Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

"Civilizatia" occidentala (elvetiana mai precis), construita cu ajutorul copiilor-sclavi

sclavie copii abuzuri

80 raspunsuri la acest subiect

#1
salcia

salcia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 644 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 22:48

Adevarul socant despre cum s-a construit "paradisul elvetian" - prin exploatarea copiilor saraci, furati de la familii pentru a fi folositi ca sclavi in agricultura (site-ul romanesc preia un articol BBC - http://www.bbc.com/n...hc_location=ufi , adaugand tenta anti-capitalista, dar adevarul e acelasi, si e ingrozitor):

 

Verdingkinder înseamnă “copil care nu valorează nimic”, adică un copil care e mort social. Aşa au fost denumiţi oamenii între 0 şi 18 ani care au fost răpiţi de statul elveţian din familiile lor şi trimişi în ferme agricole sau în alte instituţii pentru a munci forţat. Această practică a fost esenţială acumulării de capital de către clasa de mijloc capitalistă, cu ajutorul statului iar ţinta ei structurală era distrugerea oricărei forme de asistenţă socială. Această politică este azi reprodusă în politica de răpire legală a copiilor imigranţilor din familiile lor şi deportarea părinţilor – acesta fiind “secretul” atât de lăudatei economii elveţiene. 

 

Istoricul Loretta Seglias spune că “motivele economice” erau cele care determinau de cele mai multe ori răpirea copiilor din familii pentru a putea fi puşi să muncească forţat, ca sclavi, în agricultură, dar, şi mai important, erau furaţi doar copii săraci. “Până la al doilea război mondial, Elveţia nu era o ţară bogată, şi mulţi oameni trăiau în sărăcie.” Agricultura nu era mecanizată, aşa că fermierii au cerut sclavi – oameni obligaţi să muncească fără a fi plătiţi, fiind conştienţi că pentru a nu muri nu puteau refuza.

 

Fermele aveau nevoie de oameni care să poată munci cu braţele lor, dar era mai greu ca adulţii să fie răpiţi şi constrânşi, aşa că au cerut minori. Ţinteau în special copiii săracilor. Statul a inventat pretexte – religioase şi morale – pentru a putea răpi minorii din familiile sărace şi a-i da cu forţa în sclavie viitorilor stăpâni, numiţi în acte “părinţi adoptivi”. Dacă un copil rămânea orfan, dacă unul dintre părinţi nu era căsătorit, mai ales dacă erau săraci, comunităţile interveneau şi cereau autorităţilor să ia copiii din acele familii.

 

Nu doar că erau răpiţi de stat, dar erau şi vânduţi în pieţe, la fel ca orice animal. Chiar şi în 1946, în piaţa publică din Berna au fost vânduţi 10.000 de copii-sclavi, la fel cum erau vândute orice animale care puteau fi exploatate la munci grele. Luarea în sclavie a copiilor a încetat oficial în anii 1970, dar, chiar şi în 1981, mai existau copii luaţi din familii şi folosiţi ca sclavi-muncitori de către cei din clasa de mijloc.

 

https://revolutianar...-munca-fortata/

 

 

 



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 07:23

Crunt.... 



#3
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 08:49

E groaznic, nu stiu ce ar fi de comentat...

Ceea ce nu inteleg eu este fraza asta:

"Această practică a fost esenţială acumulării de capital de către clasa de mijloc capitalistă, cu ajutorul statului iar ţinta ei structurală era distrugerea oricărei forme de asistenţă socială.Această politică este azi reprodusă în politica de răpire legală a copiilor imigranţilor din familiile lor şi deportarea părinţilor – acesta fiind “secretul” atât de lăudatei economii elveţiene."

 

Ce inseamna "azi"? In Elvetia acum se intampla asa ceva?



#4
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 11:45

sincer eu ma indoiesc ca asta ar fi realitatea exacta....imi este greu sa cred asa ceva : "chiar şi în 1981, mai existau copii luaţi din familii şi folosiţi ca sclavi-muncitori de către cei din clasa de mijloc" , vorbim totusi de 1981 nu de 1881



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 12:08

wow ...aproape incredibil insa documentarul pare foarte bine documentat.



#6
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 14:09

O sa-mi intreb sotul elvetian (nascut in 67) si rudele lui (mama lui provine dintr-o familie saraca, au fost 5 copii...imi povestea ca ei mancau doar o data pe saptamana carne)...

eu nu am auzit de lucrul asta si traiesc de 11 ani aici...


Editat de Ella73, 30 aprilie 2015 - 14:10 .


#7
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 14:12

E groaznic, nu stiu ce ar fi de comentat...

Ceea ce nu inteleg eu este fraza asta:

"Această practică a fost esenţială acumulării de capital de către clasa de mijloc capitalistă, cu ajutorul statului iar ţinta ei structurală era distrugerea oricărei forme de asistenţă socială.Această politică este azi reprodusă în politica de răpire legală a copiilor imigranţilor din familiile lor şi deportarea părinţilor – acesta fiind “secretul” atât de lăudatei economii elveţiene."

 

Ce inseamna "azi"? In Elvetia acum se intampla asa ceva?

 

Exact asta vroiam si eu sa intreb. (Edit:) De fapt, eu voiam sa cer lamuriri, ca nu inteleg fraza...


Editat de Victoria_mami, 30 aprilie 2015 - 14:14 .


#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 14:27

Cum e aia "rapire legala"? 



#9
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 14:33

Sa vedeti ce asistenta sociala au acum; se traieste ft bine, iti plateste statul inclusiv masina, care aici nu e considerata lux, ci necesitate.

 

In anii 60, au venti multi spanioli si portughezi sa lucreze aici ca si sezonieri, mare parte in constructii; apoi si-au adus si familiile. Si au ramas aici, cu tot cu copii; cei insa iesiti la pensie, se reintorc in tarile de origine.

In anii 90, au fost primiti multi refugiati din fosta Iugoslavie; desi la inceput a fost vorba sa stea pana se termina razboiul si apoi sa se reintoarca, mai toti au ramas aici.

 

Am fost weekend-ul trecut in Germania, intr-un oras infratit cu un oras de-al nostru. Primarul orasului ne-a povestit, cu lacrimi in ochi, ca elvetienii, dupa cel de-al 2lea razboi mondial, le-au trimis locuitorilor nemti ajutoare: mancare, haine, materiale de constructii si multe altele.

 

25% din locuitorii Elvetiei sunt straini.



#10
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 15:01

Poate e si o nota de exagerare... asa cum au fost si reportajele internationale despre romanii care traiesc in mizerie, sau despre romanii tigani.....ca doar mass media prezinta "senzationalul" , realitatea cotidiana fiind de cele mai multe ori... alta





Etichetat si cu sclavie, copii, abuzuri

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -