Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Primii pasi catre adoptie - 2015

adoptie copil dgaspc

569 raspunsuri la acest subiect

#91
LiliGuran

LiliGuran

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 126 mesaje

Postat 28 iunie 2015 - 14:41

    Bună dragele mele,important este să fiţi deschise ,să vedeţi copilaşii în momentul în care  aţi fost potriviţi ,veţi simţi cu siguranţă dacă va fi al vostru!Copiii  au  sau nu au specificat în dosar toate afecţiunile voi îi puteţi vedea mai ales dacă sunt mai mărişori dacă merg ,dacă vorbesc dacă au caracteristicile psiho-fizice adecvate pentru vârsta lor ..etc...oricum până la finalizarea adopţie este necesar să mergeţi cu copilul la investigaţii medicale ...este prevăzut în procedură...veţi da o declaraţie scrisă la prima vizită dacă veţi merge sau nu mai departe ,...la noi aşa s-a procedat...La noi în judeţ sunt foarte multe familii atestate aşa a fost şi acum trei ani ...când am început pentru băieţel demersurile...sunt şi la a III-a reatestare ,este clar că au mai multe pretenţii...cunosc o familie dintr-un oraş vecin care a văzut 6 feţite ...dar până la urmă au reuşit de au adoptat...

   Copilaşul nostru ştie că a fost pus din greşeală în burtica unei tanti...şi noi l-am căutat mult ,cu ajutorul lui Dumnezeu l-am găsit ,l-am adus acasă să-l creştem ,să-l iubim....spune acest lucru adeseori ...iar acum o căutăm pe surioara lui...aşa ne-a recomandat d-na psiholog ...nouă ne-a spus tuturor parinţilor adoptivi să pregătim copilaşii...Vă doresc aşteptare uşoară  tuturor!!! [:)]



#92
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 28 iunie 2015 - 20:57

La grupa de varsta aleasa de mine, am inteles ca ar mai fi in acest moment caaammm zece familii! Asta ce inseamna, ca timp, din experienta voastra? Multe? Putine?

Daca tot conteaza vechimea atestatului.......eu sunt pe ultimul loc, normal, nu-i asa? Acum...conteaza......ce vrea DD, nu?

 

V-ati gandit pana acum? Noi alegem copilul sau el pe noi? D un stim cand vedem un copil ca este al nostru?

In stadiul acesta sunt......


Editat de alessandra14, 28 iunie 2015 - 22:04 .


#93
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 29 iunie 2015 - 17:55

Hello !

 

am fost la cursuri, vreau sa va spun esentialul, nu e o veste buna ... noua lege nu a trecut si nici nu sunt sanse pe viitor ... ne-a spus la curs, ne-a spus ca e si bine si rau ... bine pentru ca daca se aproba, atestatul expira o data la 2 ani, asta insemna ca ce ai trecut la optiuni puteai sa modifici doar peste 2 ani, daca te razgandeai , pe legea actuala poti din an in an.

rau ... stim de ce ... cele 90 zile de concediu de acomodare  :(

 

va mai  scriu mai tarziu, am nitica treaba de facut ... pe seara  [:)]



#94
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 29 iunie 2015 - 18:42

wow!!!! detaliaza....m-ai lasat fara cuvinte!!!



#95
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 29 iunie 2015 - 22:48

Astazi a vorbit despre legislatie; a stabilit urmatorul curs, ne-a sfatuit sa ne luam zi libera pentru ca va dura mai mult, acum a fost asa ... introducerea. Deci, a aflat ca n-o sa se bage noua lege, a spus ca noua lege usura foarte mult tot procesul, tot ce insemna fisa copilului, fisa familiilor le introduceau ei direct - dgaspc-ul - in sec 2 trimitea atestatul, apaream si in soft, noi ca familii adoptatoare, copilul ca adoptabil, se usura si transmiterea de informatii - softul era f bun - se scurtau si termenele - mamele nu mai aveau voie decat 30 zile sa se razgandeasca, nu 60 zile, termenele in instanta erau mult mai scurte, un copil ajungea foarte repede adoptabil pe noua lege. In plus, atestatul isi prelungea valabilitatea 2 ani, nu mai trebuia sa facem in fiecare an acest curs, erau niste lucruri f bune. Trebuie facut un nou proiect de lege... A spus ca nu exista copil 0-1 an, sanatos si care sa mai fie si adoptabil. Ca ei conving familiile sa mareasca grupa de varsta , familiile maresc de gura lor dar cand li se ofera copilul, il refuza ... pt ca nimeni nu-si asuma sa ia un copil mai mare, in concluzie, nu vor mai sfatui in acest sens, au vazut ca familiile maresc doar de gura lor, nu pt ca doresc cu adevarat. Copii mici nu sunt pt ca pleaca in plasament de cand se nasc ... au facut propunere la ANPCA ca familia atestata sa aiba prioritate la plasament, nu sa aiba prioritate o familie care se atesta dupa. Sunt copii care sunt nedeclarati rr--- si putem avea surpriza chiar daca am bifat ca nu dorim, sa ni se ofere, tocmai pt ca nu sunt declarati ... a existat si varianta turc declarat neamt ....sau copii trecuti ca bolnavi cronici pt ca poarta ochelari - diagnostic hipertrofie - ceea ce din partea medicului este corect, e o boala cronica. Pt grupa 0-6 ani (studiu) - au fost 150 copiii adoptabili in toata tara, sanatosi clinic si cca 7000 de familii atestate. De aceea, dureaza atat de mult. Copii cu anemie bifat bolnavi cronici, cei cu astm la fel ... de aceea ne sfatuia ca e bine sa acceptam si bolnavi cronici pt ca nu intotdeauna bolile sunt grave, o anemie are aproape orice copil. Pentru grupa 2-4 ani dureaza cca 2-3 atestate, abia la al 3-lea atestat esti pe liste si poti sa speri . Cand un copil mic este adoptabil este luat de judetul din care face parte, de familia adoptatoare cu vechimea cea mai mare , clar acel copil nu ramane neadoptabil, de aceea un copil mic din Suceava de ex., nu va ajunge in Buc. de ex. cam atat pt azi ...


Editat de Speranta_2015, 29 iunie 2015 - 23:01 .


#96
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 30 iunie 2015 - 09:22

nu sunt asa de bune vestile. pentru grupa de varsta - 2-4 ani sa astepti 2-3 ani? wow!!!!!

 

veste buna, daca am inteles bine sunt putini copii adoptabili. ceea ce obiectiv e bine. asta daca nu cumva inseamna ca...copii sunt extrem de multi DAR nu adoptabili. ceea ce nu mai e bine.

aveti idee...cum putem verifica momentul in care vom fi inregistrati in Registrul acela national al adoptiilor?

Da. Cu Dumnezeu inainte! Va fi ce e dat sa fie!



#97
anil

anil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 30 iunie 2015 - 09:52

Imi pare rau sa aud ca legea nu a trecut :(.
 
Alessandra, din pacate sunt foarte multi copii abandonati, dar care nu sunt adoptabili.
 
Speranta, da, ce v-au spus cei de la directie este adevarat. Multi copii nu au etnia declarata, iar la partea cu bolile e dezastru. Intradevar boli relativ banale sunt considerate boli cronice, ceea ce este corect din punct de vedere medical (astmul este o boala cronica), dar din pacate nu ai cum sa specifici in cerinta aia tip ca accepti un copil bolnav cronic atata timp cat boala nu este grava. Si la partea de intarzieri in dezvoltare e discutabil, am vazut cat de repede pun etichete aiurea. Eu am vazut cum au spus despre un copil de 2 ani ca are probleme serioase pentru ca arunca jucariile si se dadea cu fundul de pamant. Iar copilul avea 2 ani, asa ca perfect normal comportamentul... In schimb exista si reversul, copil declarat sanatos in acte, dar cu grave probleme.
Discutabil tare timpul de asteptare, sunt copii refuzati de familii din diverse motive si care chiar sunt sanatosi. Si mie mi-au spus ca timpul de asteptare este cam de 2,3 ani. De abia la al doilea atestat, adica fix dupa un an am aparut pe liste pentru prima data. Ei iti spun practic cand vei aparea, teoretic, pe liste in judetul/sectorul respectiv, insa poti aparea pe liste in alte judete. La mine cel putin asa s-a intamplat. Eram a 10-a familie pe lista, toti cei dinainte il refuzasera. Asa ca foarte greu de zis cat va fi timpul de asteptare, foarte probabil nu va fi sub un an, dar dupa aceea cred ca oricand este posibil sa va intalniti ingerasul.


#98
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 30 iunie 2015 - 09:58

Cu exceptia oraselor mari - Bucuresti, Iasi, Timisoara.....eu zic ca se poate si sub un an de zile. Din ce citesc pe forumuri......e foarte probabil. Desi.....daca e dat sa fie......e posibil si intr-un oras mare. [pk]



#99
anil

anil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 30 iunie 2015 - 10:19

Cum a fost prima oaracand l-ai vazut pe bebe?Ce-a fost in sufletul tau? Ti-a fost teama o clipa macar ca nu va fi copilul tau si ca va trebui sa spui NU?

Ce i-ai dus: jucarii sau dulciuri. A durat mult prima intalnire? Cu ce gust ai plecat dupa asta? [flo2]

Recunosc....si eu as prefera o fetita....dar sunt comvinsa ca indiferent de ce va fi sa fie, va fi foarte iubit.

Dar bebe stie ca este adoptat/adorat? Ma gandesc - ce-o fi in sufletelele lor mici in momentul cand li se schimba IAR intreaga lume? Ce putem face aici, in acest moment, ca sa le fie bine bine bine?

 

Da, mi-a fost teama ca o sa zic nu. Imi era teama ca o sa ma simt vinovata. E ciudat tare sa mergi acolo, sa vezi copilul si sa te gandesti ca practic ii vei influenta viitorul. Insa eu cred in legaturile dintre copil si familia adoptatoare, nu e ca si cand ai merge la piata sa alegi (cum am auzit de la "binevoitori" care insista sa se dea cu parerea chiar daca nu au trecut prin asta), e vorba de emotii, este foarte important daca te simti atras de copilul respectiv. El este al doilea copil pe care l-am vazut, primul era o fetita (si imi doream o fetita), avea sub un an (imi doream un copil mic), era sanatoasa (imi doream un copil sanatos), frumusica (nu ca ar fi contat prea tare), fara intarzieri, unul din parinti era de etnie roma (aici eram in dubiu). Si am simtit ca trebuie sa spun nu....
Urmatorul copil este baietel (vroiam fetita), 3 ani (vroiam copil mic), cu intarzieri in dezvoltare, unul din parinti cel mai probabil de etnie roma. Si de cum l-am vazut ceva m-a atras chiar daca din punct de vedere teoretic satisfacea mai putine criterii, insa satisfacea cel mai important criteriu: o legatura invizibila intre mine si el, cred ca el era copilul pe care trebuia sa il am.
La prima intalnire i-am adus jucarii, jucarii "inteligente". Adica am vrut sa testez cu ele daca dezvoltarea lui este conform varstei. I-am adus o marioneta (cu care am intentionat sa discut cu el, insa s-a speriat de ea, asa ca a fost un esec, nici macar nu a vrut sa o ia acasa. Insa acum este jucaria cu care doarme in fiecare noapte, nu isi mai aminteste cum a primit-o, dar este o legatura intre jucaria aia si el), niste cuburi si niste vase care se bagau una in alta. Intalnirea a durat cam o ora, pana cand copilul a dat semne ca vrea sa plece.
Initial asistentul maternal mi-a facut o impresie proasta, dar asta pentru ca doamnele de la directie au pus-o intr-o lumina proasta.
Ulterior i-am dus masinute (deoarece ii placeau foarte mult) si hainute (avea un singur rand de haine de iesit afara). Dulciuri nu i-am dus niciodata.
 
El stie ca este adoptat din momentul 0. I-am zis ca crescut in burtica la o alta doamna, iar noi il cautam pe el, iar in momentul in care l-am gasit am fost foarte fericiti. I-am inclus in cercul de prieteni inca vreo 2 copii adoptati si paradoxal unul din colegii de gradi este adoptat. La diferite varste intelege diferite lucruri, acum este mult mai interesat de subiectul adoptiei, incearca sa inteleaga de ce el este altfel. Probabil va veni in curand momentul in care va intelege ca a fost abandonat, eu i-am spus ca doamna aceea nu era pregatita sa il creasca si in niciun caz nu este el vinovat pentru asta.


#100
anil

anil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 30 iunie 2015 - 10:21

Cu exceptia oraselor mari - Bucuresti, Iasi, Timisoara.....eu zic ca se poate si sub un an de zile. Din ce citesc pe forumuri......e foarte probabil. Desi.....daca e dat sa fie......e posibil si intr-un oras mare. [pk]

 

Eu sunt din Bucuresti, iar copilul mi-a fost prezentat la fix un an si 1 luna de la primul atestat. 





Etichetat si cu adoptie, copil, dgaspc

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -