Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Ghiveci de pinguini pe ghetar


732 raspunsuri la acest subiect

#11
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 13:41

despre povesti si magie am mai zis ca multe povesti au elemente magice/ supranaturale. Era modul de a transmite copiilor si adolescentilor niste pilde intr-un mod mai usor digerabil. Daca parintele zicea: e bine sa fii harnic, sa ai grija de cei din jur, sa nu te dai inapoi de la munca 'murdara' copilul retinea sau nu prea. Asa, ii aduce pe fata mosului care face si drege, ajuta copacii, cuptoarele de pe drum, spale lighioane si primeste diamante. Sau se marita cu Kanye West si primeste diamante, depinde pe ce continent s-a nascut.



#12
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 13:49

am efectuat la un moment dat, acum hat-hat multi ani, un stagiu de practica la o firma de optica. printre detaliile invatate despre ramele de ochelari importate de aceasta firma, am retinut ca suruburile erau "tratate" pe filet cu o rasina speciala, care nu mai permite desurubarea acestora in mod accidental.

asa ca viviana, poate ramele voastre aveau suruburile netratate, de aceea se desfaceau cu atata usurinta.

un truc gasit pe net : pui o picatura de lac de unghii peste capatul surubului si ar trebui sa nu se mai desurubeze usor.



#13
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 13:53

La apel!

Miniaturi atasate

  • Pinguini.jpg


#14
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 13:53

Otilia, ma sperii cu rotile alea. Eu o singura data am schimbat roata singura si apoi am fugit la prima vulcanizare sa imi verifice manopera, ca la fel ma temeam ca nu am strans bine prezoanele.



#15
MarianaPop

MarianaPop

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.884 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 13:55

Ce-am mai cautat melodia asta [alcool] ...nu mai stiam cine o canta...deh...neuronu' obosit...

 

https://www.youtube....h?v=v_2fyB4dj4U

 

 



#16
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 13:56

Am verificat unde e Sandnes, ca ai zis ca stai in nord. E la sudul nordului, deci tot e bine. incerc sa va pun in context (pe pinguini in general, nu doar Otilia &co) sa imi formez in minte o imagine cu voi, unde stati etc.

 

La mine nu se actualizeaza locatia de vreo 2 luni... Sunt undercover



#17
laura78nico

laura78nico

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.606 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 13:58

Ziua buna!

 

 

Ioana, iti multumesc si eu de capitol si de rezumat. Foate fain a iesit! [flo2]

 

Mi-a placut mult si rezumatul Aqai despre festivalul de jazz.

 

Buflea, si eu zic ca o luna este cam mult sa fii musafirul cuiva. Chiar am un unchi care zicea " musafirii sunt musafiri trei zile, dupa care ii pui la treaba daca vrea sa mai stea" [:)]

 

La fel si mie imi place sa am musafiri 2-3 zile mai mult nu. Ce este drept nici nu a depasit cineva paerioada asta.

 

Mie imi plac povestile si filmele fantastice.

 

Ella mi-a placut mult casa voastra.



#18
MarianaPop

MarianaPop

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.884 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 14:01

Si ce ascult acum...

https://www.youtube....h?v=1V4AscLidWg



#19
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 14:06

Otilia, cand am avut noi a doua masina, un Audi A4,imediat dupa ce am cumparat-o si nu apucase al meu sa o gadile peste tot,  ni s-a intamplat ca, de la un hop scurt, sa ni se... rupa roata. Nu a plecat rostogolindu-se, nu s-a desfacut, de fapt se rupsese bratul care sustinea roata pe dedesubt. Masina extrem de reliable Audi, dar bratele de pe dedesubt sunt din aluminiu, metal extrem de usor si fara rezistenta, cand e vorba de structura, chiar s-a mirat al meu ca e asa un calcai al lui Ahile la o masina asa buna. Si, culmea, am mai vazut apoi inca un Audi in sant, tot cu aceeasi problema si cica si in tara a mai vazut sotul un caz identic ulteriro, dar eu nu eram cu el.

 Asa ca... poate nu e vorba de roata neaparat la masinile alea pe care le-ai vazut, adica nu de suruburile alea care strang roata ( cica daca nu sunt bine stranse, la rotatiile rotii in viteza si forta centrifuga, nu ajungi sa mergi prea departe cu suruburi stranse slab si e putin probabil sa se intample, ca sunt cel putin 4-5 suruburi pe roata si nu or fi toate stranse de mantuiala, putin probabil).

 

 Apropo, noi am avut noroc atunci, ca eram in zona de 30 si era un hop din acela stradal, o cocoasa la care sa reduci viteza de musai, dar tot mi-a fost greu sa urc in masina apoi. Nu a fost accident, nici impact, nu era trafic, nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi iesit... am ajuns pe sens de mers opus , in scrasnet de fiare, oribil, desi a fost o nimica toata!



#20
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 14:12

Mariana, pe melodia aia m-a luat de mana ptr prima data un baiat (adica primul meu prieten). Senzatie mai misto ca aia nu am experimentat.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -