Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sa-mi fac griji? Ati avut/ aveti probleme de genul?


25 raspunsuri la acest subiect

#1
Anka01

Anka01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 13 mai 2015 - 19:31

Buna!

 

Am un prichindel de 3 ani si 7 luni pe care abia de vreo 2 - 3 luni l-am scos din pampers. Totul e ok cu numarul 1(pishulica), doar cu numarul 2 avem ca de obicei probleme: ne place sa facem in chilotei.

I se pare tare funny.

El sta ziua cu tatal meu acasa, pana acum 2 luni era si mama dar e a a trebuit sa plece si a ramas doar cu bunelu. Bunelu care i-a facut program sa stea pe wc; dimineata sta cu el la baie 10 - 20 min, depinde, doar ca o singura data a facut dimineata si apoi seara a mai facut odata in chilotei. Juniorului is se pare tare funny sa faca in chilotei, nu stiu de ce si nu stiu cum sa schimb lucrul asta.

Cred ca banuiesc de unde a inceput totul, dar acum nu stiu cum sa schimb lucrurile..poate ma ajutati cu un sfat, o idee..

Sa va povestesc cum cred eu ca a inceput: anul trecut, cam in aceeasi perioada el a stat tot doar cu bunelu acasa pentru vreo 2 luni. A fost atat de suparat cand a plecat mama ca nu a facut o saptamana jumatate, de am ajuns cu el la doctor. NU stiu ce click  s-a facut in capusorul lui ca nu vroia sa faca cu taica-miu...

Dupa indelungi rugaminti si doar cand nu a mai putut sa tina ii dadea drumul. Mami happy, toata lumea happy..

Cand am trecut la chilotei iarasi tinea..si a scapat odata in chilotei, dupa vreo 4 zile..mami happy l-a asigurat ca nu-i bai, numai sa faca..

 

Si acum face, dar doar in chilotei, desi ii explic si pare ca intelege ca va merge la scoala in curand si ca trebuie sa invete sa faca la wc..

 

Aveti sau ati avut probleme de genul? ati gasit vreo solutie magica?

 

Multumesc anticipat pentru orice parere



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 14 mai 2015 - 09:53

ar trebui sa-l convingi sa faca la olita, nu la wc.

unii copii au o teama de vasul de toaleta, li se pare mare, li se pare ca vor cadea in el, samd. are adaptor pentru colac si inaltator pentru picioare ?

la voi se gasesc olite de forma unui scaunel, cu vas detasabil dedesubt ?

cum este aceasta, de exemplu ?

in descrierea produsului, apar urmatoarele informatii :

"Olita muzicala tip scaunel care se transforma si in reductor de toaleta pentru perioda in care copiii cresc si vor sa meraga la WC ca cei mari - se detaseaza de picioare si recipientul de colectare si se poate aseza direct pe capacul de toaleta.

- emite sunete cand se aseaza copilul si este recompensat cu sunete cand "misunea se incheie cu succes". Are protectie de baietei pentru a nu face pe langa, chiar daca sta asezat. Partea de jos, in care se strange produsul final se detaseaza foarte usor si poate fi spalata si montata cu usurinta. Dimensiuni 30.5*25.0*32.5CM. Varsta recomandata: de la 12 luni pana la 4-5 ani."

 

oli-muzical-tip-scunel-5358-8498082_norm



#3
Anka01

Anka01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 14 mai 2015 - 14:24

Multumesc de raspuns  Corina [flo2] .

Da cred ca sunt si olite de genul, doar ca el nu a vrut de la inceput sa stea pe olita. Olita este de jucarie pentru el; nu a facut niciodata ceva in ea.

Nu cred ca este teama vasului de toaleta, are si adaptor pentru colac si inaltator pentru picioare. La el cred ca este mai mult o joaca, cum ziceam i se pare tare funny. Stai cu el la baie, el e ok..zie ca nu-i vine, ca nu face nimic desi are gaze...se vede ca il tine, si in cateva ore ii da drumul in chilotei. Si imi zice" mami a fost o greseala/ accident"

Vorbesc cu el calm, ii explic...si el imi raspunde" da mami stai linistita, acum a fost o greseala dar data viitoare fac la toaleta"

 Si asa o tinem..data viitoare..

Si stie si de rusine, l-am intrebat ce o sa faca la scoala daca ii vine sa faca..ii da drumul in chilotei? si imi zice ca nu..ca rad copii de el, face acasa.. [zid]

Are raspuns si solutii la orice...



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 14 mai 2015 - 14:43

ai incercat metoda cu recompensa ? adica sa-i dai/promiti ceva ce isi doreste daca face kk doar la toaleta ?



#5
Anka01

Anka01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 14 mai 2015 - 16:11

N-am incercat pentru ca sunt foarte putine lucruri pe care si le doreste, si m-am gandit ce dupa ce ii cumpar ce vrea. [batcap]

Iar la capitolul dulciuri din fericire nu e mare fan deocamdata..



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 14 mai 2015 - 16:34

fetita mea a avut o perioada in care nu accepta sa faca kk decat in pampers, intr-o anumita zona din casa, intr-o anumita pozitie, in conditiile in care renuntasem la scutec, atat ziua, cat si noaptea. cred ca avea tot cam asa 3-4 ani, nu mai mult.

ea are oricum o tendinta spre constipatie, la vremea aceea producea bobitze, se vedea ca se chinuie pana reusea sa iasa ceva. facea niste pozitii si contorsionari, pe care sigur n-avea cum sa le faca pe toaleta sau olita.

asa ca i-am administrat sirop laxativ pentru copii, din ingrediente naturale si a reusit sa faca fara prea mult efort direct in olita sau la toaleta (cu adaptor si suport ptr picioare).

 

zici ca i se pare funny. de ce ? reactia voastra este de bucurie ca a reusit in sfarsit sa faca, nu mai conteaza ca a murdarit chiloteii ?

ma gandesc, sa-l rogi sa-si puna singur pampers tip chilot, atunci cand simte nevoia sa faca ? nu e placut deloc sa speli kk de pe chiloti, imi imaginez.

sau sa-i aratati suparare, dezamagire, dezgust, poate in felul acesta intelege ca nu e ok sa faca in chilot si sa accepte sa faca la toaleta ? 

sunt persoane (aici includem si copiii, nu doar adultii) care pur si simplu nu-si pot face nevoile daca mai este cineva cu ei in baie. poate nu face la toaleta deoarece il deranjeaza/intimideaza prezenta bunelului sau a ta in baie, langa el, atunci cand poate chiar ii vine sa faca si se abtine. tu ai putea sa faci daca ar sta cineva langa tine, te-ar privi si te-ar "toca" la cap ?

nici copila mea nu accepta sa stea cineva langa ea cand face kk, are ritualul ei. se dezbraca complet, inchide usa de la baie si anunta cand a terminat. asa face de ani buni (acum are aproape 8 ani).



#7
Anka01

Anka01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 14 mai 2015 - 16:48

Initial reactia a fost de bucurie, cum ziceam aici cred ca am gresit, pentu ca in urma cu un an nu facea cu saptamanile si nu pentru ca era constipat, pur si simplu nu vroia. Taica-miu se stramba de la miros si probabil la 2 anisori ai lui, atunci i se parea ca face un lucru rau.

N-a fost niciodata constipat, doar ca nu vroia sa faca..

Acum cand l-am vazut ca face sincer m-am bucura si l-am incurajat, am zis numai sa faca, dar nu m-am gandit la momentul respectiv ca o sa cadem in extrema cealalta. I se pare funny pentru ca eu acum ma stramb cand il spal si ii explic ca trebuie sa se invete la toaleta..I don't know..e foarte funny pentru el, incerc sa-i dau exemple de alti copii..tot nu tine.

I-am spus cand ii vine sa faca sa spuna sa ii punem pampers pentru ca e mai usor, o singura data a spus ca ii vine dimineata, apoi seara a mai facut odata in chilotei.

De lasat singur in baie cred ca am incercat o singura data cand era mai maruntel si nu i-a placut, cred ca ar trebui sa mai incerc..

Multumesc Corina [flo2]



#8
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 15 mai 2015 - 20:32

Am avut, in jurul aceleiasi varste si pana mai tarziu, nu a functionat nimic, am aruncat seturi intregi de chiloti, am renuntat la a-i face observatie, desi aveam momente in care ma apuca furia, pentru ca ii dadea drumul peste tot si ma punea in situatii jenante, nu era deloc fun. Problema s-a remis in timp.

 

Acum are 6 ani si 5 luni, nu face decat acasa si prefera in cada. M-am obisnuit, constipatia e mult mai rea.



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 16 mai 2015 - 09:18

 

 

Acum are 6 ani si 5 luni, nu face decat acasa si prefera in cada. M-am obisnuit, constipatia e mult mai rea.

Cum adica in cada?Si de ce acolo si nu la toaleta?

 

Cum procedati cind sunteti in concediu?



#10
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 18:21

din punctul meu de vedere constipatia consta exact in lucrul pe care il spui. nu ai cum sa nu te caci, ca vorbim romaneste nu [:)]  daca nu vrei . daca ai mancat trebuie sa iesi afara, nu ai cum sa tii decat daca esti conspitat.  poate mancare nu il ajuta .

 

la chestii psihologice nu vreau sa ma gandesc.




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -