Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

"Civilizatia" occidentala (elvetiana mai precis), construita cu ajutorul copiilor-sclavi

sclavie copii abuzuri

80 raspunsuri la acest subiect

#11
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 15:45

...o familie saraca, au fost 5 copii...imi povestea ca ei mancau doar o data pe saptamana carne)...

 

 Pana si saracii o duc diferit in functie de tara... [:)] romanii saraci din perioadele alea mancau doar mamaliga si niciodata carne si nici acum nu stiu cati isi permit o data pe saptamana carne.

Articolul dezvaluie niste chestii incredibile, insa asta pentru ca le judecam cu mintea de acum. E posibil sa fi fost altfel.

Este dezolant daca asta-i adevarul.



#12
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.261 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 16:28

Dupa razboi s-a trait prost in toata europa. Si in UK au fost ratii la mincare pina prin anii 60. Carnea era aproape non existenta, primeau niste ficat de vaca din hasti in pasti, un ou pe sptamina de familie (indiferent cit de mare era familia), piinea neagra, nu stiu la cit aveau dreptul. In loc de ulei grasime de porc. Pentru muncile de foarte jos au primit emigranti de prin Jamaica, India, Pakistan. Femeile care ramineau gravide fara sa fie maritate erau trimise la minastiri unde nasteau in mare taina, copilul era trimis la orfelinat iar ele se intorceau acasa ca si cum nimic nu s-ar fi intimplat. Acum batrine, isi povestesc povestea si incearca sa-si gaseasca copilul abandonat, blamind societatea obtuza a acelor ani. Deci ce sa zic, nu ma mir ca si in Elvetia au fost tot feluluri de abuzuri din cauza saraciei.

 

In Romania maica=mea si fratii ei tot de la 9 ani munceau cu vaca pe cimp, treburi gospodaresti, etc. Ce aia era copilarie? IN Romania anilor 2015 familiile sarace isi trimit copiii la munca, ca e cersit, ca e munca ziliera, tot munca e.



#13
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 16:33

Oricum,  sa nu fim noi mai catolici decat Papa....

 

ro.m.wikipedia.org/wiki/Robia_%C3%AEn_%C8%9B%C4%83rile_rom%C3%A2ne

 



#14
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 16:38

Ma rog, nu știu daca se deschide linkul...este vorba de sclavii din Tarile Romane....in special despre tigani....



#15
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 17:15

Anda, pe vremea de care vorbesti tu, adica anii 1700-1800, sclavie exista peste tot. Nu doar in Ro si Elvetia. 



#16
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 17:22

 Daca stau bine si ma gandesc, "sclavi moderni" am fost si noi, pe vremea lui Ceausescu. Nu va aduceti aminte de practica agricola?

 Eram in clasa a 5-a cand am mers prima data, deci nu aveam mai mult de 10, 11 ani. Erau cate  2 saptamani crancene, cand mergeam pe  jos, dimineata devreme la muncile campului. Imi aduc aminte ca aveam fiecare cate o gramada imensa de sfecla, plina de noroi si zapada, pe care noi trebuia sa o curatam de frunze cu secera. Am mai mers la cules porumb, cartofi sau morcov...

 Privind prin ochii copilului de atunci, mi se parea distractiv. Dar acum, ca adult, sa-mi fie pus copilul la asa munci, nu stiu sincer cum as reactiona.

 Asa erau vremurile atunci si cu siguranta ca si in zilele noastre, in locuri si familii sarace, se intampla acelasi lucru.



#17
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.704 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 17:24

sclavagismul e existent si in zilele noastre...peste 20 milioane de sclavi in lume...

 

crunt, f crunt!



#18
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 18:15

Mianda, 2 saptamani? Ati avut noroc. La noi incepea practica din a doua zi de scoala si tinea pana la inceputul lui noiembrie, cam 2 luni. Si da, prim ploaie, zloata, frig, la cules de porumb, struguri, mere, sfecla...



#19
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 19:40

Cand am fost la Lucerna am vizitat Muzeul Transporturilor. 

M-a impresionat partea cu caile ferate si tunelurile. Au murit sute de muncitori, sute, mii. era o placuta memoriala acolo. Si copii au muncit la ele.



#20
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 19:59

Da, corect, este vorba despre alte vremuri, voiam doar sa subliniez ca  s-a mai practicat, nu ar fi prima data cand se pomeneste... plus ca banuiesc si o exagerare a presei, scoaterea fenomenului din context.... ca doar si noi am mai fost victime ale aceluiași mod de prezentare in mass media...

Doar voiam sa imi argumentez propria parere de a nu fi total siderata si de alegerea de a nu arunca cu pietre in elvetieni... nu ca i-as iubi eu tare mult, dar nici nu vreau sa fie extremista si incorecta cu ei :)





Etichetat si cu sclavie, copii, abuzuri

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -