile pt colici existente pe piatza si in final am descoperit una facuta in farmacie...asta ii ameliora. Nici un sirop nu face minuni insa. Anastasia avea o repriza de plans si dureri puternice seara de la 8:00-12:00 in care o tineam in brate si nu a mai plans pe la 2 luni cand a luat-o pe suzi din intamplare( nu ma asteptam sa o mai ia). Oricum pe la 2 luni jumate au trecut in cazul nostru. Dar au si inceput inca de cand eram in spital cu ea. Pe langa sirop, suzeta eu o mai tineam in brate asa cum a zis si Roxy in pozitie broscuta astfel incat sa aibe burtica lipita de mine... Si acum cand e agitata si vrea sa adoarma tot asa se linisteste... Si bineinteles plimbata. 

Roxy programul nu l-am facut decat dupa ce alaptata la cerere la mai putin de 3 ore tipa ca din gura de sarpe ca se incarca prea tare la burtica:((. Daca de exemplu nu ii e foame mananca si la 4 ore. Mai are si momente cand mananca la 2 ore jumate sau doua ore dar rar. In general nu cere. Acum doar ce a papat si doarme in patut... Eu nu mai am somn:)) imi vine sa ma duc sa o iau sa o iubesc un pic pe dulceatza mea;)).. 

Fetelor.... Puii nostri se fac mari:)))! 

Va pup! Incerc sa ma bag la somn;)))! 



#334
Alesigogosica

Alesigogosica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 91 mesaje

Postat 20 noiembrie 2015 - 03:16

Buna dimi fetele! Am ajuns acasa... Cu mare parere de rau as putea spune. Ieri am desfacut bagaje si am incercat sa descurc prin casa... Fara spor as putea spune. 

Roxy ti s-a intamplat sa iti lauzi copilul si apoi sa nu mai faca acel lucru pt care l-ai laudat?! Mie asa mi s-a intamplat cu pitica... Ieti nu a dormit decat 2 reprize de 30 min si una de 2 ore pe zi si s-a trezit de la 7:30 dimi! Poate e asa pana se adapteaza din nou acasa dupa drum sau ca si Alex nu mai are nevoie de somn! Deci copiii nostri bag de seama ca sunt la aceeasi etapa:)). Si noi suntem mari fani pumnuletz in guritza... Il bagam, il toncanim si mami vrea sa il scoata... In secunda doi il baga la loc. Daca o are pe suzi il baga pe langa ea si daca e la san mai nou baga pe langa san pumnuletul si incepe sa suga. Ieri  a luat singura o jucarie de la mine din mana si si-a dus-o la gurita sa o roada:))). E asa dulce cand isi duce pumnuletzul la gurita...mai nimereste si pe langa gurita:))). Am pupat-o pe la gatut si a inceput sa rada cu glas... Un ras inecat ce-i drept care nu iese mereu dar e ras:))). E o scumpa:)). O pup pe obrajori si ma dau la o parte si asteapta sa o mai pup... Cere sa o pup... A inceput sa creasca buburuza mea:))). Ma apucasem sa ii fac curatzenie un hainutze si am ramas uimita cate am desfiintat ca ii sunt mici... Am vrut sa o scot in curte si blugii care am vrut sa ii dau pe ea ii erau mici... Noroc ca mi-am facut stoc si de hainutze mai mari... Deja trecem la 74. Ne e un pic mare dar mai bine largut decat sa o stranga. 

Ana eu am incercat toate siropurile pt colici existente pe piatza si in final am descoperit una facuta in farmacie...asta ii ameliora. Nici un sirop nu face minuni insa. Anastasia avea o repriza de plans si dureri puternice seara de la 8:00-12:00 in care o tineam in brate si nu a mai plans pe la 2 luni cand a luat-o pe suzi din intamplare( nu ma asteptam sa o mai ia). Oricum pe la 2 luni jumate au trecut in cazul nostru. Dar au si inceput inca de cand eram in spital cu ea. Pe langa sirop, suzeta eu o mai tineam in brate asa cum a zis si Roxy in pozitie broscuta astfel incat sa aibe burtica lipita de mine... Si acum cand e agitata si vrea sa adoarma tot asa se linisteste... Si bineinteles plimbata. 

Roxy programul nu l-am facut decat dupa ce alaptata la cerere la mai putin de 3 ore tipa ca din gura de sarpe ca se incarca prea tare la burtica:((. Daca de exemplu nu ii e foame mananca si la 4 ore. Mai are si momente cand mananca la 2 ore jumate sau doua ore dar rar. In general nu cere. Acum doar ce a papat si doarme in patut... Eu nu mai am somn:)) imi vine sa ma duc sa o iau sa o iubesc un pic pe dulceatza mea;)).. 

Fetelor.... Puii nostri se fac mari:)))! 

Va pup! Incerc sa ma bag la somn;)))! 



#335
Alesigogosica

Alesigogosica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 91 mesaje

Postat 20 noiembrie 2015 - 14:56

Am uitat! Ana pt pasaport se plateste o taxa de aproximativ 250 lei la cec. Trebuie sa fie ambii parinti cu certificatul de nastere al copiluilui, certificatul de casatorie, buletinele in original si copie( toate actele). Si e gata in aproximativ 2 saptamani. La ridicare poate veni decat un parinte cu buletinul



#336
roxy_s

roxy_s

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.169 mesaje

Postat 20 noiembrie 2015 - 17:23

Alesi daaa, cresc puiutii nostri [olala] Chiar ma uit si pe zi ce trece tot mai aninat si mai expresiv este. Mai nou vorbeste asa mmnn mnnn ...asa face pe langa gangureala. Vrea el sa zica ceva.... [olala] Si noi avem de ceva vreme hainute de 6 luni, celelalte sunt micute. Ba erau mici, ba fixe si am zis ca n-are rost sa-l chinui cu hainute fixe. Si daaa, atunci cand ii lauzi si zici ceva parca aud si fac altfel :))))))

#337
HannaJoy

HannaJoy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 22 noiembrie 2015 - 13:46

Oh fetelor cât timp a trecut de când dezbateam cu înfrigurate noile simptome ale sarcinii.... Cât d frumos e ca avem bebei sănătoși, care cresc bine, si încep sa răspundă iubirii noastre cu iubire manifestata prin zâmbete, gângureli, chicote.... Va pupam si va dorim multe zile senine!!! Si nopți liniștite.... Hanna si Eva



#338
roxy_s

roxy_s

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.169 mesaje

Postat 22 noiembrie 2015 - 21:52

Hanna ma bucur ca ne-ai scris, ca sunteti bine. Daaa , asa este....parca ieri povesteam de una alta legat de burtici si uite acum....suntem cu minunile in brate [olala] Cresc pe zi ce trece si ne bucura tot mai mult. Poate mai intrii pe aici pe la noi. Pe fb cum este?

#339
roxy_s

roxy_s

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.169 mesaje

Postat 22 noiembrie 2015 - 21:56

Chiar, Eva cum doarme, cat? O alaptezi? Ati avut botezul? Ce fac restul fetelor care mai intrau si aici?

#340
roxy_s

roxy_s

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.169 mesaje

Postat 24 noiembrie 2015 - 10:12

Fetelor, la noi ningeeeee [olala] Ce faceti? Haideti la o cafea fierbinte.



Etichetat si cu gravida, insarcinata, sarcina, mamici, august, 2015

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -