Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sa-mi fac griji? Ati avut/ aveti probleme de genul?


25 raspunsuri la acest subiect

#11
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 18:27

eu intrebam din cand in cand :nu ai nevoie sa mergi la baie?  dar nu statea nimeni cu ea chiar ma dadea afara . am stabilit ca atunci cand e gata ma striga .



#12
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 mai 2015 - 08:50

din punctul meu de vedere constipatia consta exact in lucrul pe care il spui. nu ai cum sa nu te caci, ca vorbim romaneste nu [:)]  daca nu vrei . daca ai mancat trebuie sa iesi afara, nu ai cum sa tii decat daca esti conspitat.  poate mancare nu il ajuta .

 

la chestii psihologice nu vreau sa ma gandesc.

 

ba da, constipatia poate fi si pe fond psihologic si se poate intampla des in cazul copiilor.

pune-te pentru o clipa in locul unui copil care la un moment dat trebuie sa renunte la comoditatea scutecului, a facutului cand ii vine, unde ii vine sa faca, acestea fiind inlocuite de alte reguli ale jocului : nu face in chiloti/pantaloni, anunta cand vrei sa faci, m-am saturat de chiloti, pantaloni, lenjerii si saltea ude/murdare, e rusine sa faci pe tine ca esti copil mare, rad ceilalti de tine, trebuie sa faci doar la olita sau toaleta, daca iti vine sa faci in parc, hai ca un pipi mai merge, dar kk nu ai cum sa faci, musai sa gasesti o toaleta publica decenta sau sa duci copilul in casa, daca parcul e aproape de casa.

in plus, copiii care se confrunta cu 1-2 episoade de constipatie nasoala, cand ies cu mare greutate dupa 2-3-4 zile, cu dureri/sangerari, fac fisuri anale sau hemoroizi, prind teama fata de actul in sine, il asociaza cu durerea si disconfortul, si de aceea se abtin si mai mult, intrand intr-un cerc vicios. daca il mai bat la cap si adultii din jur...

pentru a rupe acest cerc vicios se recomanda schimbarea alimentatiei prin introducerea de fibre, iaurturi cu bacterii, fructe cu efect diuretic, administrarea de lactoza sau alte siropele/medicamente laxative, pana se normalizeaza cat de cat tranzitul intestinal si defecatia devine din ce in ce mai usoara, lipsita de dureri. 



#13
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 19 mai 2015 - 19:23

Cu ocazia tentativei de renuntare la scutece, fiul meu a primit cadou un set de chilotei cu Spiderman. Bucurie mare, fan declarat. Chiloteii au venit cu instructiunile de folosinta: daca ”Spaidărelul” se uda sau se coloreaza ciudat, se supara si pleaca. 

A tinut vrăjeala nesperat de bine. 



#14
Anka01

Anka01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 20 mai 2015 - 17:18

Multumesc fetelor [flo2]  ma ajuta mult sa aud si alte pareri

La noi este psihologic, stiu sigur pentru ca la mancarea pe care i-o dau cineva fara probleme ar sta numai la baie; de ex. iaurt si suc de prune sau pere cu prune si iaurt/lapte.

Am fost plecati 4 zile de acasa weekendul trecut si nu a facut nimic, nu are timp:(. Ieri i-am pus pampers si a facut cand era in parc cu tata lui. Cand m-am uitat in calendar avea o saptamana de cand nu facuse..:(

Mananca fructe si mancare usoara zilnic, nu e constipat, doar nu are timp..

Nana [:)] daca ii zic asa nu mai face nici in pampers [batcap]



#15
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 mai 2015 - 17:42

Ai incercat vreodata sa il pui pe WC dupa fiecare masa si sa ii citesti povestea preferata, sau sa faceti baloane de sapun, sau sa va jucati ceva ce ii place?

 

Fara sa ii spuneti de ce il asezati acolo, fara bravo daca a facut. Sa asocieze iesitul afara cu o joaca ce-i place.

 

Si incercat chestia asta zilnic mai multe zile la rand.



#16
Anka01

Anka01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 20 mai 2015 - 18:41

Nu Viviana, n-am incercat dupa fiecare masa, dar sa ne jucam sa vedem desene, sa citim, am incercat.. dar sta si nu face nimic, pentru ca e si mai ocupat.

Acum e un pic tarziu sa nu ii spun de ce il asez, deja stie :(..



#17
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 mai 2015 - 09:29

pai asta si spuneam, ca sa rupi cercul vicios, trebuie sa-i dai pentru o perioada un sirop laxativ - cere recomandare de la medic, astfel incat sa fie nevoit sa faca kk, chiar daca nu vrea pentru ca e mai importanta joaca sau alte activitati. e aceeasi senzatie ca atunci cand esti deranjat la stomac, trebuie sa faci in momentul in care simti nevoia daca nu vrei sa faci pe tine.

am citit aceasta metoda si in cartea celebrului pediatru american, imi scapa numele acum.

incearca sa-i dai dimineata o lingura de miere dizolvata in lapte.

sau sa bea apa in care lasi peste noapte la inmuiat cateva prune uscate/deshidratate. poate il convingi sa manance fructe deshidratate (prune, caise), au si acestea efect "laxativ", dar multi producatori adauga cam mult zahar cand le prepara.

semintele de in iarasi au efect, taratele adaugate in iaurt cu bifidus.

mai ajuta probioticele, administrate ca supliment alimentar.

ajuta si masajul pe burtica, baile calde, gimnastica picioarelor (flexare spre abdomen sau miscari de pedalare in timp ce sta intins pe spate in pat)

mai exista si varianta microclismelor, atunci cand situatia se agraveaza, adica nu are scaun dupa mai multe zile.

cu cat stau mai mult fecalele in intestin, cu atat se fac mai compacte, mai tari, deoarece apa din ele este absobita de colon, si cu atat va fi mai greu pentru copil sa le elimine fara durere si efort. 

stiu asta de la fii-mea, a avut cateva episoade cand nu a facut kk timp de 3-4 zile...pai cand se forta, se inrosea toata, i se ingrosau venele pe frunte si pe gat, si de fiecare data facea fisura anala, deoarece kk era foarte gros si tare. dura cel putin o jumatate de ora pana reusea sa elimine tot, m-am crucit unde poate incapea o cantitate asa mare de kk intr-un corp atat de mic.

de curiozitate, l-ai dus pana acum la medic pe fiul tau, sa-l consulte, sa verifice daca nu are fisuri anale sau alte probleme in zona anusului ? cand reuseste in final sa faca kk, cum arata acesta ? s-a intamplat sa-l stergi si sa observi putin sange pe hartie ?



#18
Anka01

Anka01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 21 mai 2015 - 14:06

Da Corina, am fost la doctor cu el, anul trecut cand nu a vrut sa faca o saptamana. Doctorul mi-a spus ca pot sa-l las pana la 3 saptamani , ca asa sunt unii oameni, absorb tot ce mananca si ca sa nu-mi fac griji, sau daca vreau sa stau mai linistita sa ii dau un laxativ...iti dai seama ca nu m-am linistit si nici laxativ nu i-am dat /nu am vrut sa-i dau pentru ca el avea 2 ani si nu mi s-a parut o chestie potrivita mai ales ca el nu era constipat. Ce am facut atunci: i-am cumparat un puzzle si am stat cu el la o masuta , el in picioare, si l-am rugat efectiv 40 de minute sa-i dea drumul, sa-l lase sa iasa. A facut kk moale, nici urma de constipatie, nimic..la el totul e pshilogic.

La inceput si sotul ma certa ca nu-i dau destula mancare diuretica, ca ar trebui sa-i dau mai multe sucuri de fructe, dar eu l-am vazut cum il tinea, pur si simplu nu stiu cand-cum- cine  a gresit si a facut o gluma sau nu stiu..de s-a facut clickul in capusorul lui.

Nu a avut niciodata fisuri anale si cred ca doar de 2 ori in viata lui a facut mai tare/uscat..

De asta cand a inceput sa faca in chilotei, nu l-am certat ..am zis bine ca face, dar nu m-am gandit ca o sa i se para atat de funny si nu o sa vrea sa faca la toaleta..



#19
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 mai 2015 - 15:51

bun, e pe fond psihologic, probabil declansat pe fondul plecarii bunicii.

nu ar trebui insa sa lasi chestia asta sa se acutizeze, sa i se intipareasca in minte si reflexe.

daca as fi in locul tau, as cauta sa discut si cu un psiholog pediatru. acesta te-ar putea ajuta cu sfaturi si metode, poate s-a mai intalnit cu astfel de situatii.

daca baietelul tau nu depaseste bariera psihologica, cu timpul pot sa apara si alte probleme/complicatii.

si s-o spunem de-a dreptul : nu e prea sanatos sa stai cu colonul plin, timp de 4 -7 zile. ai observat sa devina mai irascibil, sa acuze dureri de burtica sau fund, dupa mai multe zile in care nu face ? fetita mea asa se comporta cand era constipata, devenea nervoasa, se supara din orice, nici sa stea jos direct pe covor sau parchet nu putea, o durea funduletul, din cauza presiunii acumulate. cum facea, cum era alt om.

 

"Decizia copilului de a ignora semnalul de defecatie este constienta, dar ulterior devine automata si se instaleaza un cerc vicios.

Constipatia este greu de tratat, mai ales din cauza suprapunerii unor factori psihosociali, greu de influentat.

In fapt acesti copii nu au nici o tulburare care sa motiveze prezenta constipatiei, alta decat cea psihica.

De obicei acesti copii au motilitatea colonica absolut normala (in sensul ca tranzitul intestinal este normal), iar constipatia este functionala (nu este datorata unei modificari anatomice). Cu timpul, rectul (ultima portiune a intestinului gros) devine atat de dilatat, incat este incapabil sa genereze o contractie suficient de puternica si o presiune destul de mare, care sa depaseasca presiunea sfincterului anal intern (dilatarea rectului este provocata de materiile fecale ce se acumuleaza la acest nivel din cauza refuzului copilului de a le elimina, in cele din urma, presiunea produsa de acestea fiind suficient de mare pentru a nu mai putea fi impiedicata defecarea si astfel se produce murdarirea lenjeriei "



#20
Anka01

Anka01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 22 mai 2015 - 14:04

Multumesc mult Corina! [flo2]

Ai mare dreptate si simt ca am neglijat problema [fri]  Cu un psiholog nu m-am gandit sa vorbesc pentru ca el abia invata engleza, vorbeste foarte bine romana, dar cred ca e cam greu sa gasesc aici un psiholog pediatru roman..cred ca ar trebui sa incep sa caut

Nu devine irascibil nici dupa o saptamana, mai acuza dureri de burtica dar rar, de funduletz niciodata nu s-a plans..

Intersant articolul...




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -