Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de august 2015 (Pepenasi de August 2015) - Cap 2

gravida insarcinata sarcina mamici august 2015

355 raspunsuri la acest subiect

#351
Alesigogosica

Alesigogosica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 91 mesaje

Postat 13 decembrie 2015 - 00:38

Neatza Roxy! Adica seara! Astazi ne-am intors pt prima data de pe spate pe burta in somn:))) si am inceput sa ridicam piciorusele! Creste puiul meu! Trebuie sa il mai tin un pic in bratica pt ca acum se face mare si nu mai sta la mine:((. 

In legatura cu indemnizatia si alocatia. Sunt doua cazuri diferite. Pt alocatie poti sa depui dosarul imediat ce ai nascut si ai obtinut certificatul de nastere. In cazul meu in luna august. Alocatia e virata separat de indemnizatie. Teoretic pana in mom de fata trebuia sa intre banii. Mai stau pana in ianuarie si daca nu ma duc sa vad ce se intampla. Pt indemnizatie dosarul se depune in termen de 60 de zile calendaristice parca , de la data la care ai terminat cele 42 de zile de concediu medical sau cele 126 dupa caz( la libera alegere a fiecaruia). Eu de exemplu am stat toate cele 126 zile in concediu, o parte inainte sa nasc si restul dupa( cred ca dupa au fost vreo 60). Am depus dosarul in octombrie si in noiembrie mi-a venit decizia. La fel mi s-a spus si mie ca luna asta ar trebui sa intre banutii:)). Ma apuc sa confectionez niste litere pt numele micutei sa il pun in camera: din carton imbracat in panglici colorate!!!! Doamne!! Ma mir de unde atata inspiratie pe capul meu!!!:)))))) Voi ce faceti?



#352
roxy_s

roxy_s

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.169 mesaje

Postat 13 decembrie 2015 - 16:15

Alesi eu la fetita am primit impreuna si alocatia si indemnizatia. Toata suma o data. S-o fi schimbat intre timp.... Daaa si puiul meu se intoarce de ceva vreme si are o vitezaaa [olala] se joaca cu piciorusele si aproape ca le duce la gurita...cred ca asta vrea dar nu stie cum...inca : ))))) Si vorbeste pe limba lui asa tare si parca si tipa cateodata de zici ca ne cearta : )))) Eee ce te mai intrebi de inspiratie....de vina este pbebelina.

#353
roxy_s

roxy_s

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.169 mesaje

Postat 13 decembrie 2015 - 16:32

Azi am primit si decizia de indemnizatie [:D] Zici ca m-au auzit astia : ))))

#354
Anabadiu15

Anabadiu15

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 14 decembrie 2015 - 19:59

Buna din nou ,fetelor sa știți ca ați avut dreptate,fetita mea are probleme cu tranzitul intestinal si chiar au fost dureroase,doamna doctor ne-a dat debridat si acum nu facem altceva decat sa ranjim si sa gângurim toata ziua....ați facut bradul,ce părere au bebelusi voștri despre el??? A mea e foarte incantata de beculețe si de cate ori il vede nu își mai ia ochii de la el.



#355
roxy_s

roxy_s

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.169 mesaje

Postat 15 decembrie 2015 - 09:17

Ana ma bucur ca ati descoperit problema si bebelina este vesela acum. Noi nu am facut bradutul inca, il facem in 24 seara, asa il facem mereu. Imi place asa, ca in copilarie, sa fac bradutul in ajun de Craciun. Lipseste zapada aia mare de cand eram noi mici.... Abia astept reactia lui Alex la bradut ca de fel este taaare curios si vrea sa apuce el tot ce ii dai sau vede. Fetita cand era mica nu a fost foarte curioasa si nu a tras de bradut cum auzeam la altii. Punea usor mana pe globuri, se uita dar nu tragea.

#356
Anabadiu15

Anabadiu15

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 05 ianuarie 2016 - 02:54

La multi ani,va doresc un an frumos alaturi de familia voastră ,multa sanatate si tot ce v-ați propus sa vi se îndeplinească .

roxy uite ca a venit si zăpada dar a venit cam tarziu,eu eram cu fetita in brațe cand m-am uitat pe geam si am vazut ca afara sa așternut zăpada si m-a cuprins asa o emoție ca am plâns de fericire.

Fetelor ce bucate a-ti pregătit de sărbători,a-ti mancat mult?...eu am exagerat cu mâncarea dar am vrut sa ma bucur intru totul de sărbătorile astea si de Tradițiile noastre pe care le păstram in fiecare an,in dimineața de Crăciun sotul se costumeaza in Moș Crăciun si mergem la biserica sa oferim pachete,anul acesta am fost trei si cu toate ca bebelușa mea nu a înțeles mare lucru eu ma bucuram si pentru ea.





Etichetat si cu gravida, insarcinata, sarcina, mamici, august, 2015

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -